DOLAR 32,5925 0.27%
EURO 34,7418 0.14%
ALTIN 2.473,26-1,04
BITCOIN 21511982,07%
İzmir
19°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
İl Seçim Kurulu kararı: Van’da başkanlık AK Parti’ye geçti

İl Seçim Kurulu kararı: Van’da başkanlık AK Parti’ye geçti

Van İl Seçim Kurulu, DEM Parti'den Abdullah Zeydan'ın seçilme koşullarını karşılamadığına hükmetti. Buna göre, mazbatanın ikinci en yüksek oyu alan adaya, yani AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verildi. Karar, oy çokluğuyla alındı ve DEM Parti adayı, Yüksek Seçim Kurulu'na 3 gün içinde itiraz etme hakkına sahip.

ABONE OL
2 Nisan 2024 16:36
İl Seçim Kurulu kararı: Van’da başkanlık AK Parti’ye geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Van İl Seçim Kurulu, DEM Parti’den Abdullah Zeydan’ın seçilme koşullarını karşılamadığına hükmetti. Buna göre, mazbatanın ikinci en yüksek oyu alan adaya, yani AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine karar verildi. Karar, oy çokluğuyla alındı ve DEM Parti adayı, Yüksek Seçim Kurulu’na 3 gün içinde itiraz etme hakkına sahip.

Hafta sonu Türkiye’de yerel yöneticilerin seçimi için sandık başına gidildi. Van Büyükşehir Belediyesi’nde yarış, oyların yüzde 55,48’ini alan DEM Partili Abdullah Zeydan birinci sırayı tamamladı.

Ancak seçim sonuçları açıklanmadan önce Zeydan’ın adaylığıyla ilgili bir dava sonucunda haklarının mahkeme kararıyla dondurulduğu ortaya çıktı. DEM Partisi, bu karara itiraz etti ve sürecin adil şekilde ilerlemesi için girişimlerde bulundu.

Parti sözcüsü yaptığı yazılı açıklamada, Zeydan’ın haklarının, seçimlerin hemen öncesinde, 29 Mart Cuma günü mahkeme kararıyla geçici olarak askıya alındığını belirtildi. DEM, mahkeme kararına itiraz etti.

Partiden yapılan açıklamada, itiraz süreci beklenmeden mahkeme kararının mazbata verilmemesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ulaştırıldığı belirtildi.

DEM Parti adayı Abdullah Zeydan

VAN İL SEÇİM KURULU: SEÇİLME YETERLİLİĞİ YOK

Tartışmalar sürerken, Van İl Seçim Kurulu Zeydan hakkındaki kararını verdi. Kurul, Zeydan’ın seçilme yeterliliği olmadığını bildirdi. Karar oy çokluğuyla alındı.

Seçim Kurulu, mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya verilmesini kararlaştırdı.

VAN’DA BAŞKANLIK AK PARTİ’YE GEÇTİ

Van’daki seçimlerde en yüksek oyu AK Parti adayı Abdulahat Arvas almıştı.

DEM Parti’nin bu karara 3 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP