DOLAR 32,8126 -0.04%
EURO 35,1089 -0.24%
ALTIN 2.451,250,05
BITCOIN 2091619-0,84%
İzmir
37°

AÇIK

üst menü altı
Google’dan flaş hamle: Kanada’da haberlere erişim sona erdirildi!

Google’dan flaş hamle: Kanada’da haberlere erişim sona erdirildi!

Google, büyük sosyal medya platformlarını, yayınladıkları haberler için haber yayıncılarına ücret ödemeyi zorunlu tutan yasayı kabul etti. İşte detaylar..

ABONE OL
30 Haziran 2023 17:07
Google’dan flaş hamle: Kanada’da haberlere erişim sona erdirildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Google, getirmiş olduğu yeni sisteminde büyük sosyal medya platformlarını, yayınladıkları haberler için haber yayıncılarına ücret ödemeyi zorunlu tutan yasayı kabul etmişti. Sonrasında gelen tepkiler ise çığ gibi büyüdü.

Kanada’nın büyük sosyal medya platformlarını, yayınladıkları haberler için haber yayıncılarına ücret ödemeyi zorunlu tutan yasayı kabul etmesinin ardından Google, Kanada’da arama, haberler ve keşif ürünlerinden haberleri kaldırdı.

Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta, 23 Haziran’da açıklama yapıp Kanada’da Çevrimiçi Haber Yasası C-18’in kabul edilmesiyle Kanada’daki tüm kullanıcılara Facebook ve Instagram’daki haber erişiminin sona ereceğini duyurmuştu.

Google, Meta’nın ardından dün ‘Arama, Haberler ve Keşfet’ ürünlerinden Kanada haber bağlantılarını kaldıracaklarını ve artık Kanada’da Google News Showcase’i işletemeyeceklerini açıklamasını yaptı.

“Bağlantı vergisi”

Google basın açıklamasında “Kanada Hükümeti, iki şirketin sadece haber bağlantılarını göstermek için ödeme yapmasını gerektiren Yasa C-18 (Çevrimiçi Haber Yasası) adlı yeni bir yasa çıkardı, bu diğer herkesin ücretsiz olarak yaptığı bir şey.

Bağlantılara fiyat koymaya yönelik benzeri görülmemiş karar, ürünlerimiz için belirsizlik yaratıyor ve yalnızca Kanadalıların Kanadalı yayıncılardan gelen haberlere erişimini kolaylaştırmak için bizi üst sınırı olmayan mali yükümlülüklere maruz bırakıyor.

Bir yılı aşkın bir süredir bunun Kanada’da gazeteciliği desteklemeye yönelik yanlış bir yaklaşım olduğunu ve ürünlerimizde önemli değişikliklere yol açabileceğini söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hayal kırıklığı

Kanada gazeteciliğini desteklemek için hali hazırda para ödediklerini ve daha fazlasını yapmak için hazır olduklarını belirten Google, Kanada genelinde 150’den fazla haber yayınını kapsayan anlaşmalar için pazarlık yaptıklarını ifade etti. Google tüm bu çalışmalarına rağmen durumun böyle sonuçlanmasını hayal kırıklığı olarak ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP