DOLAR 32,3270 0.05%
EURO 35,0608 0.26%
ALTIN 2.401,03-0,57
BITCOIN 2181281-3,30%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Büyükşehir Meclisi’nde Tel Aviv gerginliği: Ortalık karıştı, arbede çıktı

Büyükşehir Meclisi’nde Tel Aviv gerginliği: Ortalık karıştı, arbede çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısında, İzmir’in Tel Aviv ile kardeş şehir olması protesto edildi. Başkan Cemil Tugay, tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma ara verdi. İptal önergesi komisyonlara devredildi.

ABONE OL
10 Haziran 2024 20:31
Büyükşehir Meclisi’nde Tel Aviv gerginliği: Ortalık karıştı, arbede çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısının birinci birleşiminde, İzmir’in İsrail’deki Tel Aviv ile kardeş şehir olmasına yönelik protestolar yaşandı. Meclis Başkanı Cemil Tugay, salonda tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma ara verdi.

Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısının birinci birleşimi, Cemil Tugay başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, arka sıralarda oturan bir grup genç, İzmir’in İsrail’de bulunan Tel Aviv ile kardeş şehir olmasını protesto etti.

“Protokolü İptal Edecek Misiniz?”

Protestocu gruptan bir kişi ayağa kalkarak Başkan Tugay’a, “Burada gençler olarak soruyoruz, yıllardır Gazze’de soykırım politikası izleyen İsrail ile kardeş şehir protokolünüzü iptal edecek misiniz? Bizi böyle bir tablo ile karşı karşıya bırakıyorsunuz” dedi. Tugay ise, “Bırakın, çekilin bırakın. Siz konuşmanızı bitirin biz meclise devam ederiz” diye yanıt verdi.

tel aviv

Sözler Kesildi, Tansiyon Yükseldi

Grubun sözlerini tamamlamasının ardından Tugay, “Bununla ilgili bir önergemiz var. Gençliğinizi çok seviyoruz ama öğrenmeniz gereken bir şey var…” ifadelerini kullanırken, sözü grup tarafından kesildi. Bir protestocu, İsrail ile kardeş şehir protokolünün devam etmesini iki yüzlülük olarak değerlendirerek, “Gazze ile kardeş şehir olmak için adım atılırken Tel Aviv ile devam ediliyor. Bu alçaklıktır. Bu soykırıma ortak olmaktır. Bu Meclis, soykırıma ortaktır, kabul etmiyoruz. Acil bir şekilde Tel Aviv ile ortaklık sona erdirilecektir” şeklinde konuştu.

Oturuma Ara Verildi

Bu sözlerin ardından Meclis’te tansiyon yükseldi. Başkan Tugay, oturuma ara verirken zabıta ekipleri tarafından protestocu grup salondan çıkarıldı. Tugay, “Bu gençleri görünce kendi gençliğimizi hatırladık. Kendilerini takdir ediyorum ama öğrenmeleri gereken şey var. Meclis toplantılarında sadece meclis üyeleri konuşuyor, burası bir forum değil. Gereksiz yere bu protestoyu yaptıklarını meclis gündemine önerge gelince anlayacaklar” dedi.

İptal Önergesi Komisyonlara Devredildi

Cumhur İttifakı tarafından Tel-Aviv ile kardeş şehir protokolünün iptali için verilen önerge, ilgili komisyonlara devredildi.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Anonim

    Cemil Tugay Günümüzün siyasi ortamında Soykırımcı İsrail in şehri olan Telaviv i kardeş şehir yapmak Türkiye halkına ihanettir Cemil Tugay aklını başına alsın Böyle basiretten uzak işler yapmasın İzmir halkı size bunun için oy vermedi Verilen oylara ihanet edemezsin E.Hakim Orhan Erdost 10-6-2024


HIZLI YORUM YAP