DOLAR 32,5626 0.14%
EURO 35,0266 0.38%
ALTIN 2.437,900,12
BITCOIN 2124839-0,57%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı
Emekliler için Cumhuriyet İkramiyesi ne kadar olacak?

Emekliler için Cumhuriyet İkramiyesi ne kadar olacak?

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan Cumhuriyet İkramiyesi'ne yönelik yaptığı açıklamada "5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalı" dedi.

ABONE OL
17 Eylül 2023 13:11
Emekliler için Cumhuriyet İkramiyesi ne kadar olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan “Cumhuriyet İkramiyesi”nin en az 10 bin lira olması gerektiğini belirtti.

Emekliler Aylıklarına Yapılacak Artışı Bekliyor

Büyük bir bölümü kıt kanaat geçinen emeklilerin dört gözle aylıklarına yapılacak artışı beklediğine dikkati çeken Ergün, şunları söyledi:

“Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

Meclis’in İlk Gündemi Emekliye Zam Olmalı

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak zam için Meclis’in açılmasını dört gözle beklediğini belirterek, şunları ekledi:

“Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor. Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı.”

Bayram İkramiyesinin Alım Gücü Artırılmalı

TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir süre mücadele yürüttüklerini anımsatan Ergün, şunları ifade etti:

“Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de ilk verildiği değere yükseltilmeli.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP