DOLAR 32,8989 0.23%
EURO 35,3400 0.54%
ALTIN 2.464,540,58
BITCOIN 2014645-4,26%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Hükümet kararı çılgına çevirdi! Parasını çekemeyen halk bankayı ateşe verdi

Hükümet kararı çılgına çevirdi! Parasını çekemeyen halk bankayı ateşe verdi

Lübnan'da yaşanan ekonomik kriz derinleşiyor ve hükümetin son kararı, halk arasında büyük bir öfkeye yol açtı. Hükümet, mevduat hesaplarını dondurma kararı alarak, vatandaşların paralarına erişimini kısıtladı. Bu kararın ardından, paralarını çekemeyen halk büyük bir hayal kırıklığı ve öfke içerisinde, özel banka şubelerine saldırdı.

ABONE OL
15 Haziran 2023 16:53
Hükümet kararı çılgına çevirdi! Parasını çekemeyen halk bankayı ateşe verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lübnan’da, hükümet tarafından mevduat hesaplarının üç yıldır dondurulması nedeniyle paralarını çekemeyen müşteriler, Beyrut’un başkentinde bulunan özel banka şubelerine saldırdılar. “Müşterilerin Haykırışı Derneği” adlı bir organizasyonun çağrısı üzerine, banka mağdurlarından bazıları Sin el Fil bölgesinde toplanarak protesto etti. Göstericiler, iki özel banka şubesinin önünde lastik yakarak yolu trafiğe kapattılar ve bazı müşteriler ise taşlarla bankalara saldırarak camlarını kırdılar.

Güvenlik Güçleri Müdahale Etti

Protestonun şiddet içeren eylemlere dönüşmesi üzerine, güvenlik güçleri olaya müdahale etti. Polis ve askerler banka önüne gelerek durumu kontrol altına aldılar. Bu müdahale sonrasında gösteri sona erdi.

Lübnan’daki Ekonomik Kriz

Lübnan’da Ekim 2019’da başlayan gösteriler, hükümetin istifası, Beyrut’taki liman patlaması ve Kovid-19 salgını gibi olaylar nedeniyle ülke ekonomisini derinden etkiledi. Hükümet, ülkenin ekonomik kriz ortamında döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla bankalardaki dolar mevduat hesaplarını dondurma yoluna başvurdu.

2019 yılında 1 ABD doları 1500 Lübnan lirasına eşitken, ardı ardına gelen olaylarla birlikte yerel para biriminin değeri hızla düştü. Krizin başladığı 2019’dan bu yana Lübnan lirası, yüzde 98’den fazla değer kaybetti. Ocak 2022’de 1 ABD doları 20 bin Lübnan lirasına eşitken, şu anda karaborsa ve döviz bürolarında 94 bin lira seviyesinden işlem görmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP