DOLAR 32,8876 0.19%
EURO 35,3089 0.46%
ALTIN 2.458,860,35
BITCOIN 2016545-4,53%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Göçmen teknesi faciası sürüyor… 79 kişinin öldüğü olayda 9 gözaltı

Göçmen teknesi faciası sürüyor… 79 kişinin öldüğü olayda 9 gözaltı

Mora Yarımadası açıklarındaki göçmen faciasıyla ilgili dokuz kişi Mısır vatandaşı olmak üzere toplamda dokuz kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların suç örgütü kurmak ve yasa dışı göçmen kaçakçılığı yapmakla suçlandığı belirtilirken, teknenin kaptanının da hayatını kaybettiği ifade edildi.

ABONE OL
16 Haziran 2023 09:57
Göçmen teknesi faciası sürüyor… 79 kişinin öldüğü olayda 9 gözaltı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknenin Mısır’dan yola çıktığı ve Libya’nın doğusundaki Tobruk bölgesinde mola vererek İtalya’ya doğru ilerlediği belirtildi. Save The Children adlı sivil toplum kuruluşu, facia sonrası teknenin ambarında yaklaşık 100 çocuğun mahsur kalmış olabileceği görgü tanıklarının ifadelerine dayandırdığı bir paylaşım yapmıştı. Kurtarılan 104 kişi arasında sekiz refakatsiz çocuğun bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Faciayla ilgili düzenlenen protesto gösterisinde Atina’da polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Göstericiler, AB’nin göç politikalarını eleştirdikleri dövizler taşıdılar ve sınırların açılmasını talep ettiler.

POLİSLE ARBEDE YAŞANDI

Yüzleri maskeli bir grup gösterici polise saldırdı, polis ise göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak karşılık verdi. Bir kişinin gözaltına alındığı olaylarda yaşananlar, faciaya ilişkin sorumluluk iddialarının AB’ye yönlendirildiğini gösterdi.

Dünkü olayda Mora Yarımadası’ndaki Navarin açıklarında uluslararası sularda düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi alabora olmuş, 79 kişi hayatını kaybetmiş ve 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilmişti.

Kurtarılan göçmenlerin Suriye, Mısır, Pakistan ve Filistin vatandaşları olduğu bilgisi verildi. Alarm Phone adlı sivil toplum kuruluşuna göre, teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu. Arama-kurtarma çalışmaları ise hala devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP