DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2101077-0,35%
İzmir
37°

AÇIK

üst menü altı
Gergerlioğlu: ‘Yılın ilk 6 ayında cezaevlerinde en az 26 kişi öldü’

Gergerlioğlu: ‘Yılın ilk 6 ayında cezaevlerinde en az 26 kişi öldü’

Yeşil Sol Partili Gergerlioğlu, bugün yaptığı açıklamada, 2023 yılının ilk 6 ayında cezaevlerinde en az 26 kişinin öldüğünü söyledi.

ABONE OL
3 Temmuz 2023 12:34
Gergerlioğlu: ‘Yılın ilk 6 ayında cezaevlerinde en az 26 kişi öldü’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşil Sol Partili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu yılın ilk 6 ayında cezaevlerinde en az 26 kişinin öldüğünü belirterek, “İntihar girişiminde bulunan mahpusların uzun bir süre ölümünün cereyan ettiği, kameralardan izlendiği ve müdahale edilmediği yönünde önemli bilgiler ediniyoruz” dedi.

Gergerlioğlu, cezaevinde hayatını kaybeden 26 kişiden 15’nin şüpheli şekilde öldüğünü ve 11 kişinin de hastalığı olmasına karşın tahliye edilmemesi sonucu hayatını kaybettiğini belirtti. Gergerlioğlu, şöyle konuştu:

Şüpheli ölümler dikkat çekici. Bir kısmı intihar olarak açıklanıyor. Biz, bu ölümlerin nasıl olur da intiharla sonuçlandığı noktasında önemli soru işaretleri taşıyoruz. Çünkü cezaevinde bir mahpusun intihar etmesinin önüne geçilmeye çalışıyor. Bunun için güya önlemler alınır. Bütün bu şartlar altında bir mahpus nasıl intihar ediyor? Bu, önemli bir soru işareti. İntihar girişiminde bulunan mahpusların uzun bir süre ölümünün cereyan ettiği, kameralardan izlendiği ve müdahale edilmediği yönünde önemli bilgiler ediniyoruz. Bir kısmı da gerçekten intihar mı, başka şekilde ölüm mü, tam olarak bilinmiyor. Yapılan açıklamalar bu şekilde. Zaten bu ölümleri açıklama konusunda cezaevleri çok istekli değil. Ancak avukatları ve yakınları kanalı ile bu bilgileri edinebiliyoruz.

Hasta mahpus ölümleri de son derece dikkat çekici. Bu ölümleri dinlediğimiz zaman sağlığa ulaşmada ve sağlık hakkı elde etmede çok sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Hemen hepsinde ağır hasta hakları ihlalleri tespit etmiş durumdayız. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP