Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.6839
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1183
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.5706
r-227
Haberler / Yerel Yönetimler

İzmir'de TİS krizi... Sakal bırakma kararı alındı

17.03.2023 10:45:50

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZELMAN ve İZENERJİ arasındaki TİS süreci tıkandı. Genel İş İzmir Şubeleri ‘sakal bırakma’ ve ‘serbest kıyafetle çalışma’ kararı alındığını duyurdu.

DEMOKRAT GÜNDEM- İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ'de örgütlü Genel-İş Sendikası ile SODEMSEN arasında sürdürülen yeni dönem toplu iş sözleşmesi süreci tıkandı.

75 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesinde 19 madde üzerinde ortak bir uzlaşı sağlanamadı.

Görüşmelerin tıkanmasının üzerine Genel-İş Sendikası ‘sakal bırakma’ ve ‘serbest kıyafetle çalışma’ kararı aldı.

Genel İş İzmir 2 Nolu Şube’nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde;

‘’Bugün SODEMSEN ile yapılan toplu iş sözleşme görüşmemizin 9. oturumunda, kalan 19 maddemizde anlaşma sağlanamamış olup, arabulucu sürecimiz sona ermiştir.

Resmî arabulucunun anlaşma sağlanamadığını İŞKUR’a bildirmesinden itibaren toplu iş sözleşmemizin, yasal son 60 günlük süreci başlayacaktir.

Toplu sözleşme görüşmelerinde SODEMSEN yetkilileri ile kalan 19 madde, son iki oturumda hiçbir maddenin geçmemesi, ilerlemeyen görüşme süreci biz emekçileri uyarı eylemleri alma yönünde karar birliğine vardırmıştır.

Bu nedenlerden kaynaklı Genel-İş sendikamızın, İzmir Büyükşehir Belediyesinde örgütlü 1, 2, 3 ve 9 nolu şubeleri olarak ortak almış olduğumuz karar neticesinde;

yarından (17.03.2023) itibaren "sakal bırakma ve sivil kıyafet giyme" kadın üyelerimiz için ise şube tarafindan dağıtılacak rozet iş yerlerinde takılacaktır. Eylemine ayrımsız tüm üyelerimizle birlikte başlıyoruz !

Mesajı aldığınız saaten itibaren hiçbir üyemiz sakal kesmeyecek ve işyerlerine sivil kıyafet ile geleceklerdir !

Şubelerimizin aldığı kararlar neticesinde tüm üyelerimiz karara "kesinlikle" uyması gerekmektedir. Alınan her karar ekmeğimizi büyütmek içindir.

Tüm üyelerimiz adına İzmir şubeleri olarak bizler diyoruz ki; açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz!’’

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş