DOLAR 32,8715 0.06%
EURO 35,6556 -0.1%
ALTIN 2.549,670,19
BITCOIN 2180712-0,95%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
“Gürcistan Hükümeti, Cumhurbaşkanı Zurabişvili Hakkında Azil Sürecini Başlattı”

“Gürcistan Hükümeti, Cumhurbaşkanı Zurabişvili Hakkında Azil Sürecini Başlattı”

Gürcistan hükümeti, Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili hakkında azil sürecini başlatmak üzere Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

ABONE OL
18 Eylül 2023 20:29
“Gürcistan Hükümeti, Cumhurbaşkanı Zurabişvili Hakkında Azil Sürecini Başlattı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gürcistan Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Zurabişvili hakkında azil sürecinin başlatılması için milletvekillerinin mahkemeye başvuruda bulunduğu ifade edildi.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi Başkanı ve milletvekili İrakli Kobakhidze başta olmak üzere toplam 80 milletvekilinin imzaladığı dilekçenin, Anayasa Mahkemesi tarafından inceleneceği belirtildi. Açıklamada, “Dava, Anayasa Mahkemesi Genel Kuruluna devredildi. O da konuyu değerlendirecek ve sonucunu bir ay içinde parlamentoya sunacak” denildi.

GÜRCİSTAN

Azil süreci, Cumhurbaşkanı Zurabişvili’nin Ağustos ayının sonunda Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaret programına tepki gösteren Gürcü Hayali Partisi Başkanı Kobakhidze’nin açıklamasıyla başlamıştı.

GÜRCİSTAN HÜKÜMETİ AZİL SÜRECİNİ BAŞLATMA KARARI ALMIŞTI

Kobakhidze, Gürcistan’ın parlamenter sistemi göz önüne alındığında Cumhurbaşkanının dış politika yürütme yetkisinin sınırlı olduğunu iddia etmiş ve Zurabişvili’nin kendi kararına göre Avrupa’da görüşmeler yapmasını anayasaya aykırı bulmuştu. Bu nedenle, anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle cumhurbaşkanına yönelik azil sürecini başlatma kararı almıştı.

Gürcistan

Azil sürecinin başlatılması için anayasaya göre 150 kişilik parlamentoda 50 milletvekilinin imzası gerekmektedir. Sürecin tamamlanması için ise 100 milletvekilinin desteği gerekmektedir. Dolayısıyla iktidar partisi Gürcü Hayali’nin muhalefet partilerinden destek alması gerekecektir.

Cumhurbaşkanı Zurabişvili ise azil sürecini başlatan hükümete tepki göstermiş ve istifasının söz konusu olmadığını belirterek, “Hiçbir yere gitmiyorum. Herkesin, benim istifa etmem hayalini unutması gerektiğini düşünüyorum” demiştir.

Önerilen haber: İran’dan Türkiye’ye teklif: “Suriye’deki askerlerinizi bizim garantörlüğümüzde çekin”

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP