DOLAR 28,9336 0.14%
EURO 31,2457 0.03%
ALTIN 1.883,460,48
BITCOIN 12571153,82%
İzmir
13°

HAFİF YAĞMUR

İzmir Büyükşehir’den soruşturma izni haberlerine yanıt: “Süreç devam ediyor”

İzmir Büyükşehir’den soruşturma izni haberlerine yanıt: “Süreç devam ediyor”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın 2021 yılındaki bir ihalede belediyenin gelir kaybına uğradığı iddiası üzerine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Basın ve Halkla İşler Dairesi Başkan Vekili İlker Kozan’a soruşturma izni verdiği haberiyle yazılı bir açıklama ile duyurdu.

ABONE OL
13 Ekim 2023 21:11
İzmir Büyükşehir’den soruşturma izni haberlerine yanıt: “Süreç devam ediyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan firmanın kira bedelini ödemekte ısrarlı davrandığı ve ortaya çıkan anlaşmazlık nedeniyle belediye tarafından haklarını korumak amacıyla yasal süreç başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, “‘belediye alacağının tahsil edilmediği ve edilmesi ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı’ ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 931 adet reklam ünitesinin kiraya verilmesi ve 2770 adet reklam ünitesinin oluşturulması için düzenlenen ihaleyi, 245 milyon liralık teklifiyle Vizyonkent Reklam Pazarlama isimli firmanın kazandığı ifade edildi. İhale süresi 10 yıl olarak belirlenmişti. Ancak iddialara göre, ihaleyi kazanan firma şartname dışındaki coğrafi konumlara reklam panoları yerleştirerek, şehir merkezi dışındaki ilçelerde faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Çeşme’de bir kuleboard adı verilen reklam panosunun yıllık kirasının 450 bin lira olduğu, bu ilçede 50’ye yakın totemin bulunduğu ve Vizyonkent Reklam firmasının yıllık 24,5 milyon lira ödeme yaptığı, ancak buradan 25 milyon lira kazandığı iddia ediliyor. Bu durumun belediyeyi zarara uğrattığı ve firmanın 100-150 milyon lira arasında haksız kazanç elde ettiği öne sürülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşanan bu gelişmeler üzerine ihaledeki uygunsuzlukları gidermek ve belediye haklarını korumak adına yasal süreci başlattığını ifade etti.

İzmir Büyükşehi Belediyesi’nden yapılan açıklama şöyle:

13 Ekim 2023 tarihinde bazı yayın organlarında yer alan; 2021 yılında yapılan bir ihalede belediyeyi gelir kaybına uğrattığı gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı İlker Kozan’a soruşturma izni verildiği yönündeki haberlerde kamuoyunu yanıltacak iddia ve ifadelere yer verilmiştir. İsmi geçenlerin kişilik haklarını da zedeleyecek şekilde tek taraflı gündeme getirilen konuyla ilgili açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.03.2020 tarihinde aldığı karar ile İzmir Büyükşehir Belediyesi mülkiyeti, yönetimi ve tasarrufu altında bulunan alanlarda mevcut ve tesis edilecek olan 3701 adet reklam uygulamasının 10 (on) yıl süreyle kiralanması ve işletilmesi işi kapsamında 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre ihale yapılmış ve 26.02.2021 tarihinde 245.000.000 TL bedelle sözleşme imzalanmıştır.

Ancak ihaleyi kazanan firma çeşitli gerekçelerle kira bedelinin ödenmesi konusunda defaatle uzatma talebinde bulunmuş, ortaya çıkan anlaşmazlık neticesinde tarafımızca belediyenin haklarının korunması amacıyla yasal süreç başlatılmıştır. Dolayısıyla “belediye alacağının tahsil edilmediği ve edilmesi ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı” ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu süreçte İçişleri Bakanlığı Baş Müfettişliği tarafından ihale dosyamız incelenmiş, akabinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in talimatı ile 31.01.2023 tarihinde Hukuk Müşavirliği’ne intikal etmiştir. Söz konusu firmaya ait vadesi gelmiş 54.837.919 TL alacağın icra marifetiyle, yasal faiziyle tahsil edilmesi ve gereğinin yapılması ile ilgili süreç başlamıştır. İlgili firma ile yaşanan hususlardaki anlaşmazlıklar neticesinde, 11. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava devam etmektedir. Bugüne kadar ilgili firmadan, 2022 yılı için 8.002.469 TL ve 2023 yılı için 12.527.183 TL kesin teminat mektubu alınmıştır. İlgili firma ile teminat mektubu hususunda herhangi bir anlaşmazlık bulunmamaktadır.

Mahkemenin karşılıklı davaları birleştirmesiyle birlikte 2023/59 ESAS 23. Asliye Hukuk Mahkemesinde hukuki süreç devam etmektedir. İçişleri Bakanlığı’nın verdiği soruşturma iznine konu iddialar ile yukarıda açıkladığımız ve bizim başlattığımız hukuki sürecin konusu aynıdır. Yani idaremiz soruşturma konusu iddiaların gereğini hukuka başvurarak yerine getirmiştir. Bu nedenle de soruşturma iznine karşı gerekli itirazlar yapılacaktır.

Yargıya intikal etmiş olan konu tarafımızca tamamen kamunun çıkarlarının korunması ilkesiyle dikkatle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP