DOLAR 32,8994 0.22%
EURO 35,3456 0.55%
ALTIN 2.465,780,63
BITCOIN 2011790-4,40%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Ermenistan’da kadınlar askere gidiyor… Kanun mecliste onaylandı

Ermenistan’da kadınlar askere gidiyor… Kanun mecliste onaylandı

Ermenistan Ulusal Meclisi, kadınların gönüllü askerlik yapmasına olanak sağlayan bir yasayı onayladı.

ABONE OL
16 Haziran 2023 15:53
Ermenistan’da kadınlar askere gidiyor… Kanun mecliste onaylandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan Cumhuriyeti’nin “Askerlik Hizmeti ve Askerin Statüsü Hakkında” adlı kanununda yapılan değişiklik önerisi, oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre, kadınlar gönüllü askerlik yapabilecek.

Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kadın vatandaşlar için gönüllülük esasına dayalı askerlik sistemi getirildi. 18-27 yaş aralığında bulunan Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilecek, bunların askerlik süresi 6 ay olacak. Askere alınan kadın askerler, kura çekmeden bir eğitim birliğine atanacak ve askerlik hizmetini o birlikte tamamlayacak. Bu amaçla sözleşmeli askerlik yapan kadınlarca yönetilecek özel bir kadın taburu oluşturma süreci devam etmektedir.”

ASKERLE GİDEN KADINLARA ÜCRET ÖDENECEK

Askerlik hizmetinde bulunmak isteyen kadınlar, belirlenen süreler içinde dilekçe vererek bir sonraki dönemde askere alınabilecek.

Yasa gereği, 6 ay askerlik hizmetini tamamlayan kadınlara terhislerinde 1 milyon dram (62 bin Türk lirası) ücret ödenecek. Sağlık gibi nedenlerle bu süreyi tamamlayamayanlara ise görev süresine göre orantılı ödeme yapılacak.

Yasa, Ermenistan Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek. Ermenistan’da 18-27 yaş arasındaki erkekler, 2 yıl askerlik yapmakla yükümlü. Ermenistan’da her yıl yaz ve kış dönemi olmak üzere 2 defa asker alımı yapılıyor. (T24)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP