DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21549041,93%
İzmir
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
İzmir Barosu Başkanından gerginlik sonrası LGBT açıklaması:  ‘Bu insanlar terörist ilan ediliyor, kabul edilemez’

İzmir Barosu Başkanından gerginlik sonrası LGBT açıklaması: ‘Bu insanlar terörist ilan ediliyor, kabul edilemez’

İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, LGBT Onur Haftası nedeniyle düzenledikleri kahvaltının bulunduğu kafe önüne gelip tekbir atan ve ardından basın açıklaması yapan grupların yasalara aykırı davrandığını söyledi. Baro Başkanı Yılmaz, her bireyin düşüncelerini ifade etmesinin Anayasal bir hak ve insan hakkı olduğunu vurgulayarak, Bu ülkede her bireyin ne hakkı var ise LGBTi+’ların da aynı hakları var. İzmir Barosu da her zamanki gibi hak ve özgürlüklerin savunulmasını savunmaktan vazgeçmeyecek. Haklarını savunmaya devam edecek. Rengi, dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun. Önemli olan insandır" dedi.

ABONE OL
17 Haziran 2023 19:21
İzmir Barosu Başkanından gerginlik sonrası LGBT açıklaması:  ‘Bu insanlar terörist ilan ediliyor, kabul edilemez’
1

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-HABER MERKEZİ-EMİN ŞANLI- İzmir Barosu’nun, LGBT’nin ‘Onur Ayı’ kapsamında düzenlediği kahvaltı programının düzenlediği alana gelerek tekbirlerle programın sona erdirilmesini talep eden kişi ve gruplar toplantının olduğu kafenin önünde basın açıklaması da yapmak istedi. Açıklama sırasında gerginlik oluştu. Güvenlik güçleri önlem aldı.

Yaşananların ardından Demokrat Gündem’e konuşan İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, LGBT+’lar dahil olmak üzere herkesin düşüncelerini açıklama ve ifade etme hakkının Anayasal bir hak olduğuna vurgu yaparak, İzmir Barosu’nun ‘hedef’ haline getirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

YASA DIŞI HİÇBİR ŞEY YOK

Baro Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, “Yasa dışı hiçbir şey yok. Yasaya aykırı bir şey yok. Anayasal bir hak kullanılacak ama bu ötekileştirilen insanlar terörist ilan ediliyorlar. Bu durum kabul edilemez. Bu insanların düşünme ve düşündüklerini ifade etme, yaşam haklarını savunan kimsenin olmadığını görüyoruz. Bu insanlar başka bir dünyada yaşamıyorlar” diye konuştu.

BU İNSANLAR DÜŞMAN EDİLMİŞ DURUMDALAR

“Bu insanlar neredeyse düşman ilan edilmiş durumda. Bu LGBT’ komisyonunu İzmir Barosu’nun şimdiki yönetimi kurmadı. Bu komisyon çok daha önceki dönemlerde kuruldu. Bugün protesto eylemlerinin temelini taşıyan daha önceki basın açıklamalarıdır” diyen İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, kahvaltı alanına gelerek tekbir atan grupların görüntülerinin sosyal medyada da yayımlandığını söyledi.

O İNSANLAR TERÖRİST İLAN EDİLİYOR

Baro Başkanı Sefa Yılmaz, “(Tekbir sloganları hakkında) Sosyal medyaya yansımıştır, görmüşsünüzdür. Terörist olarak ilan ediliyor o insanlar” değerlendirmesini yaparak, alanda yeterli güvenlik gücünün olmamasını eleştirdi.

ALANDA YETERLİ EMNİYET GÜCÜ YOKTU

Yılmaz, “Her zaman İzmir Baro’su bir açıklama yaparken onlarca güvenlik görevlisi varken bu defa tehdit altındaki bir duruma, güvenlik güçlerinin yeteri kadar müdahale etmediğini ifade edebiliriz. LGBTi’lerin bulunduğu alanda açıklama ya da kahvaltı yapılırken yeteri kadar emniyet görevlisinin olmadığını ilgili emniyet müdürlük birimine sormak gerekir. Bunun nedenini asayişe sormak gerekir” ifadelerini kullandı.

HER BİREYİN NE HAKKI VAR İSE ONLARIN DA AYNI HAKLARI VAR

LGBTİ+’ların Türkiye vatandaşı olduğunu, Türkiye’de yaşayan her bireyin düşüncelerini açıklama hakkı olduğunu kaydeden İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, “Bu insanlar da ülkenin nüfus cüzdanlarını taşıyorlar. Bu ülkede her bireyin ne hakkı var ise LGBTi+’ların da aynı hakları var. İzmir Barosu da her zamanki gibi hak ve özgürlüklerin savunulmasını savunmaktan vazgeçmeyecek. Haklarını savunmaya devam edecek. Rengi, dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun. Önemli olan insandır” diye konuştu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP