DOLAR 32,8699 0.05%
EURO 35,6446 -0.13%
ALTIN 2.549,470,18
BITCOIN 2178248-0,83%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Kademeli emeklilik ne zaman çıkacak? EYT, staj, çıraklık, 5000 prim, 3600 kısmi emeklilik ne zaman geliyor?

Kademeli emeklilik ne zaman çıkacak? EYT, staj, çıraklık, 5000 prim, 3600 kısmi emeklilik ne zaman geliyor?

İkinci torba yasa kabul edildi mi? Kademeli emeklilik ne zaman çıkacak? 3600 kısmi emeklilik ne zaman geliyor? EYT, staj, çıraklık, 5000 prim ne zaman gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız haberi okumaya devam edin!

ABONE OL
4 Temmuz 2023 10:04
Kademeli emeklilik ne zaman çıkacak? EYT, staj, çıraklık, 5000 prim, 3600 kısmi emeklilik ne zaman geliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kademeli emeklilik günü Kurban Bayramı’nın ardından vatandaşların gündemine oturdu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusundaki düzenlemenin ardından gerekli prosedürleri karşılayamayan ve emekliliği adeta kıl payı kaçıranlar büyük bir umutla ikinci torba yasaya odaklandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelmesi beklenen torba yasa kapsamında emeklilik hayali kuran staj, çıraklık, 5000 ve 3600 primi olanların emekliliği gündemde. Sayıları milyonları bulan vatandaşlar yıllardır verdikleri emeğin ardından yaşlılık aylığı almaya hak kazanmanın yollarını arıyor ve ümitle bekliyor.

Böylece kademeli emeklilik konusu da gündemden düşmüyor. Peki, kademeli emeklilik ne zaman çıkacak? EYT, staj, çıraklık, 5000 prim, 3600 kısmi emeklilik ne zaman geliyor? İkinci torba yasa kabul edildi mi? işte habere dair bütün detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesiyle birlikte Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi hayat geçirerek milyonlarca vatandaş emekli edildi. Böylece en düşük 7.500 lira yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar bayram ikramiyesi, banka promosyonu biriken EYT aylıkları ve tazminat derken ciddi rakamlarda ödenek aldı.

Fakat 8 Eylül 1999 ve sonrası girişli olanlar ise büyük mağduriyet yaşadı. Staj, çıraklık, 5000 ve 3600 prim gün sayısı konusunda milyonlarca vatandaş da büyük üzüntü ve mağduriyet yaşadı. Şimdi tüm dikkatler ise ikinci torba yasaya çevrildi.

EYT konusunda mağduriyet yaşayanlar bu duruma açıklık getirilmesi ve haklarını alabilmeleri için çalışmalar yapıyor. Böylece sosyal medyadan seslerini duyurmak isteyenler kademeli emeklilik konusunda paylaşımlarda bulunuyor.

KADEMELİ EMEKLİLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

Kademeli emeklilik düzenlemesinin ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Bu kapsamda yetkililerin çalışmasının devam ettiği ifade ediliyor.

EYT, STAJ, ÇIRAKLIK, 5000 PRİM, 3600 KISMİ EMEKLİLİK NE ZAMAN GELİYOR?

Henüz EYT’liye staj, çıraklık, 5000 prim, 3600’den kısmi emeklilik düzenlemesi ve Bağkur affına ilişkin henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Yeni torba yasada bu konulara ilişkin maddeler yer almıyor.

İKİNCİ TORBA YASA KABUL EDİLDİ Mİ? 

İkinci torba yasa kabul edilmedi. Çünkü ikinci torba yasa konusunda bir çalışma henüz bulunmuyor.

EMEKLİLERE MÜJDE GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada emeklilere müjdeli haberi verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan memur ve emeklileri ilgilendiren açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Kur korumalı mevduat uygulamasını devam ettiriyoruz, vergi istisnası süresini uzatıyoruz, tasarruf sahiplerine olumsuzluk oluşturmayacak şekilde süreci yürütüyoruz. Memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili süreci de başlatıyoruz. 5 Temmuz’da 6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasıyla, memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz.

(Konut kira artışlarına yüzde 25 sınırı) Temmuz ayında yenilenecek konut kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulanmaya devam edecektir.​ Devlet olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın her daim yanındayız.

2002 yılında başlattığımız Türkiye Aile Destek Programı’ndan şimdiye kadar 3,7 milyon kardeşimiz istifade ediyor. Toplam 35 milyar liralık destek ödemesinde bulunduk. Bu sene de devam ettirme kararı aldık. Aldığımız kararların milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP