DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22145482,27%
İzmir
25°

AÇIK

üst menü altı
İzmir’de NEET Programıyla Barista Kursu: Kadınlar İstihdam Kapılarını Açtı!

İzmir’de NEET Programıyla Barista Kursu: Kadınlar İstihdam Kapılarını Açtı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası'nda düzenlenen Barista kursuna katılan NEET programıyla genç kadınlar, sertifikalarını alarak istihdama adım attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işsizlikle mücadele amacıyla hayata geçirdiği "Geleceğini Kuran Genç Kadınlar" projesi, Meslek Fabrikası'ndaki başarılı Barista kursuyla kadınlara iş ve eğitim imkanları sağlamaktadır. Sabancı Vakfı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen bu proje, NEET kadınlarına yetkinliklerini geliştirme ve istihdam konusunda destek olmaktadır.

ABONE OL
10 Temmuz 2023 11:11
İzmir’de NEET Programıyla Barista Kursu: Kadınlar İstihdam Kapılarını Açtı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nın işgücü potansiyelini artırmak ve kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla düzenlediği Barista kursunda eğitim alan 19 kadın öğrenci, sertifikalarını törenle aldı. Ne Eğitimde Ne İstihdamda (NEET) programına katılan kadınlar, bu kurs sayesinde altın bileziklerini takmanın yanı sıra iş kapılarını da aralamış oldular.

Başarılı bir iş çıkardık

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, “Bir kamusal alan için vizyonu yüksek ve başarılı bir iş çıkardık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eylem planında işsizlikle, yoksullukla mücadele var. Aslında genç kadınların işsizliğini önleyen bir program var.  Yine ortak aklı ortaya koyan bir çalışma var. Umarım bu umut tüm kente yayılır” dedi.

neet

Yanınızda olmaya devam edeceğiz

18-29 yaş arası kadınların yetkinliklerini arttırmayı amaçlayan projenin meyvelerini topladıklarını ifade eden Sabancı Vakfı Proje Yöneticisi Şimal Yavaş ise “Başarıyla kursu tamamladığınız için sizleri tebrik ediyorum. Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Koordinatörü Güvenç Küçüktok da “Kalkınma denilince akla yollar, köprüler geliyor. Aslında insanların güçlü olduğu, kırılganlıkların azaldığı bir toplum en iyi kalkınmayı işaret eder bize. Genç kadınların güçlendiği her proje de bizler için çok önemli ve değerli. 2022 yılında İzmir, Diyarbakır ve Adana’da Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesine başladık. NEET işbirliğiyle fırsatlara erişimi desteklemeye devam edeceğiz. İlgili kurumlarla kursiyerlerin işe yerleşme sürecini de destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

İstihdam için ilk tercihleri Meslek Fabrikası

Kahveyi çok sevdiğini, iyi bir yerde eğitim alması gerektiğini düşünüp yola çıktığını ifade eden Zehra Özdemir, “Şu anda üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve arkeoloji okuyorum. Sadece ek gelir değil aynı zamanda bu işi iyi yapmak için bu kursa geldim ve aynı zamanda bir kafede işe girdim. Ercan hocamız aracılığıyla kurs devam ederken işe başlamış oldum. Burada öğrendiğim her şeyi işe girdiğimde uyguladım ve hiç zorlanmadım” diye konuştu. 
Kahveye ilgisi olduğunu ifade eden 21 yaşındaki Fatma Yıldız, “Lise mezunuyum. Meslek Fabrikası’nın olanakları çok iyi. Kurs bulabilmek, hele ki ücretsiz kurs bulabilmek çok zor. İstihdam da yaratabildikleri için Meslek Fabrikası’nı tercih ettim.  Son yıllarda Türkiye’de kahve sektörü çok gelişti. Bence kahveye dokunmak, yeni kahve çeşitleri üretip onu yaratmak hem insanı rahatlatıyor hem de yaratıcılığı artırıyor. Bu yüzden bu sektöre hemen iş bulabileceğime inanıyorum” dedi.
24 yaşındaki lise mezunu Yasemin İleri ise asıl mesleği grafik tasarım işini yapmayıp barista olmaya yönelen kursiyelerden. Yasemin İleri, barista yolculuğunu şöyle dile getiriyor: “Barista artık çok aranılan bir meslek haline geldi, ben de kursa yazılmak istedim. Burada aldığım eğitimlerden oldukça memnunum. Hocalarımız da çok destek oluyor. İş bulmamıza da yardımcı oluyorlar.”

NEET nedir?

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” ile 18-29 yaş arası kadınların yetkinliklerinin artırılması amaçlanıyor. Eğitimde ve istihdamda olmayan gençler için NEET (Not in Education, Employment or Training) kavramı kullanılıyor. NEET grubu içerisinde kadınların çarpıcı bir şekilde daha büyük bir paya sahip olduğu görülüyor. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP