DOLAR 32,9404 0.31%
EURO 35,3810 0.59%
ALTIN 2.466,510,66
BITCOIN 1983136-5,57%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde ‘Örnekköy tartışması… AK Partili Hızal’dan ‘baskı’ iddiası

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde ‘Örnekköy tartışması… AK Partili Hızal’dan ‘baskı’ iddiası

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, Örnekköy 3'üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinde hatalı beton ve demir imalatı tespit edilmesi sonrasında 300 metrekarelik bölümünün yıkılmasına karar verilmesi konusu tartışmalara neden oldu. AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, yıkılması gereken 300 metrekarelik bölümün yıkılmaması için bürokratlara baskı yapıldığına yönelik kendilerine duyumlar geldiğini iddia etti.

ABONE OL
15 Haziran 2023 10:47
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde ‘Örnekköy tartışması… AK Partili Hızal’dan ‘baskı’ iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı olağan meclis toplantısı ikinci birleşimi, Meclis Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde yapıldı.

Kültürpark Fuar Alanı 4 No’lu Holde gerçekleştirilen oturumda, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri oturumun açılışında söz aldı ve haziran ayı birinci birleşiminde yaşanan arbede olaylarının meclise yakışmadığını ve bu yüzden İzmirlilerden özür diledi.

Meclisin gündem dışı bölümünde ise Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinde hatalı beton ve demir imalatı tespit edilmesi sonrasında 300 metrekarelik bölümünün yıkılmasına karar verilmesi konusu tartışmalara neden oldu.

AĞLANACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ

Meclisin gündem dışı bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşümü fıkra aşamasına geldi. Ağlanacak halimizi gülüyoruz. ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni demir hırsızı pozisyonuna sokuyorsunuz’ dedik. “150 yıllık İzmir Büyükşehir Belediyesi böyle bir noktaya getirmenin kimsenin hakkı yok’ dedik. Murat Bey ‘İftira atıyorsunuz” dedi.

Elimde bir tutanak var, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı mühendisi tarafında tutulmuş. Raporda, ‘Ölçüm işlemleri devam ederken inşai eksiklikleri düzeltme yapılmadan tarafımızdan onay alınmadan beton dökümü başlamıştır’ ifadesi var” dedi.

BÜYÜKŞEHİR TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK

Hızal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sosyal medyada yaptığı açıklaması ve Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan resmi açıklamasını hatırlatıp, söylem değiştirdiği belirtti.

Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm Alanı inşaatını yapan kooperatifin bildiri yayınladığını hatırlatan Hızal, zorlayıcı uygulamalarla sebebiyle inşaatın birçok kez durduğu ve inşaat maliyetlerin ağır bir şekilde ilerlediği, uygulaması zor taleplerde bulunduğunun bildiride yer aldığını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifler dışında ihale yoluyla da kentsel dönüşüm yaptığına dikkat çeken Hızal, ihale yoluyla yapılan dönüşüm ilerlediğini ancak İZBETON ve kooperatifler yoluyla yapılan inşaatların olması gereken seviyeden daha düşük olduğunu söyledi.

Kooperatifler eliyle yapılan inşaatların zamanında bitirilemeyeceğini öne süren Hızal, bundan dolayı İZBETON’un İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tazminat ödemek zorunda kalacağını dile getirdi.

Hatalı beton ve demir imalatı tespit edilen 300 metrekarelik bölümünün yıkılmaması için İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına baskı yapıldığını öne süren Hızal, “O alan yıkılmaz, oradaki hata düzeltilmez ise meydana gelecek depremde orada yaşayan insanlar o binanın altında kalarak hayatını kaybedecek. O alanın yıkılmasını engellemek için bürokratlara baskı yapmasınlar. Kulağımıza böyle duyumlar geliyor” diye konuştu.

MEMURLARDAN PARTİZANLIK YAPAN OLABİLİR

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı ve CHP Meclis Üyesi İrfan Önal da bir iddiada bulunacağını ifade edip, “Arkadaşlar bürokratlara, mühendislere baskı geldiğini benden iyi biliyorlar. İktidar partisinin meclis üyesi olarak bu bilgiye sahip değilim.

Eğer ki zorlaştırıcı kontrolleri iddiası geçiyorsa ve bu belgeler anında AK Partiye veriliyorsa korkarım ki memurlardan partizanlık yapan olabilir. Bana gelmeyen belge bilgi Özgür Hızal’a gidiyorsa, anında elinde veriler ulaşıyorsa, ben bunlara ulaşamıyorsam siz ayrı kanallara girmişsinizdir” ifadelerini kullandı.

KONTROLÜ İYİ YAPMIŞ, DOĞRU YAPMIŞ, YASAL GEREĞİNİ YAPMIŞ

Eleştirilere yanıt veren CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın, “İzmir Büyükşehir Belediyesi yapılan inşaatla ilgili denetim faaliyeti sürdürürken imalatla ilgili kusur tespit ediyor, bu kusuru ilgili firmaya söylüyor ve giderilmesini istiyor. Firma giderildiğini söylüyor. Bizim kontrolümüze fırsat vermeden beton döküyor.

Kusurun giderildiğini görmediği için ‘kusurlu sayıyorum’ diyor ve tutanak tutuluyor. Kusurun giderildiği görmeden beton döküldüğü için bunu mühürletiyor. Burada neyi eleştiriyoruz? İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı yaptığı kontrolü iyi yapmış. Kimse 300 metrekareyi küçümsemiyor. 300 metrekarelik hatayı bulacak kadar, ince işçilik yapacak kadar denetim yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilgili birimlerini güveni sarsmak yararsız bir şey. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yasal gereğini yapmasaydı eleştirebilirlerdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, örtbas mı etmiş, görmezden mi gelmiş, yok mu saymış? İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZBETON’a ‘insanların güveni kalmamıştır’ sözünü söylemek için elinizde bir şey olması lazım.

İnsanlara bilgiye eksik verdiğiniz zaman kaygılarını körüklüyorsunuz. Buradan siyasi tartışma mı çıkarmak istiyorsunuz? Bu tartışmayı halk yararına değil yapıları kötülemek, şaibe doğurmak için yaparsanız o zaman CHP grubu tepki verir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kontrolü iyi yapmış, doğru yapmış, yasal gereğini yapmış. Bizi gerçek korur. Bizim doğru fikir üretmemizi sağlayacak şey gerçekliktir” dedi. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP