DOLAR 32,8876 0.19%
EURO 35,3089 0.46%
ALTIN 2.458,860,35
BITCOIN 2016545-4,53%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Eleştirilerin odağındaki TÜRK-İŞ Başkanından asgari ücret çıkışı

Eleştirilerin odağındaki TÜRK-İŞ Başkanından asgari ücret çıkışı

ABONE OL
21 Haziran 2023 10:42
Eleştirilerin odağındaki TÜRK-İŞ Başkanından asgari ücret çıkışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücrete yapılan zammı değerlendiren TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, “Gelinen teklif 11 bin liraydı. ‘Ben 11 bin liraya gelmem’ dedim. Cumhurbaşkanımızdan randevu istedim” dedi. Atalay Kılıçdaroğlu’nun sarı sendika suçlamasına da “Ne sarısı? Ben dimdik yürürüm. Allah’a havale ediyorum” diye cevap verdi

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Habertürk TV’de katıldığı Türkiye’nin Nabzı programında Kemal Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Atalay’ın söyleşisinden öne çıkanlar şöyle:

“Sendikanın olduğu yerde asgari ücretli olmaz. İkramiye olur, yemek parası olur. Benim 1 milyon 300 binin üzerinde resmi üyem var. Kamu sözleşmesi yaptık. Grev yapma hakkım var. Ancak asgari ücretliler evlatlarım yaşındaki insanlar. Ben kasabı, manavı, bakkalı buluyorum. Birebir görüşüyorum. En son Pazar akşamı Bilişim Vadisi’nde bir tesiste durdum. Bir kardeşimiz çöp topluyor. ‘Kolay gelsin, asgari ücret mi alıyorsun’ dedim ‘Abi zam da olmasın, asgari ücret de olmasın’ dedi. ‘Ben Ağrılıyım, adım Metin. Her gün şu dağın arkasına yürüyorum’ dedi. Bu adamın duası da tutar, bedduası da tutar. Bizim elimizde yetki yok. Tek yetkim masaya oturup, oturmamam. 45 kere olmuş, masaya 5 kere oturmuşum. İmzalanmış, asgari ücret yürürlüğe girmiş.

‘CUMHURBAŞKANIMIZLA PAZARLIK FALAN YAPMADIM’

Gelinen teklif 11 bin liraydı. ‘Ben 11 bin liraya gelmem’ dedim. Cumhurbaşkanımızdan randevu istedim. AK Parti Genel Merkezi’ne gittim. Durumu anlattım. Bu ara zam 2. oluyor. Geçen sene temmuzda yüzde 30 verdiler. Aralık ayında masada yoktum. Cumhurbaşkanımıza anlattım. Bu parayı işveren veriyor. Büyük firmalarda problem yok. Biz burada kamu görevi gibi iş yapıyoruz. Gelsin masada 5 tane asgari ücretli otursun, ben orada oturmayayım. Sayın Cumhurbaşkanımızla pazarlık falan yapmadım.

Sayın Bakan ‘500 dolara karşılık gelecek rakam olsun’ demişti. Bugün 16-17 dolar eksik bir tablo oldu. Geldiğimiz noktada 483 dolar oldu. Yarın faiz indiği zaman 500 dolar olacak. Yani söylenene yakın anlaşma olmuş.

Bu rakam yeterli mi, değil, mükemmel mi, değil, davul zurna çalınır mı değil. Ama ülke şartlarında bu başlangıç ücreti. Dolar üzerinden asgari ücret görüşmeleri başladığından bu yana en yüksek rakam bu. Yeterli mi, tabii ki değil.

‘TÜİK’LE İLGİLİ KAFAMIZDAKİ SORUNLARI ÇÖZSÜNLER’

TÜİK’le ilgili tereddüdümüz var. Belki doğru, belki yanlış yapıyorlar. Sayın Mehmet Şimşek’e sesleniyorum. Lütfen bu tereddütleri giderin. Çünkü TÜİK’in açıklamalarından sonra memur, işçi para alıyor. Vatandaş olarak TÜRK-İŞ Başkanı olarak bunu istemem hakkım. TÜİK’le ilgili kafamızdaki sorunları çözsünler.

Bakan bey nasıl yapar bu işi bilmiyorum. Orada yetişmiş elemanlar var TÜİK’te. Haklarını yemeyelim. Bizim kafamız, toplumun kafası bir rahatlasın. Bu rakam daha yüksek, bunlar aşağı gösteriyor diye insanlarda kanaat var.

‘ENFLASYON OLMASIN, ASGARİ ÜCRETE DE ZAM OLMASIN’

Ne zaman enflasyonun önüne geçeriz o zaman işi rahatlatırız. Biz enflasyonun arkasından koşarak bu işi çözemeyiz. Her yerde ifade ediyorum. Enflasyon da olmasın bana para da vermesinler. Enflasyonun arkasından koşmanın bir anlamı yok.

Bugün asgari ücret açıklandı. Biz bu parayı 40 gün sonra alacağız. Biz 100 gündür asgari ücret çalışıyoruz. Bunu konuşurken ete, süte, ulaşıma, kiraya, suya zamlar devam ediyor. Adam daha asgari ücret lafı çıkmadan zammı koymaya devam ediyor.

Dolar, Euro, altın, benzin yerinde duruyordu. Et oldu 350 lira nasıl oluyor bu işler? Bir malı alırken satıcı gibi, satarken alıcı gibi davranmazsan iki yakan bir araya gelmez diye bir laf var. Haksız kazançların önüne geçelim, haksız kira artışlarının önüne geçelim. Enflasyon olmasın, asgari ücrete de zam olmasın.”

KILIÇDAROĞLU’NUN SÖZLERİNE YANIT

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, katıldığı canlı yayında CHP Genel Başkanı’nın “Rakama neden itiraz etmedin?” çıkışına ve sarı sendika suçlamasına da yanıt verdi. Atalay “Ne sarısı? Ben dimdik yürürüm. Allah’a havale ediyorum. Allah da gereğini yapıyor zaten zaman zaman” dedi. Atalay konu hakkında şunları söyledi:

Kemal Bey bu ülkede ana muhalefet partisinin genel başkanı. Benim CHP’li bir sürü üyem var, sendika başkanım var. Kemal Bey 2019’da buna benzer bir şey söyledi. Söylediği doğru değil. Geçen sene benimle konuştuğunu kendisi de biliyor.

Kemal Bey kıymetli bir siyasetçimiz. Ben ona cevap verme durumunda değilim, ama bir şey söylemem lazım. Ağzınıza girenin hesabını ahirette, ağzınızdan çıkanın hesabını bu dünyada verirsiniz. Ben seçimle geliyorum, atamayla geliyorum. Türk İş’in Başkanıyım ben. Sendikacılar akıllı adamlardır, yanlış yapanı 1 dakikada tutmazlar. Ben kafamı hiçbir yere ipotek etmiyorum. Şimdi benim bununla ilgili ne demem lazım?

“KEMAL BEY SİSTEMİ BİLMİYOR”

Kemal Bey sistemi bilmiyor. Bugün oraya gitmekle 11 bin seviyesine çektiğimiz asgari ücreti, sayın Cumhurbaşkanımıza giderek 11 bin 400 seviyesine getirdim. Bunu komisyonla konuştum. Tam doğruyu yaptım. Bu para yeterli mi değil, ama bugünün şartlarında başlangıç ücreti.

Meclis’in yüzde 30’u işveren. Onlara bir sorar mısınız ’15 bin lira asgari ücret veriyor musunuz’ diye. Belediyelerde şu anda asgari ücretin altında para alan işçiler var. Bütün siyasi partilere sesleniyorum, kendi belediyelerinize söyleyin, asgari ücreti 15 bin liradan net yapsınlar.

“BİZİ SİYASETE BULAŞTIRMASINLAR”

Ben siyasetçi değilim, Türk İş Başkanıyım. Benim CHP’li üyem var. MHP’li üyem var. Bizi siyasete bulaştırmasınlar. Geçmişte muhalefet partileri Türk İş’i kucaklar, sorunlarını anlatırlardı. Şimdi Türk İş Başkanı sarı vs. Ne sarısı? Ben dimdik yürürüm. Ben bunun hesabını arkadaşlarıma veririm. Allah’a havale ediyorum. Allah da gereğini yapıyor zaten zaman zaman.

Ben hiç siyaset yapmadım. Herkesin bir fikri var. Ben Türkiye’den işçiden yanayım. 40 senedir ne yaptığım ortada. Cumhurbaşkanımızı da severim. Ama o iş başka, bu iş başka. Benim siyasetçiliğim yok. Ortalama bir adamım ben.

Kemal Bey’in ‘sarı sendikacılık’ sözünü kabul etmiyorum. Ben köşeli adamım. Hayırlı ömür hayırlı ölüm. Herkes ağzından çıktığına dikkat etsin. O lafları ben hiç hak etmiyorum. Onlar Meclis’te örgütlenmeyle ilgili çözüm üretsinler.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP