DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19159051,81%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı
İzmir’de konuşan Binali Yıldırım: ‘Emperyal güçler Erdoğan gitsin istiyorlar’

İzmir’de konuşan Binali Yıldırım: ‘Emperyal güçler Erdoğan gitsin istiyorlar’

ABONE OL
17 Nisan 2023 21:44
İzmir’de konuşan Binali Yıldırım: ‘Emperyal güçler Erdoğan gitsin istiyorlar’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, partisinin milletvekilleri adayları ile Kaya Termal Otel’de düzenlenen Gönül Sofrası etkinliği kapsamında iftar yemeğinde buluştu. İftar yemeğinin ardından konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti milletvekili adaylarına oy istedi. Güven ve istikrar vurgusu yapan Binali Yıldırım, pandemi-deprem-küresel ekonomideki sorunları işaret ederek, "Daha seçim olmadan güreşmeyi paylaşmayı arpalıkları esas alan bir altılı yedili birbirine benzemeyen ekiple mi yola gidecek? Yoksa 20 yılında dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürmüş istikrarı ve güveni darbe, vesayet ve krizlere rağmen başarıyla atlatmış bir lidere ,bir yönetime mi karar verecek. Bunun kararını İzmir ve Türkiye verecek" dedi. 

DEMOKRAT GÜNDEM- HABER MERKEZİ- EMİN ŞANLI- Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekilleri seçimine 27 gün kaldı. Partiler milletvekilleri adayları ile sahaya indi. AK Parti milletvekili adaylarını iftar yemeğinde partililerle buluşturdu. 

AK Parti’nin düzenlediği iftar yemeğine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Cumhur İttifakı bileşenlerinin İzmir İl Başkanları ve çok sayıda dernek, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.

BİNALİ YILDIRIM: EMPARYAL GÜÇLER ERDOĞAN GİTSİN İSTİYORLAR

15 Temmuz gecesini hatırlatan Binali Yıldırım, “Bunları iyi tanımanız lazım. Emperyal güçler niye Erdoğan gitsin istiyorlar. Çünkü bu ülkede istikrarsızlaştıramadıkları tek ülke var. Onun lideri de Erdoğan’dır. Dolayısıyla bu seçim sıradan bir seçim değil. Aynı zamanda Türkiye’nin bağımsız olarak güçlü olarak bölgesinde ve dünyada sesinin daha gür çıkması için bölücülüğe karşı mücadelenin devam etmesi için hayati öneme sahiptir. İzmirliler olarak 2011 yılından beri sizi parlamentoda temsil ediyorum. Bakanlık, meclis başkanlığı, vekillik yaptım. Bütün bunlara siz taşıdınız. Bu süreç içerisinde İzmir’imize hizmet etmek için var gücümle çalıştım. Mutlaka eksiğim olmuştur ama ne ülkemiz için ne İzmir’imiz için hainliğimiz olmamıştır. Bunun en büyük ispatı da 15 Temmuz gecesidir. O gece alçaklara karşı bu mücadeleyi birlikte yaptık. Dış mihraklara karşı hak ettikleri cevabı verdik” diyerek 14 Mayıs’ı işaret etti ve milletvekili adaylarına oy istedi.

""

YOKSULLUKTA EŞİTLİĞİ SAVUNUYORLAR

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, üretim-istihdam-ihracat ve kalkınma dörtlüsü olmadan büyüme ve refahın olmayacağını vurgulayarak, HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayarak Millet İttifakı'na destek vermesini de konuşma gündemine aldı. Yıldırım, AK Parti'nin 'oy uğruna bölücü örgütlerle işbirliği yapmayacağını' söyledi. 

YILDIRIM, MİLLET İTTİFAKI'NI ELEŞTİRDİ

Binali Yıldırım, düşüncelerini, “Üretim istihdam ihracat ve kalkınma. Bu dörtlüyü sağlamadığımız zaman büyüme de olmaz. Refah da olmaz. Biz yoksullukta değil varlıkta eşit olmayı hedefliyoruz. Ancak bakıyoruz. Karşıdakiler yoksullukta eşitliği savunuyorlar. Bu artık bu milletin hak etmediği bir şeydir. Bunu herkesin görmesi icap ediyor. Elbette oy gönül işidir. Kime isterseniz vereceksiniz ama evlatlarınız geleceğiniz için ülkemizin birliği beraberliği kardeşliği için vereceğiniz oyun çok büyük önemi var. 20 yıldır bölücü terör örgütünü Türkiye gündeminden indirdik. 40 bin şehit verdik. Bu ülkede terör örgütüne açıktan destekleyenlerle iş tutanlara bu şehitlerin haklarını helal etmediğini düşünüyorum. Açık açık terör örgütünün dağ temsilcileri gece gündüz karşı ittifakı desteklediklerini açıklıyorlar. Getirecekleri nedir? Kandır göz yaşıdır, bölünme kavgasıdır. Bize bu toprakları emanet edenler asla ve asla bu topraklarda operasyonlara izin vermemize müsaade etmezler. Ecdattan aldığımız tek vatan tek bayrak tek devlet ülküsünü kanımızın son damlasına kadar her Türk evladı olarak savunacağız” şeklinde ifade etti.  

""

İZMİR BAZI KONULARDA ÇOK HASSAS 

Önceki seçim döneminde İzmir için vaat ettikleri 35 İzmir 35 projesi kapsamındaki projelerin çoğunun hayata geçtiğini, bir kısmının ise sürdüğünü kaydeden Blnali Yıldırım, şöyle konuştu: "Vatandaşların Kadir gecelerini ve gelecek Ramazan Bayramı’nı kutlayan Binali Yıldırım, “Bugün bu salonda İzmir’in kalbi atıyor. İzmir iş dünyası, esnafı, siyasetçileri ve güzel İzmir’in güzel insanları iftar softasında bir araya geldi. Gecemiz mübarek olsun, geleceğimiz aydınlık olsun. 2011 yılında yine bu salonda milletvekili adayı olduğumda 35 İzmir için 35 proje açıklamıştım. Geçen zaman içerisinde dönüp baktığımızda bu projelerin birçoğunu hayata geçtiğini, bir kısmının da devam ettiğini görmekteyiz. Başlamayanlar da var. İzmir körfez geçişi gibi. Bu projenin başlamama nedenini de hepiniz biliyorsunuz. İzmir bazı konularda çok hassas. Maalesef yaptığımız işleri de çok kolay başaramadık. Sürekli yasal engellemelerle karşı karşıya kaldık. Aynı anda 3 stadyuma başlamıştık ne yazık ki Karşıyaka’yı devam ettiremedik. Yasal engellerden dolayı. Ama Göztepe ve Alsancak stadyumları gayet güzel oldu ve İzmir’imize yakıştı. Karşıyaka’da engel olunmasaydı İzmir’in üç tane çok güzel stadyumu olmuştu. Ray projesi yat limanları gibi önemli projelerimiz ne yazık ki engellendi."

""

BİNALİ YILDIRIM’IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLIKLARI:

-Projelerimizin birçoğunu inatla hayata geçirdik, gerçekleştirdik. İzmirliler, İzmir çevre yolu olmasaydı İzmir şehir içi trafiğinin hali ne olurdu? Aynı şekilde İzmir Adnan Menderes Havalimanın yeni terminalleri yapılmasa geçtiğimiz birkaç sene içerisinde 75 milyon yolcuya nasıl hizmet verecekti? İzmir Manisa arasını Sabuncu Tüneli ile birleştirdik. Evliya Çelebinin hatıratlarında adı geçen Sabuncu Beyi 13 tane virajı ile ölüm yolu değil 4 bin metrenin üzerinde iki tüp tüneli ile Manisa’yla İzmir arasını en fazla 20 dakikaya indirdik.

-Konak tüneli belki küçük ama çok büyük hizmet yapıyor. Açıldığı günden beri 8 yıl içerisinde 100 milyonun üzerinde araç geçişi oldu. Buradan Buca istikametine çıkışı rahatlatan bir tünel. İzmir her şeyin en güzeline layıktır. Neden söylüyorum bunu? Çünkü İzmir sıradan bir şehir değil. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Hasan Tahsin’in ilk kurşunu ile başlayan işgal 9 Eylül’de kahraman Türk askerinin ay yıldızlı bayrakları ile şehri düşmandan temizlediği ve Kurtuluş Savaşının sona erdiğinin ilan edildiği şehirdir.

Bir gün sonra 10 Eylül’de Atatürk Fevzi Çakmak’la beraber şehre girdiğinde İzmir’in sadece istiklal mücadelesinin müjdesini veren şehir değil, aynı zamanda modern Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik politikalarının belirleneceği önemli bir merkez olduğunu duyurmuştur. Lozan’dan beş ay önce cumhuriyetin ilanından 7 ay önce İzmir’de iktisat kongresini toplayarak cumhuriyet daha ilan edilmeden modern Türkiye cumhuriyetini ekonomi politikalarını bütün dünyaya ilan etmiştir. 

İKTİSAT KONGRESİNİN YAPILDIĞI BU TARİHİ BİNA TARİHTEN SİLİNEMEZ

-Atatürk, ekonomi politikalarını bütün dünyaya ilan etmiştir. Acaba Atatürk’ün iktisat kongresini topladığı o tarihi bina ne olmuş? Ben size söyleyeyim. 1979’da CHP’nin belediye başkanı tarafından yıkılmış. Şimdiki başkanımız tarafından da otopark yapılması için çalışmalara başlamıştır. Yani iktisat binası yerlere sürülüyor. İzmir Atatürk hassasiyeti en üst düzeyde olan bir ilimizdir. Bunlarla büyük gurur duyuyorum. Bize bu vatanı emanet eden Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Bize güzel bir vatan bıraktılar. İktisat kongresinin toplandığı bu tarihi bina tarihten silinemez.

SİYASETİ HİZMETİN BİR ARACI OLARAK YÜRÜTTÜK 

-Cumhurbaşkanımız önderliğinde aynı ölçü ve güzellikte kongre binasını yaptık ve geçtiğimiz şubat ayı 17’sinde İzmir iktisat kongresinin etkinliğini yapmaya karar vermiştik ki 6 şubat depremi ile asrın felaketi ile yüz yüze geldik. Dolayısıyla bu etkinliği yapamadık. Ama kongre binamız orada duruyor ve kongre binamız İzmir’de o dönemdeki iktisat kongresinin yapıldığı yerde bundan böyle İzmirlilere birçok konuda hizmet etmeye devam edecektir. Biz yıkmak değil, yok etmek değil rövanşist bir anlayış ile asla iş yapmadık. Siyaseti hizmetin bir aracı olarak yürüttük.

HİZMETTE SİYASET OLMAZ, HİZMET İNSAN İÇİNDİR

– Hizmette siyaset olmaz. Hizmet insan içindir. Her türlü bu şehirde yaşayan insanlarımıza hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur. 20 yıldır cumhurbaşkanımızla beraber yılmadan yorulmadan ülkemize milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Rabbim imkân verirse son nefesimize kadar da hizmet etmeye devam edeceğiz.

GÜVEN VE İSTİKRAR İKİ SİHİRLİ KELİME

– Bugün aramızda milletvekili adayı olmayarak bulunuyorum. Bunun için çok daha rahatım. İstemek benim için daha kolay. İzmir’den güven ve istikrarın devamını istiyorum. Güven ve istikrar iki sihirli kelime. Bunun ne demek olduğunu iş insanlarımız iyi bilir. 90'lı yılları yaşayanlar çok iyi bilir. Özallı yılları saymıyorum. O yıllar hakikaten Türkiye’nin dünyaya açıldığı, kabuğunu kırdığı ve ihracatla tanıştığı yıllar olmuştur. Merhum Özal’ın da bugün ölüm yıldönümü. Dünya lideridir. Ülkemize büyük hizmet bırakmıştır. Rabbim mekanını cennet eylesin. Özal’ın vizyonunu devam ettiren ve Türkiye’yi 2023 yılından cumhuriyetin yüzüncü yılına taşıyan da Recep Tayyip Erdoğan ve onun arkadaşlarıdır. 20 yıl içerisinde neler oldu neler bitti. Bunları anlatmaya kalksam inanın ki bugün ve yarın yetmez. 

-Eğer bu yollar, havalimanları olmasaydı, dünyanın en büyük havalimanı olmasaydı, demir yıları yeniden devlet politikası anlamına gelmeseydi. İletişimde devrim niteliğinde işler yapılmasaydı bugün Türkiye hiçbir şekilde 255 milyar dolar ihracata ulaşamazdı. Bazıları çıkmış diyor ki yollardan ne olacak, karın mı doyuruyor? Elbette yenmez yol ama yol yiyeceklerimizi sofralara getirir. Yol olmazsa hiçbir şey olmaz. Yol, köprü, tünel medeniyet ve kalkınmadır. Refahtır. Bilende konuşuyor bilmeyen de konuşuyor. Ömrümün en verimli yıllarını bu ülkeye hizmet ede ede geçirdim.

İZBAN TERKEDİLMİŞ, OLDUĞU GİBİ BIRAKILMIŞTI

– İzmir İstanbul otoyolu 9 milyar dolar. Helali hoş olsun. İzmir çevre yolu, Adnan Menderes Havalimanı, İzban, dünyanın şehir içinden geçen en uzun toplu taşıma sistemi. Geldiğimizde İzban terkedilmiş, olduğu gibi bırakılmıştı. CHP’nin belediyesi dediklerinde ne diyorsunuz sizE dedim. Bu hizmet insan için. Siyaset tanımıyoruz dedik ve İzbanı da aldık ve Cumaovası’nı Torbalı’ya ve Selçuk’a kadar uzattık. Bergama Aliağa’ya kadar uzanacak konumda çalışmalar yapılıyor.

KÜRESEL FELAKETLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Küresel felaketle karşı karşıyayız. Önce pandemi oldu. Pandemide üretim zinciri bozuldu. İnsanların birinci derece önemli konusu sağlık oldu ve dolayısıyla üretimler azaldı. Tedarikte sorunlar oldu. Bu bitmeden ne oldu? Ukrayna-Rusya savaşı patlak verdi ve bunun da en yakın etkilerini mağdur olanı yine ülkemiz oldu. Türkiye öyle bir coğrafya da ki İbn Haldun’un dediği gibi coğrafya kaderdir. Bu coğrafya çok hareketli, çok dinamik.

BİZE DÜŞEN GÜÇLÜ OLMAKTIR, BAŞKA ŞANSIMIZ YOK 

Etrafımızda sorunun olmadığı ülke yok. İşgal ediliyor. Irak, Afganistan, Suriye iç savaşa sürüklendi. Terörün cirit attığı ülke haline geldi. Libya keza işgal altında. İç savaş devam ediyor. Emperyal güçler komşumuz Yunanistan’ı Türkiye ile çatıştırmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyor. İran’da istikrarsızlık yaşatılmaya çalışılıyor. Azerbaycan’ın Karabağ’da kazandığı zafer gölgelenmeye çalışılıyor. Etrafımızda büyük tehditlerle karşı karşıyayız. Bize düşen güçlü olmaktır ve güçlü olarak devam etmekten başka hiçbir şansımız yok. Bunu herkes kafasına yazsın.

DEVRİM'İN UĞRADIĞI YOL KAZASI BİZE 60 YIL KAYBETTİRDİ

– Bu siyaset değil, hakikatin ifadesidir. Onun için savunma sanayiye önem veriyoruz. Kendi kendimize yeterli hale gelmek için gayret gösteriyoruz. Geldiğimiz noktada da en gelişmiş silahları yapabilir hale geldik. TCD- Anadolu uçak gemisini yaptık ve deniz kuvvetlerimizin envanterine sahip çıktık. 1960’da Devrim otomobili hikayesi var biliyorsunuz. Eskişehir’de demir yollarının fabrikasında yapıldı. Ankara’ya getirildi. Ankara’da gösterisini yaparken çalışmadı. Niye çalışmadı? Kasıtlı olarak birisi içinde benzini boşaltmış. Türkiye otomobil yapamaz desinler diye. Devrim’in uğradığı bu yol kazası bize tam 60 yıl kaybettirdi. Eğer o gün o otomobil yürüseydi, bugün otomobilde dünyanın önde gelen ülkelerden biri olacaktık. 1938’de Nuri Demirağ tarafından yerli uçağın yapıldığı bir ülkedir ama o gün rakip siyasi anlayış, yurt dışından aldığı siparişleri iptal etmekle övünmüştür. İşte engellemelerle bugünlere geldik ama yılmadık ve güven ve istikrarı ülkemizin her tarafına sağlamak için çalıştık.

İZMİR'DEKİ DEPREMİN YARALARINI DA SARDIK 

Bugün hamdolsun Türkiye parmakla gösterilen ülkeler arasında yer alıyor. Geçen sene 30 ekimde İzmir’de deprem felaketi yaşandı ve o depremin yaralarını sardık. Konutlarını yaptık. Rezerv alanlarını yaptık. Varto depreminin konutları hala yapılmamıştı ben lisedeydim. Türkiye nereden nereye geldi. Bugün cumhurbaşkanımız asrın felaketin yıkılan 650 bin konutu yapacağız dediği zaman kimse nereden yapacaksın diye sormuyor. Çünkü yapacağını biliyor, daha önce yaptığını biliyor. İzmir’de yaptık, vandal yaptık. Bir yılda Erciş’te Edremit’te yeni şehir kurduk. 20 bin konut yaptık. Millet sevdası azmederseniz sizde varsa üstünden gelemeyeceğiniz hiçbir şey yok. 

– Bir aydan kısa bir süre sonra seçime gidiyoruz. Öncelikle bu seçim ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 6 Şubat depremi tam pandemiden çıktık, Ukrayna savaşının olumsuz etkilerini halletmişken, aradaki savaşı bitilmek için Cumhurbaşkanımızın büyük inisiyatif ile tahıl koridoru ile bütün dünyanın kıtlık çıkmasını engellemişken, bir afet yaşandı. 50 binden fazla insanımızı kaybettik. Rabbim asrın felaketinde, depremde hayatını kaybedenlere rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.

DEPREMİN PARASAL MALİYETİ 2 TRİLYON LİRA 

– Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli 11 ilimizi ilgilendiren ve nüfusumuzun yüzde on beşine karşılık gelen depremin parasal maliyeti 2 trilyon lira. Yüzde on gayrisafi milli hasılamızın üstünde. Bütçe giderlerimizin yarısından fazla. Böyle bir yükle karşı karsıyayız. Bir yandan büyüyeceğiz, yeni istihdam oluşturacağız ama hiç hesapta olmayan 2 trilyonluk ya da 100 milyar dolarlık faturayla karşı karşıyayız. Bu şartlar altında vatandaşımız karar verecek. İki tane karar verecek.

KARARI İZMİR VE TÜRKİYE VERECEK

– Bu karar Türkiye’nin yeni yüzyılının geleceğini belirleyen karar olacaktır. Düşünün daha seçim olmadan güreşmeyi paylaşmayı arpalıkları esas alan bir altılı yedili birbirine benzemeyen ekiple mi yola gidecek. Yoksa 20 yılında dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürmüş istikrarı ve güveni darbe vesayetlere krizlere rağmen başarıyla atlatmış bir lidere bir yönetime mi karar verecek. Bunun kararını İzmir ve Türkiye verecek.

YEDİ CUMHURBAŞKANLIĞI YARDIMCILIĞI ŞİMDİDEN DAĞITILDI 

– Yedi tane Cumhurbaşkanı yardımcılığı şimdiden dağıtıldı. Sekizincisi olmayacak anlamına gelmiyor. Anlamadıkları bir şey var. Bu milletin seçtiği belediye başkanları var. Bunların hali hazırda görev ve sorumlulukları var. O şehrin insanları onları belediye başkanlığı yapsın diye seçti. Şimdi siz bu görevi daha yerine getirmeden onlara yeni bir makam hazırlıyorsunuz. Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır? O şehrin insanlarına saygısızlıktan öte bir şey değil.

– Biz sistemi değiştirirken Cumhurbaşkanlığı sistemini getirirken tek başkan yardımcısı niye yok diye bizi topa tuttular. İşte başkan yardımcılıkları olacaktır. Hatta 1500’e kadar olur diye bizi acımasızca eleştirdiler. Şimdi diyorlardır ki herhalde Allah razı olsun. Bunlar birden başka yardımcılık koymuş. Yoksa bizler 6lı 7li masayı nasıl tatmin edecektik? Biz bunu 90lu yıllarda gördük. 2001 krizini gördük. Güven ve istikrarın olmadığı bir ülkede hiçbir şey olmaz. Sanayicilerimiz bunu iyi bilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP