DOLAR 32,3009 -0.03%
EURO 35,1158 0.45%
ALTIN 2.410,75-0,17
BITCOIN 2186887-2,52%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Emekçiye enflasyon farkı çare olur mu?

Emekçiye enflasyon farkı çare olur mu?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre; mayısta yüzde 75,45'e çıkan yıllık enflasyonun, önümüzdeki aylarda “baz etkisiyle düşmesi” bekleniyor. Baz etkisi, emekçi ile emeklilerin gelir kaybı yaşamasına yol açacak.

ABONE OL
4 Haziran 2024 10:10
Emekçiye enflasyon farkı çare olur mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre; mayısta yüzde 75,45’e çıkan yıllık enflasyonun, önümüzdeki aylarda “baz etkisiyle düşmesi” bekleniyor. Baz etkisi, emekçi ile emeklilerin gelir kaybı yaşamasına yol açacak.

5 aylık enflasyon yüzde 22.72 olarak gerçekleşti. Memur ile memur emeklilerine bu yılın başında yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı verilmişti. 5 aylık enflasyon verilerine göre memur ve memur emeklilerinin yüzde 6.7 oranında enflasyon farkı oluştu.

Enflasyon farkında kesin rakam ise haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile ortaya çıkacak. Bu arada memur ile memur emeklisi bu yılın ikinci yarısında yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı da alacak.    

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarındaki artışlar 6 aylık enflasyona göre yapılıyor. 5 aylık verilere göre işçi ve Bağ-Kur emeklilerin zam oranı yüzde 22.72 oldu. Şu anda en düşük emekli aylığı 10 bin lira olarak uygulanıyor. Ancak milyonlarca emeklinin kök aylığı 10 bin liranın altında.

Temmuzda yapılacak zam da kök aylıklara olacak. Kök aylığı 10 bin liranın altında olan yaklaşık 4 milyona yakın emekli bulunuyor. Örneğin kök aylığı 8 bin lira olan emekliye yüzde 22.72 oranında zam yapılsa 9 bin 817 lira ile aylığı yine 10 bin liranın altında kalıyor.

Haziran enflasyonu ile birlikte 6 aylık enflasyonun yüzde 25 olacağı düşünülse emeklinin kök aylığı 10 bin liraya çıkıyor. Alacağı aylık yine 10 bin lirada kalıyor. Bu durumda emekli “sıfır zam” almış olacak. 

Yaklaşık 8 milyon asgari ücretli işçinin hali ise perişan. Açlık sınırı mayıs itibariyle 19 bin liraya dayanmış durumda. İktidar ise temmuzda asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıklıyor. Asgari ücretlinin gelir kaybı her geçen gün büyüyor.  

“KAYIPLAR BÜYÜMESİN”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “enflasyon düşürülsün kayıplar büyümesin” derken, uygulanan sıkılaşma politikalarının ve faiz artırımlarının; enflasyonu düşürme hedefiyle gerçekleştirilse de; üretim ve yatırım alanını olumsuz etkilediği gibi gelir dağılımını da olumsuz etkilediğini, adaletsizliği büyüttüğünü bildirdi.

Yalçın, politika üreticilerinin ve karar alıcıların bakış açısını değiştirmesi, enflasyonun nedeninin “emekçiler-emekliler” gibi gösterilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. “Bunun için gerekli ve şart koşul ‘piyasaya emekçi gözüyle bakış’ anlayışından geçmektedir” diyen Yalçın, geçen aybaşında biten doğalgaz desteği/muafiyetinin süresinin uzatılması, sabit gelirlilerin yaşadığı hanelerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

İlginizi çekebilir: Maaş zamlarında tablo netleşiyor: Emekli yüzde kaç zam alacak?

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP