DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22204092,39%
İzmir
27°

AZ BULUTLU

üst menü altı
İBB Başkanı Soyer’den Balçova Arsa Mağdurlarına Müjde… ‘Ev sahibi yapacağız’

İBB Başkanı Soyer’den Balçova Arsa Mağdurlarına Müjde… ‘Ev sahibi yapacağız’

İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer, Balçova Arsa Mağdurları kapsamında Konak’ta bulunan Egemenlik Evi’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Soyer, “Vatandaşlarımıza sadece bir imar hakkı veriyor olmayacağız, biz konutlarının anahtarlarını vereceğiz. Oradaki en küçük mülkiyet hakkı vatandaşın dahi anahtarını teslim ederek ev sahibi yapacağız” dedi.

ABONE OL
25 Mayıs 2023 16:07
İBB Başkanı Soyer’den Balçova Arsa Mağdurlarına Müjde… ‘Ev sahibi yapacağız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM- HABER MERKEZİ- EMİN ŞANLI- Uzun yıllardır İzmir gündeminde olan ve hak sahiplerinin yakınları ile on binlerce İzmirliyi ilgilendiren Balçova Arsa Mağdurları hakkında İBB Başkanı Tunç Soyer açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı Tunç Soyer’in konuşmalarından önce Balçova Arsa Mağdurları ile ilgili bilgilendirici sunum yapıldı.

TUNÇ SOYER: MÜJDEYİ PAYLAŞIYORUZ

İBB Başkanı Tunç Soyer, Balçova Arsa Mağduriyetinin kısa bir sürede çözüleceğini ve mülkiyet büyüklüğüne bakmaksızın her bir vatandaşı konut sahibi yapacaklarını belirtti.

Başkan Soyer, “Buraların planları ile ilgili vatandaşlarımıza sadece bir imar hakkı veriyor olmayacağız, biz konutlarının anahtarlarını vereceğiz. Oradaki en küçük mülkiyet hakkı vatandaşın dahi anahtarını teslim ederek ev sahibi yapacağız. Bugünden 4 sene önce verdiğimiz sözün müjdesini ilk defa burada paylaşıyor olmanın mutluluğu içerisindeyim” dedi.

BUNU BAŞARDIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUM

Başkan Soyer, Balçova Arsalarındaki zaiyatın yüzde 76’dan 45’lere indirilmesinin çok zor olduğunu ancak tereyağından kıl çeker gibi başardıklarını ifade etti.

Tunç Soyer, “Bütün bu ormanlık alanların, ağaçlandırılacak alanların yüzde 76 zayiatın 45’lere indirilmesi ve tereyağından kıl çeker gibi çözülmüş olması çok zor bir iştir ama bunu başardığımız için çok mutluyum. 40 kurumdan olumlu görüş alınması gerekiyordu. Sadece 3 kurum kaldı. Kalanını tamamladık” ifadelerini kullandı.

50 YILLIK BİR MESELE

İBB Başkanı Tunç Soyer, Balçova Arsa mağduriyetinin 50 yıllık bir sorun olduğunu ve burada mağduriyet yaşayan vatandaşları göz ardı edemeyeceklerini söyledi.

Soyer, “50 yıllık bir meseleden bahsediyoruz. Belediye 50 yıl önce arsa satışı yapmış. Kamunun 50 yıldır mağdur ettiği bu insanları kulak arkası etmemiz mümkün değil. Göreve gelmeden önce ben de net bir şekilde bu sorunu çözebileceğimizi söylemiştim. Bugün geldiğimiz nokta 50 yıldır sorunu kitleyen jeolojik alanlarla ilgili çözüm üretmeyi başardık” şeklinde konuştu.

ENGEL OLAN BÜTÜN HUSUSLAR ORTADAN KALKTI

İBB Başkanı Tunç Soyer, arsa alanlarındaki imar planlarının genişletildiğini ifade ederek, “109 bin metre kareyi de imar planı içerisine dahil etme imkânı bulduk ve engel olan bütün hususlar ortadan kalkmış olduk. İmar planı ile ilgili çözümü 3 Haziran’da daha detaylı ortaya koyabileceğiz.

Belediyemiz ve şirketleri marifetiyle bunlar olacak ve oradaki hiçbir hak sahibini borçlandırmamış olacağız. Hiçbir vatandaşımızın cebinden bir kuruş para çıkmadan evinin anahtarını teslim ediyor olacağız” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

FATMA ÇALKAYA: SON VİRAJA GELDİK

İBB Başkanı Tunç Soyer’in konuşmalarının ardından konuşan CHP Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Balçova Arsa Mağdurları hakkında bilgiler verdi.

Fatma Çalkaya, Yaklaşık 50 yıldır sorun olan arsa mağdurlarının çözümü noktasında son viraja geldiğimizi düşünüyorum. 2019’da yola çıkarken 2024’e kadar gereken çalışma ne ise onu yapacağız demiştik ve 2019 yılından itibaren ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ilk etapta Balçova’ya davet ettik ve o bölgeyi gezdik” dedi.

50 YILDIR İNSANLAR MAĞDUR

CHP Balçova Belediye Başkanı Çalkaya, 50 yıldır vatandaşların mağduriyetini vurgulayarak, “Bakanlığın birçok kurumuna görüş sunmak üzerine görüş sunduk. Orman bakanlığından olumlu cevap geldi ve yeni orman sınırları oluşturuldu ve böylece kullanabileceğimiz alan büyüdü.

2019’dan bugüne kadar bu bölgeye gidip bütün çalışmaları yaptık. 50 yıldır insanlar burada mağdur. Belirli bir miktar paralarını ödemişler ancak 50 yıl boyunca mağdur olmuşlar” diye ifade etti.

“KISA BİR SÜRE SONRA UMARIM MAĞDURİYET ÇÖZÜLECEK”

Çalkaya, sorunun kısa süre sonra çözüleceğini umduğunu belirterek, “Burası plansız bir alan değil. Burası planlanmıştı ancak uygulanabilirliği çok düşüktü. Yüzde 80’e varan zaiyat vardı. Biz hemen İBB ile çalışmalara başladık. 2022 yılında jeolojik etütler yapmaya başladık ve sonucunda kullanılmayan alanlarda büyük bir düşüş yaşadık.

Gelen kurum görüşleri bizi ileri bir noktaya getirdi. Umuyorum çok kısa bir süre sonra bu mağduriyetin çözüleceğini düşünüyorum ve çok yakında başkanım ile bu müjdeyi vermiş olacağız” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP