DOLAR 33,0356 0.6%
EURO 36,0134 0.43%
ALTIN 2.560,780,46
BITCOIN 18991740,54%
İzmir
36°

AÇIK

üst menü altı
İstinaf: ‘Bahçeli bunadı’ ifadesi hakaret içermiyor

İstinaf: ‘Bahçeli bunadı’ ifadesi hakaret içermiyor

ABONE OL
18 Nisan 2023 19:59
İstinaf: ‘Bahçeli bunadı’ ifadesi hakaret içermiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye yönelik 'bunadı' ifadesini kullandığı gerekçesiyle para cezası verilen sosyal medya kullanıcısı, istinaf mahkemesi kararıyla beraat etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye "bunadı" dediği gerekçesiyle 5 bin 300 lira para cezasına mahkum edilen sosyal medya kullanıcısı, istinaf kararıyla beraat etti ve mahkeme bu ifadenin hakaret olmadığına hükmetti.

İstanbul’da yaşayan bir Facebook kullanıcısı, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada mahkum edildi.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre; Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi, itiraz üzerine yaptığı incelemede, "sanığın üzerine atılı, Devlet Bahçeli'ye yönelik ‘hakaret’ suçunun yasal unsurlarının oluşmadığına" hükmetti ve beraatına karar verdi.

'RAHATSIZ EDİCİ SÖZ'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına atıfta bulunulan mahkeme kararında, şu ifadeler kullanıldı:

“Somut durumda sanığın, katılana yönelik yazdığı iddianamede belirtilen suça konu paylaşımında kullandığı ‘bunadı’ ifadesi rahatsız edici nitelikte ise de katılanın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici nitelikte olmayıp kaba, nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olması dikkate alınarak hakaret suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı…"

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDADIR'

Mahkeme ayrıca, suça konu ifadenin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti:

“Paylaşım içeriği bir bütün halinde dikkate alındığında bu sözlerin Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarında özel bir önem atfedilen, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirileceği konusunda tereddüt bulunmadığı, bu sebeple de hakaret suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden sanığın mahkumiyetine karar verildiği anlaşıldığından ilk derece mahkemesinin istinafa konu hükmünün CMK'nın 280/2 maddesi uyarınca kaldırılmasına ve sanığın atılı suçtan beraatine karar vermek gerekmiştir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP