DOLAR 32,3090 0%
EURO 35,1144 0.44%
ALTIN 2.403,08-0,49
BITCOIN 2181593-2,57%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
İZBAN Sunumu İzmir Büyükşehir Meclis Toplantısına Damga Vurdu

İZBAN Sunumu İzmir Büyükşehir Meclis Toplantısına Damga Vurdu

ABONE OL
10 Haziran 2024 20:43
İZBAN Sunumu İzmir Büyükşehir Meclis Toplantısına Damga Vurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısının birinci birleşiminde, İZBAN sunumu gündeme damgasını vurdu. Toplantı sırasında AK Parti ve CHP arasında tartışmalar yaşandı.

Toplantının Açılışı ve İZBAN Hakkında Bilgilendirme

Toplantı, Cemil Tugay başkanlığında gerçekleştirildi. Gündeme geçmeden önce Tugay, İZBAN ile ilgili basına yansıyan açıklamaları ele alarak, “İZBAN ile ilgili bilgilerimizi tazelemek gerektiğini düşünüyorum. Şu anda yaşanan sorunların nelerden kaynaklandığı konusunda bilgilenmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

izmir

İZBAN’ın Kuruluş Süreci

İZBAN Yönetim Kurulu üyesi Sönmez Alev, İZBAN’ın kuruluş sürecini anlattı. Alev, “İZBAN, merkezi ve yerel yönetimden oluşan iki büyük gücün işbirliğiyle kuruldu. İzmir Banliyö Sistemi Geliştirme projesi olarak başlayan bu proje, İzBB ve TCDD’nin görev paylaşımıyla geliştirildi. İzBB, istasyonları yaparken TCDD rayların bakımını ve sinyalizasyon sistemini üstlendi” dedi.

İZBAN’ın Mevcut Durumu ve Sorunlar

Alev, İZBAN’ın bugüne kadar 1 milyon 150 bin sefer yaptığını ve 76 milyon km yol kat ettiğini belirtti. Ancak, mevcut sinyalizasyon sisteminin yetersiz olduğunu ve yeni filoya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. “Sinyalizasyon sisteminin kapasitesi mevcut ihtiyacı karşılamıyor. Yeni araç alımı gündeme geldi ancak mevcut sistem yetersiz” dedi.

Gelir-Gider Dengesi ve Artan Maliyetler

Başkan Tugay, İZBAN’ın gelir-gider dengesindeki değişiklikler hakkında sorular sordu. Alev, elektrik giderlerinin arttığını ve TCDD’nin hat kirasının enflasyon oranında arttığını belirtti. “71 milyon olan yıllık kira bedeli 246 milyona çıktı. Bu artışlar İZBAN’ın zarar etmesine neden oldu” dedi.

Borç ve Kredi Ödemeleri

Alev, İZBAN’ın güncel borcunun 120 milyon dolar olduğunu ve bu borcun yapılandırılması gerektiğini söyledi. 2024’te 92,7 milyon dolar, 2025’te 19 milyon dolar ve 2026’da 7,6 milyon dolar ödeme yapmaları gerektiğini belirtti. “TCDD’nin faiz oranlarını artırması borcumuzu daha da büyüttü” dedi.

AK Parti ve CHP Arasında Tartışmalar

AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız, sermaye artırımına ilişkin sorular sordu ve İZBAN’ın eksik bilgilerle anlatılmasının doğru olmadığını savundu. Alev, sermaye artırımının tescil edilemediğini ve kredilerden dolayı bilançonun bozulduğunu söyledi.

Başkan Tugay’ın Tepkisi

Başkan Tugay, TCDD’nin rayların kira bedelindeki artışını eleştirerek, “TCDD’nin ray kira bedelini 3,5 kat artırmasının sebebi nedir? TCDD, kendi seferleri için kullandığı hat için neden bu kadar zam yapıyor? Bu zararın büyümesine değil küçülmesine yardımcı olunmalıydı” dedi.

Toplantı boyunca İZBAN’ın finansal durumu, altyapı sorunları ve gelecekteki planları tartışıldı. İzmir Büyükşehir Meclisi, İZBAN’ın mevcut sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalarına devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP