DOLAR 31,1209 0.26%
EURO 33,7946 0.47%
ALTIN 2.035,270,15
BITCOIN 1589046-0,19%
İzmir
15°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Aile ve Gençlik Fonu Resmi Gazete’de (Evlilik kredi başvuruları ne zaman başlıyor?)

Aile ve Gençlik Fonu Resmi Gazete’de (Evlilik kredi başvuruları ne zaman başlıyor?)

Aile ve Gençlik Fonu'nun yapısına ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Fon, yeraltı kaynaklarından elde edilen gelirlerle desteklenecek. Fon kapsamında kendi projelerini geliştirip gerçekleştirecek gençler desteklenecek ve yeni evlenecek gençlere, geri ödemesiz olarak 2 yıl boyunca 150 bin lira tutarında kredi verilecek.

ABONE OL
11 Şubat 2024 09:12
Aile ve Gençlik Fonu Resmi Gazete’de (Evlilik kredi başvuruları ne zaman başlıyor?)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Aile ve Gençlik Fonu Kanun Teklifi’nin ardından, fonun yapısına ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunla birlikte, evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz, 4 yıl boyunca ödeme imkanı sunan kredi fırsatı da sunulacak.

Fon, devlet gelirlerinin yüzde 20’sini oluşturan petrol, doğal gaz ve maden kaynaklarından elde edilen gelirlerle desteklenecek. Projelere ayrılan miktarın payı artırılarak, gençlerin girişimcilik projeleri ve aile kurma isteği olan gençlere faizsiz kredi imkanı sunulacak.

Fon kaynakları ve aktarımlarına ilişkin mali veriler ise her altı ayda bir kamuoyu ile paylaşılacak.

BAŞVURULAR 15 ŞUBAT’TA BAŞLAYACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın açıklamasına göre, faizsiz evlilik kredisi başvuruları deprem bölgesinde 15 Şubat’ta başlayacak. Bakan Göktaş, “Deprem bölgesinde uygulayacağımız Aile ve Gençlik Fonu için başvurular 15 Şubat’ta alınmaya başlayacak.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirtilen hükümlere göre, yeni evlenecek gençlere 150 bin lira tutarında 2 yıl geri ödemesiz kredi verilecek ve bu uygulama 6 Şubat depreminden etkilenen şehirlerde başlatılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Aile ve Gençlik Fonu, aile kurumunu desteklemeyi, güçlendirmeyi, gençleri sosyal risklere karşı korumayı ve gelişimlerine destek sağlamayı amaçlıyor. Bu fonun oluşturulmasıyla gençlerin girişimcilik projelerine de destek sağlanması hedefleniyor.

5 KİŞİDEN OLUŞAN KURUL OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERECEK

Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından olmak üzere toplam 5 kişiden oluşacak.

Kurul kararları oy çokluğu ile alınacak. Bakan yardımcıları, ilgili bakanlar tarafından görevlendirilecek. Fon’u yönetecek olan Yönetim kurulu Fon’dan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını, harcama programlarını belirlemeye yetkili olacak.

Kanun kapsamında, yeni evlenecek gençlere 150 bin lira faizsiz kredi verilmesini öngörüyor. Kredi, ilk 2 yıl ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla verilecek.

Başvuruları internet üzerinden yapılacak olan Fon’un kredi miktarı her yıl artacak.

Pilot bölge olarak 6 Şubat depremlerimden etkilenen illerde başlayacak uygulama, ardından Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

İlginizi çekebilir: İstanbul’da vapur seferlerine fırtına engeli

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP