DOLAR 32,8726 0.06%
EURO 35,6638 -0.08%
ALTIN 2.546,510,07
BITCOIN 2185980-0,86%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
İmamoğlu’ndan metro açılışında Ak Parti’ye gönderme!

İmamoğlu’ndan metro açılışında Ak Parti’ye gönderme!

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı TBM çıkış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Başkanı İmamoğlu, Ak Parti'ye göndermede bulunarak "Diğerleri gibi, oy hesabı üzerinden hizmet planlaması yapanlardan değiliz. Bizden ve bizden olmayanlar diye insanlara bakan bir gözlüğe sahip asla değiliz" diye konuştu.

ABONE OL
14 Ekim 2023 16:48
İmamoğlu’ndan metro açılışında Ak Parti’ye gönderme!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Tam aksine, bizim gözlerimiz insanların bir çift gözüne bakan, onları hisseden 86 milyon insanına eşit, 16 milyon insanına eşit bakan, aynen o bir çift mavi göz gibi, Atatürk’ün bu Cumhuriyeti kurduğu andaki gözler gibi bakan insanlarıyız” ifadelerini kullandı.

“Bütün dönemlerin kârı da zararı da cebimize yansıyor”

İmamoğlu, “Bu işin bir önceki, bu dönemi, bir sonraki dönemi diye bir şey yok. Bütün dönemlerin artısı da eksisi de kârı da zararı da bizim cebimize yansıyor. Yani milletçe bizim cebimizden çıkıyor. Dolayısıyla maharetli bir iş, sağlıklı bir iş planı, doğru planlanmış ve vatandaşımızın sorununu çözen bir projecilik anlayışından; o partili, bu partili yok, hepimiz faydalanıyoruz. Hepimizin faydasına. Bu yönüyle İstanbul’da bizden önceki, özellikle o 5 yıl, altını çiziyorum, 2014-2019 arası raylı sistemler işinde ihale yapmanın dışında; yönetim çuvallamıştır. Bu kadar net. Bunun başka bir izahı yoktur. Başka bir tarifi de yoktur. Bu çok nettir” şeklinde konuştu.

“O bağlamda, biz bu 5 yılda; onları toparlayan, bitiren, sıfırdan başlamak zorunda kalmayan, yeni projeleri hazırlayan, hazırladığımız 1,6 milyar Euro, ki şu anda 1 milyar Euro’ya yakın da çalışmalarımız sürüyor” diyen Ekrem İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: “2,5 milyar Euro’yu yeni projeler için bulan, ilave 50-60 kilometre daha bitirmenin ya da sonuna gelmiş olmanın gururunu yaşamak isterdik.”

imamoğlu

“Görevimizi layıkıyla yaptık”

Başkan İmamoğlu, “Ne yazık ki, kaybedilmiş yılların telafisi, rehabilitasyonu ya da toparlanması süreci görevini üstlendik. Layıkıyla da yaptık. Gururla söylüyorum. Göreve gelip, projeleri idrak edebilme, analiz edebilme sürecimiz en az 6 ay, 7 ay, 8 ay sürdü. Aslında bizim insanımızı, elini kolunu, dilini, tarzını, bilgisini siyasetin cenderesi altında sıkıştırmazsanız özgür iradesiyle, bütün becerisini masaya koyabildiği atmosferi sağladığınızda insanımızın önünde hiçbir engel kalmaz. Bunun adı ister mühendis, ister yüklenici, ister taşeron, ister emekçi olsun” şeklinde konuştu.

Türk mühendisler metro çalışması yapıyor

“21. yüzyıla yakışan, Cumhuriyetimizin 100. yılında ivmelenen, sıçrayacak bir Türkiye ekonomisine örnek teşkil eden bir başarılı süreci ortaya koymuş bir ekibimiz var” diyen İmamoğlu, “Bu anlamda, bütün yol arkadaşlarımı, ekip arkadaşlarımı, paydaşlarımızı yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Hızray gibi, İstanbul’un en doğusunu en batısına bağlayan 55 dakikada yaklaşık 80 kilometreyi alabilecek ve İstanbul’un nefes almasını sağlayabilecek raylı sistem ağının kullanılabilme imkânını arttıracaklarını ifade eden İmamoğlu, Hızray projesinin hazırlıklarını büyük oranda tamamladıklarını belirtti.

TRAM34 üretimi devam ediyor

Cumhuriyetin 100’üncü yılında Metro İstanbul şirketi ile raylı sistemlerde TRAM34 ismiyle Türkiye’ye Türk mühendisleri tarafından hayata geçirilen metro araçları üretimi yürüttüklerini belirten İmamoğlu,”Bu aslında Türkiye’de yüzde 100 İstanbul’u ürün olacak” diye konuştu. Projenin yüzde 60 yerlilik oranıyla Türkiye’de bu özelliğe sahip ilk raylı sistem aracı şeklinde tasarlandığını söyleyen İmamoğlu, TRAM34’ü tanıttı.

“Türkiye farklı gündemlerle vakit öldürüyor”

Türkiye’nin farklı gündemlerle vakit öldürdüğünü vurgulayan Başkan İmamoğlu,”Bugün ekonominin düştüğü durum ortada. Ekonomik itibarın dünya ölçeğinde ne kadar düştüğünü, bir meseleyle ilgili borçlanma yapmak istediğinizde, dünya çapında bir finans kaynağı bulma noktasına geldiğinizde, en itibarsız oranlarla, en yüksek, en pahalı para bulma mekanizmalarıyla karşı karşıya geliyorsunuz. İşte, Türkiye tam da bu anlamda liyakatsiz bir sürecin sonucu buraya geldi” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’ndan sosyal adalet vurgusu

“Artık Türkiye ekonomide, sosyal adalette, birçok konuda önüne daha güçlü bir şekilde bakmak zorundadır. Yerel dinamikler aslında bu işin başlangıç noktasıdır” diyen İmamoğlu şunları söyledi: “Biz aslında bu ülkenin 2028 sonrası daha güçlü bir Türkiye, daha vizyoner bir Türkiye, ekonomiden kültüre, sanata, yaşamdan demokrasiye, gelir dağılımından birçok hususa kadar nasıl bir ülke hayal ediyorsak, çocuklarımızın, gençlerimizin bu ülkede mutlu ve müreffeh bir ortamda yaşamalarını nasıl istiyorsak ona dönük bir zemini var etme konusunda yoğun bir çaba içerisinde olan yönetim ve belediyeyiz.”

“Diğerleri gibi oy hesabı üzerinden planlaması yapmıyoruz”

Başkan İmamoğlu, iktidar partisi Ak Parti’ye gönderme yaparak, “Diğerleri gibi, oy hesabı üzerinden hizmet planlaması yapanlardan değiliz. Bizden ve bizden olmayanlar diye insanlara bakan bir gözlüğe sahip asla değiliz” dedi. “Tam aksine, bizim gözlerimiz insanların bir çift gözüne bakan, onları hisseden “86 milyon insanına eşit, 16 milyon insanına eşit bakıyoruz diyen İmamoğlu, “aynen o bir çift mavi göz gibi, Atatürk’ün bu Cumhuriyeti kurduğu andaki gözler gibi bakan insanlarıyız” ifadelerini kullandı.

Önerilen haber: İmamoğlu’nun kurmaylarından adaylık açıklaması

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP