DOLAR 28,9290 0.16%
EURO 31,2104 -0.02%
ALTIN 1.891,610,91
BITCOIN 12674795,34%
İzmir
13°

HAFİF YAĞMUR

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi: Sorular Soruluyor, Yanıtlar Aranıyor

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi: Sorular Soruluyor, Yanıtlar Aranıyor

İzmir Tabip Odası, açılan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'ne dair sorular sormak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 10 önemli soru sordu. Şehir hastanesinin açılışı ve işleyişi hakkında şeffaflık talep ediyorlar.

ABONE OL
16 Ekim 2023 10:59
İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi: Sorular Soruluyor, Yanıtlar Aranıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılmasına ilişkin İzmir Tabip Odası’nın açıklaması, sağlık sektöründe önemli bir gelişmeyi gündeme getirdi.

DEMOKRAT GÜNDEM- İzmir Bayraklı Şehir Hastanenin 13 Ekim 2023 tarihinde resmi olarak açıldığı ve 16 Ekim 2023 tarihi itibariyle hasta kabulüne başlandığı duyuruldu.

Ancak, İzmir Tabip Odası, hastanenin açılış tarihine dair yaşanan belirsizlikleri ve yapının güvenliği ile ilgili endişeleri dile getirerek, bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmediğine dikkat çekti. Ayrıca, İzmir Sağlık Müdürlüğü’ne 18 Eylül 2023 tarihinde gönderilen sorulara hala yanıt alınamadığını belirtti.

Oda, bu tür kamu hizmetlerinin açıklık ve şeffaflık ilkesine uygun olarak yönetilmesi gerektiğini savunarak ve toplum sağlığını ilgilendiren böylesi önemli bir konuda bilgi saklamanın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İzmir Tabip Odası, şehir hastaneleri modeline yönelik eleştirilerine rağmen, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin kamunun yararına en iyi şekilde kullanılması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ediyor. Bu gelişmeler, sağlık sektöründeki değişim ve dönüşümlerin izlenmeye devam edeceğini belirtti.

İzmir Tabip Odası’ndan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi ile ilgili açıklaması şöyle:

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin 13 Ekim 2023 Cuma günü faaliyete geçirildiği, 16 Ekim 2023 itibariyle hasta kabul etmeye başladığı duyurulmuştur.

Planlanan teslim tarihinden yıllar sonra, yapı güvenliğine ilişkin çeşitli söylentiler altında ve tam olarak “apar topar” faaliyete geçirilen Bayraklı Şehir Hastanesi’ne ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmadan sessiz sedasız faaliyete geçirilmesini manidar buluyoruz.

18 Eylül 2023 tarihinde İzmir Sağlık Müdürlüğü’ne ilettiğimiz bir yazı ile T.C. Anayasası’nın 135. Maddesi ve 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu uyarınca, halk sağlığını ve hekimlerin menfaati ilgilendiren konularda çalışmalar yürütmekle yetkili ve görevli bir meslek örgütü olarak gerek hekimlerin özlük hakları konusundaki çalışmaları planlayabilmek gerekse halkın sağlık hizmetine erişimi konusundaki çalışmaları yapabilmek adına bazı temel bilgilere gereksinim duyduğumuzu ifade ederek Bayraklı Şehir Hastanesi konusunda (4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında kapsamında) bazı sorular sorduk. Yasal yanıt verme süresinin geçmiş olmasına karşın İl Sağlık Müdürlüğü sorularımızı yanıtsız bıraktı.

Kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren böylesi önemli bir konuda kamu yöneticilerinin kamuoyundan bilgi saklamasını sakıncalı buluyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzyıllık devlet geleneğine yakışmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle yanıtsız bırakılan sorularımızı kamuoyu ile paylaşmanın doğru olacağını düşünüyoruz.

Şehir hastaneleri modeline yönelik her fırsatta dile getirmiş olduğumuz eleştirilerimizi saklı tutarak, bir kamu hizmeti üretmek iddiasıyla hizmete sokulan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin kamu yararına en uygun şekilde kullanılması için de elimizden geleni yapacağımızı vurgulamak isteriz.

İZMİR BAYRAKLI ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDA 10 SORU

1- İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinin açılış ve hizmete giriş tarihi nedir?

2- Hastanenin açılış tarihi konusunda basına yansıyan farklılıkların ve açılış tarihinin ertelenmesinin nedenleri nelerdir? 

3- Bayraklı Şehir Hastanesi, depreme dayanıklılık, ulaşım olanakları ve alt yapı özellikleri bakımından güvenlikli ve yeterli midir?  Bu konuda yapılmış teknik analizlerin sonucu nedir?

4- Hastane binasının açılışa uygun hale gelmemesindeki gerekçeler nelerdir? 

5- Hastanenin altyapı özellikleri, tıbbi donanım ve yeterli personel temini bakımından son durumu nedir? 

6- İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinin açılması için, İzmir’deki hangi hastanelerin kapatılması veya küçültülmesi planlanmaktadır? 

7- Küçültülmesi planlanan hastanelerin bina ve altyapısının depreme dayanıklılığı konusunda sorunlar var mıdır ve bunların giderilmesi için ne gibi teknik yöntemler kullanılmaktadır? Hangi hastanelerin hangi binalarının yenilenmesi planlanmıştır? 

8- İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi kadrosunda görevli olacak hekim sayısı nedir? Bu hekimler hangi hastaneden atanacaktır ve hangi kriterlere göre belirlenecektir? Hekimler arasında bir seçim yapılacak ise seçimde kullanılacak temel kriterler nelerdir? 

9- İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinde hekim dışı görev yapacak sağlık personeli sayısı nedir? Bu personel, hangi kaynaktan ve hangi kriterlere göre karşılanacaktır?

10- İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin ve hizmet birimlerinin ruhsatlandırma süreci tamamlanmış mıdır? 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP