DOLAR 32,8126 -0.04%
EURO 35,1089 -0.24%
ALTIN 2.451,250,05
BITCOIN 2091619-0,84%
İzmir
37°

AÇIK

üst menü altı
İzmir, Tahtalı havzasına kaçak moloz dökümüne karşı müdahalede gecikmedi!

İzmir, Tahtalı havzasına kaçak moloz dökümüne karşı müdahalede gecikmedi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde İZSU Genel Müdürlüğü İzmir'in en önemli su kaynağı olarak bilinen Tahtalı Barajı koruma alanına kaçak moloz ve çöp dökümü yapıldığını tespit ettikten sonra ilgili müdahaleler yapıldı. İşte detaylar!

ABONE OL
5 Temmuz 2023 13:06
İzmir, Tahtalı havzasına kaçak moloz dökümüne karşı müdahalede gecikmedi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü şehrin en önemli su kaynağı Tahtalı Barajı’nın uzun mesafeli koruma alanına kaçak moloz ve çöp dökümü yapıldığının tespit edilmesi üzerine tüm ilgili birimleriyle harekete geçti.

Alan kısa sürede atıklardan arındırıldı. Bölgeye döküm yapanların tespit edilmesi içinse çalışma başlatıldı.
 

İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise içme suyu kaynaklarını etkileyen bir durum olmamasına karşın, işlenen çevre suçunun tekrar etmemesi için gerekli girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

Bölge kısa sürede atıklardan temizlendi

Menderes ilçesinde Tahtalı Barajı havzasında uzun mesafeli koruma alanı sınırlarındaki bir bölgeye kaçak moloz ve çeşitli atıklar döküldüğünün tespit edilmesi üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU ekipleri hemen harekete geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi, Çevre Koruma Kontrol Dairesi ve Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın yanı sıra İZSU Genel Müdürlüğü işbirliği ile alan temizlendi.

İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada kentin içme suyu kaynaklarına ulaşacak bir kirliliğin söz konusu olmadığı belirtilerek, bölgeden sorumlu Menderes Belediyesi’ne de gerekli bildirimlerin yapıldığı belirtildi.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Ekonomik krize rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi yatırımları devam ediyor

izmir

Kaçak yapılaşmaya karşı da mücadele sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta birimleri de olayın sorumlularının tespiti ve yaptırım uygulanması için yoğun bir çalışma yürütüyor.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün önceki aylarda bölgedeki inşaat atıklarının dere yatağına döküldüğü yönünde tespitlerde bulunduğu ve bu konunun yaratacağı afet riski nedeniyle ilçe belediyesine yazılı olarak önlem alınması ve bu tür faaliyetlerin önlenmesi yönünde uyarıda bulunduğu ifade edildi.

İZSU’dan yapılan bir diğer değerlendirmede Tahtalı Barajı’nın Türkiye’deki su kaynakları arasında en güvenli havzaya sahip olduğu ve bölgede kaçak yapılaşmaya karşı mücadelenin devam edeceği belirtildi.

Bu haber de ilginizi çekebilir: 1.Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP