DOLAR 33,0758 0.76%
EURO 36,0441 0.55%
ALTIN 2.553,940,19
BITCOIN 1915762-0,45%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Gümrük müşavirleri ‘Dış Ticaret’i konuştu

Gümrük müşavirleri ‘Dış Ticaret’i konuştu

Gümrük müşavirleri 'dış ticaret' konusundaki gelişmeleri İzmir Ticaret Odası'ndaki (İZTO) toplantıda değerlendirdi. İzmir Ticaret Odası 50. Lojistik ve Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda Gümrük Müşaviri ve Gümrük Müşaviri Yardımcısı olarak 50 ve 40 yılın üzerinde hizmet vermiş 66 tecrübeli isim için hazırlanan plaketler takdim edildi.

ABONE OL
25 Mayıs 2023 11:28
Gümrük müşavirleri ‘Dış Ticaret’i konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Dış Ticaret’ konulu 50. Lojistik ve Gümrük Müşavirliği Meslek Grubu Toplantısı & Plaket Töreni, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü M. Enver Kök, Bölge Müdür Yardımcıları Şükrü Sabah, Teoman Coşkun Dudak, Umut Yazar, Oğuzhan İlbars, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Cihangir Lübiç, 50. Lojistik ve Gümrük Müşavirliği Grubu Meslek Komitesi Başkanı Taşkın Dalay ve Başkan Yardımcısı Nuh Sefa Bingöl, İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, komite üyeleri ve sektör duayenlerinin katılımıyla İZTO Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşti.

İNOVASYON VE TEKNOLOJİYİ ÇOK İYİ KULLANMALIYIZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İzmir Ticaret Odası olarak çok kıymetli projeler yürüttüklerini ifade ederek, “Dünya değişiyor, pandemi döneminde tedarik zincirindeki eksiklikleri net bir şekilde görme imkanımız oldu. Bu nedenle hep yapılmayanı yapmayı hedefliyor, inovasyonu, teknolojiyi çok iyi kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Mesleği bir adım ileriye taşımak için uzlaşının ve birlikte hareket etmenin çok önemli olduğunun altını çizen Elmasoğlu, kurumların ‘ortak akıl’ kültürüyle birlikte hayata geçirdiği Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile ilgili gelişmeleri katılımcılara aktardı. Elmasoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki fırsatları ve tehditleri görmemiz lazım. Kendimizi geliştirmemiz, bilimsel çalışmalar yapmamız gerekiyor. İzmir Ekonomi Üniversitemiz bu anlamda çok önemli bir şans.”

MESLEĞİMİZ DIŞ TİCARETİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Toplantının oturum başkanı, İZTO 50. Lojistik ve Gümrük Müşavirliği Grubu Meslek Komitesi Başkanı Taşkın Dalay, gümrük müşavirliği mesleğinin bir asırdır var olduğuna dikkat çekerek mesleğin tarihine ilişkin bilgilendirme yaptı. Gümrük Müşavirleri Derneği’ne kayıtlı şirketlerin İzmir’de yaklaşık 10 bin kişiyi istihdam ettiğini ifade eden Dalay, “Ülke ekonomimizin önemli unsurlarından biri olan dış ticaretin geleceği için, mesleğimizin hayati önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

TANYERİ’DEN ‘DIŞ TİCARET’ SUNUMU

İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, pandemi döneminde dış ticaretin aksamaması için odaların önemli bir görev üstlenerek seyahat izin belgesi düzenlendiklerini, ithalat ve ihracatın öneminin bu süreçte çok daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Dış ticaretin ana omurgasını lojistik ve gümrük müşavirliğinin oluşturduğunu belirten Tanyeri, Türkiye’nin dış ticarette büyük oyunculardan biri olduğunu belirtti. Tanyeri, toplantıda ‘Dış Ticaretin Değerlendirilmesi’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

66 TECRÜBELİ İSİM İÇİN HAZIRLANAN PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından, Gümrük Müşaviri ve Gümrük Müşaviri Yardımcısı olarak 50 ve 40 yılın üzerinde hizmet vermiş 66 tecrübeli isim için hazırlanan plaketler takdim edildi. Ayrıca Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı olarak hizmet veren Aliye Öztürk’e de mesleğe vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür plaketi verildi.(DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP