DOLAR 32,5795 0.34%
EURO 34,5824 0%
ALTIN 2.484,62-0,06
BITCOIN 20928242,70%
İzmir
23°

AZ BULUTLU

üst menü altı
EYT çalışmasından yeni bilgiler: Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinde duruluyor

EYT çalışmasından yeni bilgiler: Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinde duruluyor

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
EYT çalışmasından yeni bilgiler: Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinde duruluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti'de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için çalışmalar başladı. Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinden kademelendirilmiş düşük maaşla emekli olabilme imkanı tanıyan bir model üzerinde çalışılıyor.

Ekonomik sorunlar her geçen gün daha da derinleşirken, asgari ücrette enflasyonun üzerinde artışa kesin gözüyle bakılıyor. 3 bin 600 ek gösterge talebinin karşılanması ve AK Parti döneminde ilk kez emeklilikte yaşa takılanlara yönelik adım atılması da gündemde.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, AK Parti'de yürütülen çalışmalar için, “Bunların hiçbirinin altı boş değil. Vatandaşın derdine çare bulmak zorundayız” değerlendirmesi yapılıyor.

EYT İÇİN ETKİ ANALİZİ YAPILIYOR

Emeklilik için prim gün sayısını dolduran ama yaş bekleyenlerin talepleri de uzun yılların ardından AK Parti’nin gündemine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce sıcak bakmadığını söylediği bu konuda çalışma yapılması talimatı verdiği biliniyor.

AK Partili kaynaklar “EYT için etki analizi yapılıyor” derken bir dizi formül üzerinde çalışıldığı ifade ediyor.

EYT’liler emeklilik için sigorta prim gün sayısının yeterli olmasını talep ediyor. Ancak AK Parti’nin çalışmasında bu formül seçenek dışı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için emekliliğin 5 yıl öne çekilmesinin yaklaşık 6 milyon kişinin bir anda emekli olması anlamına geleceğine dikkat çeken yetkililer bütçenin bu yükü kaldıramayacağını kaydediyor.

KADEMELENDİRİLMİŞ DÜŞÜK MAAŞLA EMEKLİLİK İMKANI

EYT sorununu çözmek için kurulan masada prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için 2 yılı kalanların emekli edilip maaşlarının ödenmesi formülü var. Ama üzerinde çalışılan asıl konu 'Kademelendirilmiş düşük maaşla emekli olabilme imkanı' tanıyan model. 

Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinden çalışılan bu sistemde prim gün sayısını tamamlayan çalışana 'sağlık risk primini karşılamak kaydıyla' yaşı beklemeden emeklilik imkanı tanınabileceği ifade ediliyor.

Ancak bu olanaktan faydalanmak isteyen çalışanların emeklilik maaşında kesinti yapılacak. Yani bir kişi yaşı beklemeden emekli olmak istediğinde -kesinti oranı kalan yıla göre belirlenmek üzere- örneğin 3 bin 500 lira yerine 2 bin 200 lira alacak. Asıl emeklilik yaklaştıkça bu emekli maaşı yükselecek ve en sonunda yaş şartı tamamlandığında 'hak ettiği' ücreti almaya başlayacak.

İsteyen EYT’liler bu model kapsamında emekliliğini talep edebilecek.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP