DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22125852,21%
İzmir
25°

AÇIK

üst menü altı
HDP ve Yeşil Sol Parti açıkladı: ‘Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz’

HDP ve Yeşil Sol Parti açıkladı: ‘Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz’

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verip vermeyecekleri merak konusu olan Yeşil Sol Parti ve HDP eş genel başkanları basın toplantısı düzenledi. Eş başkanlar 28 Mayıs'ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimine dair, 'Biz buradayız ve değiştirme konusunda kararlıyız, siyaseten ortaya koyduğumuz tutumda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Oyumuz yine demokrasiden dönüşümden ve değişimden yana" ifadelerini kullandı.

ABONE OL
25 Mayıs 2023 14:15
HDP ve Yeşil Sol Parti açıkladı: ‘Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti (YSP) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın, HDP Genel Merkezi’nde ikinci tura ilişkin tutumlarını açıkladı.

Yeşil Sol Parti (YSP) ve HDP eş başkanları adına Pervin Buldan ve Mithat Sancar açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, Kürtlerin politik iradesine kayyumlar yoluyla ipotek konulduğunu belirterek, halkın iradesini tüm iradelerin üstünde tutacaklarını belirtti.

Eş başkanların ortak düşüncesi, ‘Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir’ şeklinde oldu.

YSP Eş Başkanı Pervin Buldan, 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde demokratik bir değişimi ortaya çıkarmak için sandığa gideceklerini ve Millet İttifakı Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini kaydetti.

Pervin Buldan: Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz

Buldan, “Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz. Kendi gücümüz ve milyonların değişim arzusu en büyük ilham kaynağımızdır. Israrla ve inatla mücadelemizi sürdüreceğiz, asla ve asla pes etmeyeceğiz. Mutlaka, ama mutlaka bizler kazanacağız” dedi.

Pervin Buldan’ın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

“Kürtlerin politik idaresine kayyumlar yoluyla ipotek koyanlar aynı zamanda bütün Türkiye halklarının iradesine ipotek koyanlardır.

Kürt sorununun çözümsüzlüğü toplumun çıkarına değildir. Bu çözümsüzlük oyunu bozulmadan cumhuriyet demokrasiyle bütünleşemeyecektir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken bizler her ne koşulda olursa olsun halkın iradesini tüm iradelerin üstünde tutacağız.

Göçmen veya mültecilerin siyasi çıkarların malzemesi haline getirmek yanlıştır ve insanı değildir.

Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir.

28 Mayıs’ta milyonlarla birlikte başarabileceğimize, tarihin akışını hep birlikte demokratik değişim yönünde çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz.”

Mithat Sancar: Tuzaklar kuruluyor, bunları görüyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da demokratik dönüşüm, adalet, refah ve özgürlük hedeflerinden vazgeçmediklerini, birinci turda gitmeyen seçmenlerin de sandığa gitmesi çağrısında bulundu ve 28 Mayıs seçimlerinin seçim değil referandum olduğunu söyledi.

Mithat Sancar, şunları ifade etti: ‘Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm hedefimizden vazgeçmiyoruz.

Sancar: 28 Mayıs seçimleri referandum niteliğindedir

“28 Mayıs seçimleri bir referandum niteliğindedir” diyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu gelişmelerin bir kısmının ortamı bulandırmak ve halkların sandığa gitme isteğini kösteklemek amacına dönük olduğunun farkındayız. Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm, adalet, refah ve özgürlük hedefimizden vazgeçmiyoruz.

O nedenle tercihimizi saray rejimini değiştirme konusunda ortaya koymuştuk, aynı kararlılıkla bu politikamızı sürdürüyoruz. Halklarımıza da özellikle birinci turda sandığa gitmeyen yurttaşlarımıza da açık çağrımızdır, sandığa gidelim, sandıkları koruyalım, irademize sandıklarda sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

Yeşil Sol Parti eş başkanlarının açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

14 Mayıs’ta yarım bıraktığımız işi 28 Mayıs’ta tamamlayacağız.

Biz buradayız ve değiştirme konusunda kararlıyız, siyaseten ortaya koyduğumuz tutumda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Oyumuz yine demokrasiden dönüşümden ve değişimden yana.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP