DOLAR 33,0529 0.69%
EURO 35,9961 0.4%
ALTIN 2.546,37-0,11
BITCOIN 1887898-2,82%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Dünya Alarm Durumunda: Türkiye Dahil 5 Ülkeye Yönelik Korkutan Uyarılar Artıyor!

Dünya Alarm Durumunda: Türkiye Dahil 5 Ülkeye Yönelik Korkutan Uyarılar Artıyor!

ABONE OL
2 Ağustos 2023 10:23
Dünya Alarm Durumunda: Türkiye Dahil 5 Ülkeye Yönelik Korkutan Uyarılar Artıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemde hava olaylarında yaşanan değişiklikler dikkat çekiyor. Türkiye ve çevre coğrafyada pek görülmeyen olaylar art arda meydana gelmeye başladı. Bu durum bilim insanlarını da endişelendirdi ve bölgeyle ilgili yeni bir araştırma yayınlandı.

Son zamanlarda yaşanan hava olayları, Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyayı etkileyen önemli değişikliklere işaret ediyor. Kuraklık, aşırı sıcaklar, ani sel felaketleri gibi olağan dışı hava durumu koşulları, bilim insanlarının radarında. Yayınlanan araştırma, bu olguların sadece tesadüfi değil, coğrafyanın uzun dönemli iklim değişikliklerine maruz kalabileceğini gösteriyor.

türkiye

İşte Türkiye ve diğer 4 ülke için yayınlanan yeni araştırma

Max Planck Enstitüsü’nün merkezi Almanya’da bulunan bilim dergisi Reviews of Geophysics‘de yayınlanan son araştırma, Türkiye ve çevre ülkeler için alarm zillerini çaldırdı.

Doğu Akdeniz ve Orta Doğu bölgesi, bilim insanları tarafından “iklim değişikliğinin merkezi” olarak nitelendirildi. Araştırmaya göre, bölgedeki sıcaklık artış hızı, küresel ortalamanın neredeyse iki katı düzeyinde ilerliyor.

Türkiye dahil bölgedeki ülkelerin gelecek yıllarda, aşırı hava olaylarıyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuldu. Sıcak hava dalgaları, kuraklık, toz fırtınaları ve aşırı yağış gibi krizler, sık yaşanabilir hale gelecek.

Araştırmacılar, bu yüzyılın sonuna kadar bölgedeki sıcaklıkların 5 dereceye kadar artabileceğini ve özellikle yaz aylarında benzeri görülmemiş kavurucu sıcaklıkların yaşanabileceğini öngörüyor.

Bu çarpıcı araştırma, iklim değişikliği konusunda acil önlemler alınması gerekliliğini bir kez daha vurguluyor. Bölgedeki hükümetler ve uluslararası topluluk, bu tehditlere karşı ortak adımlar atarak iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için çaba göstermeli.

Bu uyarıcı bilgiler, Türkiye ve çevre ülkelerin gelecekteki iklim değişiklikleriyle mücadelede, sürdürülebilir ve çevre dostu politikaların önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP