DOLAR 32,9254 0.29%
EURO 35,3485 0.54%
ALTIN 2.463,940,56
BITCOIN 2011695-4,44%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
İmamoğlu’nun yargılandığı dava başladı… ‘Siyasi yasak gelecek mi?’

İmamoğlu’nun yargılandığı dava başladı… ‘Siyasi yasak gelecek mi?’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, İçişleri Bakanlığı'nın ihbarı üzerine Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin "ihaleye fesat karıştırma" suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Kamuoyunda, İmamoğlu'na siyasi yasak gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu.

ABONE OL
15 Haziran 2023 15:11
İmamoğlu’nun yargılandığı dava başladı… ‘Siyasi yasak gelecek mi?’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından hazırlanan rapora dayanarak Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, İmamoğlu dahil yedi kişi hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede, İmamoğlu’nun ihale sürecine dahil olmadığı, talimat veya yönlendirme yapmadığı ve imzasının bulunmadığı belirtilen ihaleyle ilgili olarak kamunun 250 bin lira zarara uğratıldığı iddia edildi. İmamoğlu dahil yedi kişi hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla 3 ila 7 yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.

SİYASİ YASAK MADDESİNİN UYGULANMASI İSTENDİ

Savcılık ayrıca, İmamoğlu ve diğer davalılar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun “Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma” başlıklı 53. maddesinin uygulanmasını da istedi. Bu madde kamuoyunda “siyasi yasak” olarak biliniyor.

İmamoğlu’nun ayrıca “YSK üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı bir dava daha bulunuyor ve bu davanın sonucunda da siyasi yasak kararı alabilme riski bulunuyor. İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 28 Aralık 2022 tarihinde İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı verilmişti. İmamoğlu’nun avukatları bu karara itiraz etmiş ve dosya istinaf mahkemesine gönderilmişti. Cezanın onanması durumunda İmamoğlu, siyasi yasaklı hale gelecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP