DOLAR 32,8732 0.06%
EURO 35,6772 -0.04%
ALTIN 2.547,760,11
BITCOIN 2180787-1,26%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Hamza Dağ ile Seçim Özel: ‘Farkın azaldığını görüp bahane üretmeye çalışıyorlar’

Hamza Dağ ile Seçim Özel: ‘Farkın azaldığını görüp bahane üretmeye çalışıyorlar’

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Hamza Dağ, 31 Mart yerel seçim sürecinde hem sahada hem sosyal medyada diğer ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte aktif bir kampanya sürecini yürütüyor. Projelerini, vaatlerini hem proje lansmanında hem sahada hem tüm alanlarda anlatıyor. Kendisiyle yoğun saha programında bir araya geldik.

ABONE OL
22 Mart 2024 15:38
Hamza Dağ ile Seçim Özel: ‘Farkın azaldığını görüp bahane üretmeye çalışıyorlar’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Hamza Dağ, 31 Mart yerel seçim sürecinde hem sahada hem sosyal medyada diğer ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte aktif bir kampanya sürecini yürütüyor.

Projelerini, vaatlerini hem proje lansmanında hem sahada hem tüm alanlarda anlatıyor. Kendisiyle yoğun saha programında bir araya geldik.

DEMOKRAT GÜNDEM- Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Hamza Dağ, polemiklerden uzak duran proje-vaat anlatan bir tutum sergilemesine karşın yönelttiğimiz soruları samimiyetle yanıtladı.

İZMİR 5 YIL DAHA BAŞKACA MASKELERLE İHMAL EDİLMEMELİ

Hamza Dağ, hem projelerini anlattı hem sahadaki son durumu kendi cephesinden paylaştı. Dağ, “Ben başından beri söylüyorum. Projelerimizi konuşalım, İzmir için yapacaklarımız konuşalım. Çünkü biz İzmir’i biliyoruz ve seviyoruz. İzmir’e hizmetin çok önemli olduğunu biliyoruz. 5 yıl daha başkaca maskelerle İzmir ihmal edilmemeli. Belediyecilik anlamında. Dolayısıyla proje konuştuğumuzda da 30 Mart akşamı Ali Bey,  Ahmet Bey Mehmet Bey değil, İzmir kazanır” dedi.

İŞTE SAYIN HAMZA DAĞ İLE YAPTIĞIMIZ SEÇİM ÖZEL SAHA RÖPORTAJI:

DEMOKRAT GÜNDEM-HABER MERKEZİ-ERDEM ASLAN -Demokrat gününden merhabalar. 31 Mart yerel seçimlerine sayılı gün kaldı. Adaylar sahada hız kesmeden çalışıp seçmenlere ulaşmaya çalışıyor. Bugün konuğumuz Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhur ittifakının İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Hamza Dağ.

Kendisiyle yoğun saha çalışma arasında buluştuk ve kısa bir röportaj gerçekleştireceğiz. Öncelikle hoşgeldiniz. Kolay gelsin. Sahada hız kesmiyorsunuz, sosyal medyayı çok etkin bir şekilde kullanıyorsunuz?

Yoğun bir çalışma içerisine içerisindesiniz ve çok erkenden başladınız aslında sahada olmaya. Sahadaki son durum nedir?

HAMZA DAĞ:  Her gün üzerine koya koya gidiyoruz. Her gittiğimiz yerde güzel bir teveccüh kazanıyoruz. Özellikle bu dönem İzmir’de hizmet anlamında değişim talebiyle, isteğiyle, önerisiyle çokça karşılaşıyoruz.

Bu tabii, belediyecilik anlamında hemşerilerimizin İzmir’de çok ciddi bir beklentisi var. Bu noktada biz de hizmet beklentisini karşılayacak şekilde çalışmamızı yürütüyoruz. Bu İzmir’de çok net bir şekilde gözüküyor.

İZMİRLİ SEÇMEN ‘CHP’YE OY VERDİK AMA BU SEÇİMDE OY VERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ’ DİYOR

Bugün de şu anda gezdiğimiz esnafların neredeyse yarısından fazlası ‘Daha önce biz CHP’ye oy verdik ama bu seçimde oy vermeyi düşünmüyoruz’ diyor. ‘Çünkü bu sokağımızdaki trafik yıllardır çözülmeyen bir iş. Aynı zamanda altyapıda çözülmeyen bir iş. En ufak bir yağmur yağdığında burada ciddi anlamda mağdur oluyoruz’ diyor.

D.G: Bugün Yeşilova’dayız bu arada..

H.D: Abdi İpekçi Caddesi içindeyiz. Şu anda Yeşilova, Çamdibi bu bölge Bornova da gerçekten hizmet anlamında aslında Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veren bir bölge. Ancak buna rağmen hizmet alamadığını hatta temizlikten bile şikayet eden çok hemşerimiz oldu. Biz inşallah bu durumu görüyoruz. Tabi ki bu bizim omuzlarımızda yükü ve sorumluğu da arttırıyor.

D.G:  Ak Parti İzmir’de istediği sonucu alabilecek mi? Çünkü sizin daha önceki söylemleriniz de şöyle bir açıklama yapmıştınız; ‘İzmirlilerin çoğu hizmet iyilikten yakınıyor ve bu kez AKP’ye oy vereceğim diyor’. Bununla karşılaşmaya devam ediyor musunuz?

H.D: Uzun süredir, evet karşılaşıyoruz. Her gün üç, beş, on, yirmi ne ise vatandaşımız, hemşerimiz bunu söylüyor. Yani biz kazanmak ve kazanmak olarak bakmıyoruz. 31 Mart akşamındaki duruma 1 Nisan’dan sonra bizim omzumuzdaki yükün artması olarak işin doğrusu bakıyoruz.

İZMİR İÇİN YAPACAKLARIMIZI KONUŞALIM

Bu bir sorumluluk işidir, bu bir yüktür ve üzerinize almanız gereken bir sorumluluktur. Bu şekilde bakıyoruz. Yani ben başından beri söylüyorum. Projelerimizi konuşalım, İzmir için yapacaklarımız konuşalım. Çünkü biz İzmir’i biliyoruz ve seviyoruz. İzmir’e hizmetin çok önemli olduğunu biliyoruz. 5 yıl daha başkaca maskelerle İzmir ihmal edilmemeli. Belediyecilik anlamında. Dolayısıyla proje konuştuğumuzda da 30 Mart akşamı Ali Bey,  Ahmet Bey Mehmet Bey değil, İzmir kazanır.

D.G:  İzmir’in ilk 3 önceliğiniz, sizin ilk 3 önceliğiniz ne? Seçildiniz, koltuğa oturdunuz, ilk yapacağım şey şu olacak, başlayacağım şey bu olacak dediğinizde ne söylemek istersiniz?

ULAŞIM, ALTYAPI, KENTSEL DÖNÜŞÜM, SOSYAL BELEDİYECİLİK; BUNLARI YAPACAĞIZ

H.D:  Yani burada İzmir’in ben lansmanda bunu söyledim, bugüne kadar defalarca söyledim. Yani İzmir’de mecburiyetlerimiz bizi sıralamaya itmek durumunda kaldı. Aslında benim ilk üç önceliğim başka şeyler olur. İzmir’e, ufka dönük, ufkunu daha da büyütecek şeyler olurdu. Ama şu anda bizim İzmir’de sahada gördüğümüz birinci sorunumuz ulaşım, ikinci sorumuz altyapı, kentsel dönüşüm ve sosyal belediyecilik. Bunları yapacağız.

D.G: İzmir’de İzmirliler neyden bıkmış durumdalar?

BEN YAPACAKLARIMI, PROJELERİMİ KONUŞMAK İSTİYORUM

H.D: Yapacaklarımı konuşmak istiyorum. Yani ulaşım ciddi bir mesele. Ulaşım önemli bir sorun. Altyapı Mavişehir’in de sorunu, Kemeraltı’nın da sorunu. Yeşil alan da sorun. Tüm proje başlıklarımızı  2 yılda, 3 yılda, 1 yılda bitiremeyeceğimi biliyorum açıkçası. Ama önümde 5 + 5 yıllık bir süre olduğunu da öngörüyorum. Plan ve projeleri buna göre yapacağım. Buna göre planlayacağız. Yani bugünkü verdiğim sözleri de açıkçası buna göre  planlı yapacağız. İnşallah da bir yerden başlayıp baya mesafe kat edeceğiz.

D.G:  Şimdi polemiklere girmek istemiyorsunuz biliyorum ama bugün mesela bir açıklama yaptınız dediniz ki Sayın CHP Genel Başkanı Özgür Özel hakkında; ‘Bir İzmir adayı hakkında neden bu kadar konuşur? Manidar buluyorum’ dediniz. Bu açıklamayı ne eklemek istersiniz?

ÖZGÜR ÖZEL PANİK HALDE, BU SÜRECİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM DİYE BAKIYOR

H.D:  Tabii ki bir panik halinde. Şu anda Özgür Özel panik halinde. İzmir’e bir genel başkanın daha önce gelmediği kadar İzmir’e geliyor ve İzmir’de bir şeyleri, bu süreci değiştirmeye çalışıyor. ‘Bu süreci değiştirebilir miyim?’ diye bakıyor ve panikle de sürekli olarak buradaki yaptığı konuşmalarda Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir belediye başkan adayından bahsediyor, ismen de benden bahsettiği oluyor. Yine her çıktığı televizyonda mutlaka ya İzmir’deki kampanyadan bahsediyor da bizden bahsediyor.

EN SON SEÇMENLERE MESAJ ATIP İSMİMDEN BAHSEDEREK KORKUTMA SİYASETİ YAPILIYOR

Televizyonda çıktı soruldu ama gazetecilere verdiği demeçte de bunu söylüyor. En son artık İzmir’deki 2 milyon seçmene mesaj atıp benim de ismimden bahsederek, birtakım ithamlarda bulunmak suretiyle aslında çok da yani mantıklı olmayan, ele avuca sığmayacak birtakım sözlerle, esasında yine korkutma siyaseti yaparak buradaki hem yerelde iktidarının devamını arzuluyor.

ÖZGÜR ÖZEL İZMİR İLE İLGİLİ NE KADAR HATA YAPTIĞININ FARKINDA

Özgür Özel, İzmir’le ilgili ne kadar hata yaptığının farkında ve bu hatanın da 1 Nisan’dan sonra ona siyaseten mal olacak durumun da farkında. Bu 1 Nisan’dan sonra siyasete mal olacak durum, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kongreye gitmesi ve Özgür Özel’in siyaset hayatından tamamen ortadan kalkması sözkonusu.

D.G:  Yani CHP’de değişimle başlayan süreç karşı değişime dönüşebilir mi?

İZMİR’E HİZMET EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

H.D: Ben burada bir İzmir olarak şuna bakıyorum. Ben bir İzmirli olarak baktığımda açıkçası ben Özgür Özel ve ekibinin İzmir’e böyle bakmasına isyan ediyorum. Yani ben bugün adayım. Kazanıp kazanamamam başka bir şey ama ben İzmir’e hizmet edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İZMİRLİ OLARAK BUNA İSYAN EDİYORUM, BUNDA YALNIZ OLMADIĞIMIN DA FARKINDAYIM

İzmir birilerinin ‘Ben seçimden sonra kongrede genel başkan olarak kalayım’ diye hesap yapacağı bir şehir değildir. Ben İzmirli olarak buna isyan ediyorum ve ben bu isyanın yalnız olmadığını da farkındayım. İzmirliler isyan ediyor. Ben bu isyanı sözle dile getiriyorum. İzmirliler 30 Mart’ta oylarıyla-reyleriyle bu isyanlarını dile getirecektir.

D.G: İzmir çantada keklik değil, deniyor birçok kesim tarafından.

BİR ÖNCEKİ KONGRE ÜZERİNDEN HESAP GÖRME SÖZKONUSU

H.D:  Tabii ki. Hem ben sadece büyükşehir adayı noktasında demiyorum tabii. Yani 30 tane ilçe adaylarının pozisyonundan da bakalım. Yani tamamen kriterlere baktığınız zaman ya bir önceki kongre üzerinden hesap görme ya da ‘1 Nisan’dan sonra kongreye gidersek bana destek verir mi vermez mi, maddi manevi desteği olur mu olmaz mı?’ Bu bakış açısıyla hareket edilen bir durum. Dolayısıyla böyle bakış açısıyla İzmir’e hep böyle baktığınız için açıkçası hep bundan ne yazık ki İzmir hizmet anlamında bu noktada.

İZMİR’E YAPILAN DAYATMAYA AÇIK AÇIK İSYAN EDİYORUM

Gerekli hizmeti o ilçedeki belediye başkanları da alamadı. Çünkü onlar da biliyor ki ‘Hizmet etmeme gerek yok. Ben genel başkana tabi olayım, genel başkan ne derse ben onu yapayım’.

Dolayısıyla bu İzmir’e yapılacak bir dayatma olamaz ve bu dayatmaya da ben açık açık isyan ediyorum.

D.G: Peki genel seçim geride kaldı. Şimdi önümüzde yerel seçim var. Ekonomide yaşanan sıkıntılar seçmen davranışında belirleyici olacak mı sizce? Muhalefet partileri kampanyalarında bu duruma sıkça vurgu yapıyor. İzmir ve Türkiye açısından düşündüğünüzde seçmene mesajınız ne olacak?

GENEL SEÇİMİ GERİDE BIRAKTIK

H.D:  Yani ısrarla biz her şeyi söylüyoruz. Genel seçimi geride bıraktık. Evet, ekonomiyle ilgili sorunlarımız var. Uzun süredir devam eden sorunlarımız var. Bu zorluğu gidermek için yeni ekonomi yönetimi de ciddi hamleler yapıyor ve mesafe kat ediyoruz. Programımızda uygun bir şekilde gidiyor. Yani ikinci yarısından itibaren, ikinci yarıdan itibaren enflasyonun düşeceğini de öngörüyoruz, ki oraya doğru giden bir sürecimiz var.

BURADA BİR İKTİDAR SEÇİMİ YAPMIYORUZ

Tabi ki şu an zorluklar var ama dediğimiz gibi bu bir yerel seçim. Burada bir iktidar seçimi yapmıyoruz.

Yerel seçimde ilimize, ilçemize hizmet edecek kişiyi belirliyoruz. Ben burada İzmirli hemşehrilerime özellikle söyleyeceğim husus; biz Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 30 ilçede çok kıymetli ilçe belediye başkan adaylarımız belli çok kıymetli arkadaşlar hepsi gerçekten alanında uzman arkadaşlar.

ÇOK ÇOK KIYMETLİ BAŞKAN ADAYLARIMIZ VAR

Ya iş adamı olmuş, çok başarılı olmuş, ya mimar, ya mühendis, ya devlet görevi görmüş, işte milletvekilliği yapan arkadaşımız var. Dolayısıyla 30 ilçemizde gerçekten birbirinden çok çok kıymetli belediye başkan adaylarımız var.

ADAYLARIMIZ İZMİR’E İNANILMAZ HİZMETLER EDECEK

Bunlar belediye başkanı olduklarında İzmir’e inanılmaz hizmet edecek isimler. Yani burada da özellikle ilçelerde de bir karar verirken adaylar, projeler yarışmalı.

Bugüne kadar bir siyasi partiniz olabilir ancak adayları kefeye koyun ve bu adayların içinden bu şehre, bu ilçeye kim hizmet eder buna göre bakın. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanını seçerken de keza aynı şekilde.

HİÇBİR AYRIM GÖZETMEDEN HİZMET VERECEĞİZ

Dolayısıyla bizim elimiz ayağımız olacak yer, ilçe belediye başkanları olacaktır. Bir iş yapacağımız zaman belediye meclisimiz bizim için önemli, ilçe belediye başkan adaylarımız önemli. Onun için de inşallah hem büyükşehir hem de 30 ilçemizde ilçe belediye başkan adaylarına bir ayrım gözetmeden bir ayrım, ayrım bakmadan hemşehrilerimizin destek vereceğini düşünüyorum.

D.G: CHP kanadında genel seçimdeki gibi bir resmi ittifak sözkonusu değil. İYİ Parti, DEM, Zafer Partisi, DEVA Partisi kendi adaylarıyla seçime gidiyor. Sizce bu CHP açısından oyları böler mi?

FARKIN AZALDIĞINI GÖRÜP BAHANE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORLAR

H.D: Önceki yerel seçim sonuçlarına göre CHP artı tip 45 yüzde, AK Parti artı MHP 30 bir arada 14 puanlık bir fark var. Şimdi CHP Genel Başkanı burada da aradaki farkın azaldığını görüp bir bahane üretmeye çalışıyor.

İlginizi çekebilir: Hamza Dağ İzmir vizyonunu açıkladı: 11 maddelik vaatlerini tek tek sıraladı

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (3)


HIZLI YORUM YAP