DOLAR 33,1019 0.05%
EURO 36,0732 -0.29%
ALTIN 2.581,52-0,73
BITCOIN 2104244-1,53%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Efes’te Türkler Celsus Kütüphanesi’ne alınmadı

Efes’te Türkler Celsus Kütüphanesi’ne alınmadı

Önceki akşam Efes Antik Kenti'ndeki Celsus Kütüphanesi'ne girmek isteyen Türk vatandaşlar, Wind Star Cruise Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemek organizasyonu nedeniyle içeri alınmadı. Bu durum vatandaşların tepkisine neden oldu.

ABONE OL
18 Haziran 2024 12:35
Efes’te Türkler Celsus Kütüphanesi’ne alınmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önceki akşam Efes Antik Kenti’ndeki Celsus Kütüphanesi’ne girmek isteyen Türk vatandaşlar, Wind Star Cruise Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemek organizasyonu nedeniyle içeri alınmadı. Bu durum vatandaşların tepkisine neden oldu.

Genişletilmiş Ziyaret Saatleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinin ziyaret saatleri, 2024 yılı turizm sezonu kapsamında geç saatlere kadar uzatıldı. Efes Antik Kenti saat 00.00’a kadar, Aspendos, Patara, Side ve Hierapolis ise saat 23.00’e kadar ziyarete açık. Bu düzenleme ile ziyaretçilere daha fazla hizmet sunulması amaçlanıyor.

efes

Celsus Kütüphanesi’nde Özel Organizasyon

Dün akşam Efes Antik Kenti’ni ziyaret eden insanlar, Celsus Kütüphanesi’ne geldiklerinde bir barikat ile karşılaştı. Masaların kurulduğu antik kütüphanede Amerikan Wind Star Cruise Gemisi’nin ziyaretçilerine yemek organizasyonu düzenlendiği anlaşıldı.

efes

Vatandaşların Tepkisi

Türk vatandaşlar, bu duruma tepki göstererek yuhalamalar ve ıslıklar eşliğinde organizasyona isyan etti. Kütüphane alanına girmek isteyen vatandaşların tepkisi üzerine yabancı turistler yemeği terk etti, organizasyon ekibi alandaki masaları kaldırdı ve kütüphanenin ışıkları kapatıldı. Yaşananlar sosyal medyada geniş yankı buldu.

efes

Bakanlıktan Açıklama Bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak, Efes’teki bu tür özel organizasyonların 2017 yılından beri devam ettiği ve belirli zamanlarda Celsus Kütüphanesi’nin organizasyon davetlilerine ayrılarak halkın ziyaretine kapatıldığı öğrenildi.

Bu olay, tarihi ve kültürel değerlerin turizm amaçlı kullanımı ile halkın bu değerlere erişim hakkı arasında bir denge kurulması gerektiğini bir kez daha gündeme getirdi. Vatandaşlar, tarihi ve kültürel mirasın korunması ve halka açık tutulması konusundaki hassasiyetlerini dile getirdiler.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP