DOLAR 33,1068 0.06%
EURO 36,0905 -0.25%
ALTIN 2.581,24-0,74
BITCOIN 2111643-1,27%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi İçin ABD’ye Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi İçin ABD’ye Gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere bugün ABD'ye hareket ediyor.

ABONE OL
9 Temmuz 2024 07:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi İçin ABD’ye Gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere bugün ABD’ye hareket ediyor. Zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirecek olan Erdoğan, 9-11 Temmuz tarihleri arasında önemli diplomatik temaslarda bulunacak.

Zirve Programı

Zirvenin ilk günü olan 9 Temmuz’da, NATO’nun 75’inci yıl anma programı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anma programının ardından, 10 Temmuz Çarşamba günü 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Aynı günün akşamında, liderler ve eşleri ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Erdoğan’ın Gündemindeki Önemli Konular

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sırasında dört önemli konuyu gündeme taşıyacak:

  1. İsrail’in Gazze Saldırıları: Erdoğan, Gazze’deki katliamın durdurulması ve kalıcı barışın sağlanması için üye ülkelerin daha fazla rol üstlenmesini isteyecek.
  2. Ateşkes Arayışları: Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da devam eden ateşkes görüşmelerine değinerek, “Görüşmelerde daimi ateşkesi öngören bazı olumlu adımlar atıldı. Artık ateşkes için ‘anbean’ diyorlar. Yani anbean oradan isabetli bir haber gelebilir.” ifadelerini kullanmıştı.
  3. Ortadoğu’daki Gelişmeler: Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler de Erdoğan’ın gündeminde olacak.
  4. Rusya-Ukrayna Savaşı ve Karadeniz’in Güvenliği: Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşı ve Karadeniz’in güvenliği konusunu da ele alacak.

Zirvenin Önemli Gündem Maddesi: Rusya-Ukrayna Savaşı

Devlet ve hükümet başkanları toplantısının en önemli gündem maddesi Rusya-Ukrayna savaşı olacak. Ukrayna’nın NATO’dan en büyük beklentisi, Rusya’ya karşı askeri desteğin yanı sıra üyelik konusunda tatmin edici bir mesaj almak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve boyunca yapacağı temaslar ve vereceği mesajlar, Türkiye’nin NATO içindeki rolü ve uluslararası politikadaki konumunu pekiştirecek.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP