DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2069816-2,56%
İzmir
24°

AÇIK

üst menü altı
İZTAŞIT projesi ile İzmir’in ulaşım ağı genişliyor

İZTAŞIT projesi ile İzmir’in ulaşım ağı genişliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre ilçelerin toplu ulaşım ağına entegrasyonunu sağlamak amacıyla Seferihisar'da başlattığı İZTAŞIT modelini uygulamaya kodu. Bu model, Kiraz, Menemen ve Yeni Foça gibi ilçelerde başarılı bir şekilde hayata geçirildiği ve Temmuz ayında Ödemiş Kaymakçı'da da hizmete sunacak.

ABONE OL
26 Haziran 2023 11:12
İZTAŞIT projesi ile İzmir’in ulaşım ağı genişliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre ilçelerin toplu ulaşım ağına entegrasyonunu sağlamak amacıyla İZTAŞIT modelini başlattı.

Bu projenin ilk uygulaması Seferihisar’da gerçekleştirildi ve ardından Kiraz, Menemen ve Yeni Foça gibi ilçelere yayıldı. Şimdi ise Ödemiş Kaymakçı’da hizmet vermeye başlayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2019 yılında Seferihisar’da başlattığı İZTAŞIT projesiyle kentin her noktasında güvenli, konforlu ve ekonomik toplu taşıma hizmeti sunmayı hedefliyor.

ÖDEMİŞ KAYMAKÇI’DA İZTAŞIT HİZMETİ TEMMUZ AYINDA BAŞLIYOR

İZTAŞIT projesi kapsamında Ödemiş Kaymakçı, 1 Temmuz itibarıyla toplu taşıma hizmetinden faydalanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve S.S. Ödemiş Seyahat Motorlu Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi arasında imzalanan sözleşme ile 5 hat ve toplamda 10 otobüs, “B” tarifesi dahilinde faaliyet gösterecek. İZTAŞIT otobüsleri, Kaymakçı, Ertuğrulköy, Köfündere, Çaylı, Kurucuova ve çevre köylerden “Ödemiş merkez”e bağlantılı hatlarda hizmet verecek. Yeni otobüslerin devreye girmesiyle birlikte Kaymakçı bölgesinde mevzuata uygun araçlarla taşımacılık yapılabilecek ve minibüslerin kuralsız dur-kalk yapmaları sona erecek, bu da yolcu ve trafik güvenliğini artıracak.

İZMİRİM KART İLE KOLAY VE AVANTAJLI ULAŞIM İMKANI

İZTAŞIT projesi sayesinde Kaymakçı bölgesinde nakit ödeme dönemi sona erecek ve İzmirim Kart kullanımı yaygınlaşacak. Bölgede yaşayan 60 ve 65 yaş grubu yurttaşlar, engelliler, öğrenciler ve öğretmenler, ücretsiz ve indirimli kart kullanarak toplu taşıma hizmetlerinden faydalanabilecekler. Ayrıca aktarma sistemi de uygulanacak, bu da yolcuların farklı hatlar arasında kolaylıkla geçiş yapmasını sağlayacak.

ESHOT DENETİMLİ HİZMET VE KURUMSALLAŞMA

İZTAŞIT araçları, sürücüleri ve kooperatif yönetimi, ESHOT Genel Müdürlüğü denetiminde olacak. ESHOT şoförlerine verilen tüm eğitimler İZTAŞIT sürücülerine de düzenli olarak verilecek. Ulaşım planlamaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile ESHOT Genel Müdürlüğü Ulaşım Planlama Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında minibüs esnafının kalkınmasına öncülük eden İZTAŞIT projesi, bireysel taşımacıların kurumsal çatı altında birleşmesini sağlıyor. İZTAŞIT projesinin devreye girdiği ilçelerde toplu ulaşım araçları da yenileniyor. Yolcu kapasitesi yüksek, donanımlı, çevreye duyarlı, engelli erişimine uygun, bisiklet aparatı bulunan veya aparat takılabilen, araç içi kamera sistemleri ile denetlenen İZTAŞIT’lar toplu ulaşım hizmetinde kalite standartlarını artırıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP