DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22233742,69%
İzmir
27°

AZ BULUTLU

üst menü altı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘fahiş’ ticari araç ücreti haberleri hakkında flaş açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘fahiş’ ticari araç ücreti haberleri hakkında flaş açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'de yolcu taşımacılığı yapan ticari araç grupları için ruhsat ve güzergah izin belgesi ücretlerinin yüksek oranda arttırıldığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı hakkında bir açıklama yayınladı.

ABONE OL
4 Temmuz 2023 16:33
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘fahiş’ ticari araç ücreti haberleri hakkında flaş açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir belediyesinden yapılan açıklamada, İzmir’de ticari araç grupları için verilen çalışma izin belgesi ve güzergah izin belgesi ücretlerinin fahiş oranda arttırıldığı haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, ülkedeki yüksek enflasyonun tüm giderlerde de artışa yol açtığının vurgulanarak, bu durumun hizmet bedellerinde de artışı zorunlu hale getirdiğini ancak bazı haber sitelerinde yazıldığı gibi ‘fahiş’ oranların sözkonusu olmadığı belirtildi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

!Bir basın kuruluşunda yer alan, İzmir’de yolcu taşımacılık faaliyeti gösteren ticari araç grupları için düzenlenen Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat) veya Güzergâh İzin Belgesi ücretlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı iddiası gerçekleri yansıtmamaktadır.

Son yıllarda yaşanan ekonomik krize bağlı olarak genel fiyat artışlarının yanı sıra makine-teçhizat (kart basım cihazı bakım onarım ve boş PVC kart) giderleri de ciddi oranlarda yükselmiştir. Bu durum, hizmet bedellerinde artışı zorunlu hale gelmiştir.

Bu çerçevede belediyemiz tarafından merkezi idarenin açıkladığı enflasyon verilerine göre hazırlanan ücret cetveli, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine esnafımızın çıkarı gözetilerek, Türkiye’nin diğer metropollerinin de altında belirlenmiştir.

İŞTE AÇIKLANAN ARTIŞ BEDELLERİ

Söz konusu haberde Lüks Taksi Çalışma İzin Belgesi ücretinin 30 TL iken bin TL’ye çıkarıldığı iddia edilmektedir. Oysa bu belge ilk kez meclisimize sunulmuş ve yeni belge olarak ilk kez kod açılmıştır.

Yine Bisiklet Plakası Tescil Ücreti’nin 30 TL’den 200 TL’ye, “Çalışma İzin Belgesi”nin de 15 TL’den 75 TL’ye çıkarıldığı iddia edilmiştir.

Bisiklet için yapılan fiyat revize işlemi sadece ticari amaçlı bisiklet kiralayan firmalara yöneliktir ve bu firmalara ait bisikletlerin tescilli için uygulanmaktadır.  Vatandaşlarımıza veya bireysel bisiklet kullanıcılarına yansıyan herhangi bir tarife yoktur.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP