DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.893,890,24
BITCOIN 11144851,99%
İzmir
20°

PARÇALI BULUTLU

E-Posta Bomba Tehditleri, Baltık Ülkelerinde Okulları Kapatmaya Zorladı

E-Posta Bomba Tehditleri, Baltık Ülkelerinde Okulları Kapatmaya Zorladı

ABONE OL
13 Ekim 2023 21:40
E-Posta Bomba Tehditleri, Baltık Ülkelerinde Okulları Kapatmaya Zorladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu hafta, Litvanya, Letonya ve Estonya Baltık ülkelerinde e-posta yoluyla gönderilen bomba tehditleri, bu ülkelerde okul ve anaokullarının tatil edilmesine neden oldu.

Litvanya Polis Şefi Renatas Pozela, perşembe günü geç saatlerde başlayan ve Avrupa Birliği içindeki bir sunucudan gönderilen yüzlerce e-postayı içeren “koordineli bir toplu saldırının” gerçekleştiğini açıkladı. Pozela, bu e-postaların çoğunun Rusça olduğunu ve bazılarının siyasi içerik taşıdığını belirtti.

Baltık ülkelerine gönderilen e-postalarda Rusça ve siyasi içerik belirtiliyor

Estonya’da tehdit içerikli e-postaların yayılmasının ardından Çarşamba günü geç saatlerde, ülkenin ikinci büyük şehri Tartu’daki birçok okulun kapatılma kararı alındı. Litvanya İçişleri Bakanı Agne Bilotaite, herhangi bir doğrudan tehlikenin bulunmadığını belirtse de e-postalardaki tehditler nedeniyle çocuklardan okula gelmemeleri istendi. Bakan, paniğe gerek olmadığını vurgulayarak, “Bu yanıltıcı bilgilerin amaçları panik yaratmaktır” dedi.

Baltık

Litvanya güvenlik teşkilatı sözcüsü Aurelija Vernickaite, üç ülkede görülen bu mesajların muhtemelen düşman devletlerin koordinasyonu ile gerçekleştirildiğini ifade etti. Baltık Haber Servisi’ne verdiği açıklamada Vernickaite, bu saldırıların amacının “kurumların normal işleyişini bozmak, istikrarsızlık yaratmak ve güvensiz bir atmosfer oluşturmak” olduğunu belirtti.

Sözcü ayrıca, “Jeopolitik gerilimler arttıkça, Litvanya ve diğer Baltık ülkeleri, düşman devletlerin bilgi ve siber saldırılarının sürekli hedefi haline gelmektedir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP