DOLAR 28,9112 0.12%
EURO 31,4794 -0.06%
ALTIN 1.893,540,23
BITCOIN 11108811,61%
İzmir
20°

PARÇALI BULUTLU

İzmir Valiliği’nden ‘Konteyner Kent’ açıklaması: Mağduriyet iddialarını yalanladı

İzmir Valiliği’nden ‘Konteyner Kent’ açıklaması: Mağduriyet iddialarını yalanladı

İzmir Valiliği, Bayraklı'da kurulan konteyner kentte yaşayan vatandaşların mağdur edildiği iddialarını yalanlayarak, hak sahibi vatandaşların konutlarına döndüğünü ve hak sahibi olmayanların da gerekli desteklerin sağlanacağını açıkladı.

ABONE OL
20 Ekim 2023 11:54
İzmir Valiliği’nden ‘Konteyner Kent’ açıklaması: Mağduriyet iddialarını yalanladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Valiliği, Bayraklı’da kurulan konteyner kentte yaşayan vatandaşların mağdur edildiği iddialarına yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

DEMOKRAT GÜNDEM- Valilik, İzmir depremi sonrasında hak sahibi vatandaşlara konutlarının teslim edildiğini ve konteynerlerin boşaltıldığını belirtti. Ayrıca, evi hasarlı olmayan ve hak sahibi olmayan vatandaşların konteynerleri tahliye etmeleri gerektiğini tebliğ ettiklerini ifade etti.

Hak sahibi olmayan vatandaşların, e-Devlet üzerinden taleplerde bulunarak kira destekleri alabileceği veya konteyner alanlarında barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı açıklandı. Valilik, mağduriyet yaşanmadığını vurguladı.

İzmir Valiliği, bazı internet haber sitelerinde İzmir’deki konteyner kentte kalan vatandaşların mağdur edildiğine dair çıkan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

“İzmir Valiliği olarak, bazı internet haber sitelerinde ‘İzmir’deki konteyner kentte kalan vatandaşların mağdur edildiği’ şeklinde yer alan haberler hakkında açıklama yapma ihtiyacı hissettik.

30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen İzmir depremi sonrasında, Bayraklı’da bir Geçici Konaklama Merkezi, yaygın olarak konteyner kent olarak bilinen bir tesis, kurulmuş ve afetzedelerin geçici barınma ihtiyaçları karşılanmıştır.

Hak Sahibi Vatandaşlara Konut Teslim Edildi

İzmir depremi mağdurlarıyla ilgili olarak, hak sahibi vatandaşların tamamına konutları teslim edilmiş ve konteynerler boşaltılmıştır. Şu an konteynerlerde yaşayan kişiler, evlerinin hasarlı olmadığı, hatta herhangi bir hak sahibi olmadıkları halde süreç içinde konteyner kentte yerleşmiş kişilerdir.

Hak Sahibi Olmayan Vatandaşlar

Hak sahibi olanlar evlerine döndüğünde, barınma merkezinin hizmet vermesine artık gerek olmadığı için hak sahibi olmayan ve fiilen hala konteynerlerde kalan vatandaşlara birçok kez bu hizmetin sona ereceği ve konteyner kentini boşaltmaları gerektiği tebliğ edilmiştir. Son olarak, 30 Eylül 2023 tarihinde konteynerleri boşaltmaları gerektiği kendilerine tebliğ edilmiştir. Birçok vatandaş tahliye olmuş, ancak bazıları hala konteyner kenti terk etmemiştir.

Kahramanmaraş Depremi Sonrası Yardım

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında, İzmir’e gelen afetzedelerin barınma ihtiyaçları, ilimizde bulunan yurtlar, kamu misafirhaneleri, kamuya ait tesisler ve Bayraklı ilçesindeki Geçici Konaklama Merkezi (konteyner kent) dahil olmak üzere karşılanmıştır.

Zaman içinde, bölgeden gelen vatandaşlar arasında hak sahibi olanlar kendilerine sunulan konteynerlerden veya kira yardımından yararlanarak ayrılmışlardır. Maraş depremi sonrasında evi hasarlı olmayan ve hak sahibi olmayan bazı vatandaşlar hala konteynerleri boşaltmamışlardır.

Mağduriyet Söz Konusu Değil

Bahsedilen vatandaşlar, Bayraklı Geçici Konaklama Merkezi’nden tahliye edildikten sonra, deprem tarihinde ikamet ettikleri konutların hasar durumuna göre e-Devlet üzerinden taleplerini iletebilirler. Bu talepler doğrultusunda kira destekleri sağlanacak veya deprem bölgesinde kurulmuş konteyner alanlarında barınma ihtiyaçları karşılanacaktır. Ayrıca, maddi destek ihtiyaçları olması durumunda, il ve ilçe sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurarak diğer vatandaşlar gibi yardımlardan yararlanabileceklerdir. Dolayısıyla, herhangi bir mağduriyet yaşanması söz konusu değildir.”

Bu açıklama ile İzmir Valiliği, konteyner kentlerdeki mağduriyet iddialarını yalanlamış ve hak sahibi vatandaşların konutlarına döndüğünü, hak sahibi olmayanların ise gerekli desteklerin sağlanacağını belirtmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP