DOLAR 32,8866 0.19%
EURO 35,3092 0.45%
ALTIN 2.486,93-0,11
BITCOIN 2024930-3,99%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Kılıçdaroğlu, adliyeye davet edilecek: İfade vermesi bekleniyor

Kılıçdaroğlu, adliyeye davet edilecek: İfade vermesi bekleniyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, 350 dosyayı işleme koydu. Bu dosyalar arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 18 dosyası bulunuyor.

ABONE OL
20 Haziran 2023 21:16
Kılıçdaroğlu, adliyeye davet edilecek: İfade vermesi bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, yeni yasama döneminde milletvekili seçilemeyenlerin dosyalarını incelemek üzere 350 dosyayı işleme koydu. Bu dosyalar arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 dosyası bulunuyor. Dosyalar, ilgili soruşturma bürolarına dağıtıldı ve soruşturma kapsamında yasama dokunulmazlığı olmayan eski milletvekillerinin ifadesine başvurulacak.

Dosyaların bulunduğu soruşturma bürosunun başsavcıvekili, Kılıçdaroğlu’nun ifadesini alacak. İfadenin ardından yeterli delil elde edilmesi halinde Kılıçdaroğlu hakkında dava açılması söz konusu olacak.

CHP Liderinin İfadeleri Arasında “Terör Örgütü Propagandası” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik” Suçlamaları Bulunuyor

Kılıçdaroğlu’nun dosyaları arasında “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “kamu görevlisine hakaret” ve “iftira” gibi suçlamalar yer alıyor. Dosyaların incelenmesi sürecinde savcılar, Kılıçdaroğlu’nun ifadesini alarak soruşturmayı ilerletecek.

Dosyaların İncelenmesi İçin Çok Sayıda Dosya Adalet Bakanlığı’na Ulaştırılacak

Cumhurbaşkanlığı ise yeni yasama döneminde milletvekili seçilenlerin dosyalarını Meclis’e, seçilemeyenlerin dosyalarını ise Adalet Bakanlığı’na gönderecek. Adalet Bakanlığı, bu dosyaların incelenmesi için 1000’den fazla dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştıracak.

Önceki Dönem Milletvekillerine Ait 350 Dosya İlgili Soruşturma Bürolarına Dağıtıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, daha önce soruşturma açılan ancak fezlekeleri Meclis’e gönderilmeyen önceki dönem milletvekillerine ait 350 dosyayı ilgili soruşturma bürolarına dağıttı. Bu dosyalar arasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 dosyası bulunuyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda Kılıçdaroğlu’nun adliyeye davet edilerek ifade vermesi bekleniyor.

Dosyaların incelenmesi sürecinde savcılar, Kılıçdaroğlu’nun ifadesini alacak ve soruşturmayı ilerletecekler. İfade işlemi tamamlandıktan sonra yeterli delil elde edilmesi durumunda Kılıçdaroğlu hakkında dava açılması gündeme gelebilir.

Kılıçdaroğlu’nun dosyaları arasında yer alan suçlamalar arasında “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “kamu görevlisine hakaret” ve “iftira” gibi iddialar bulunuyor. Bu suçlamaların incelenmesi ve gerektiğinde yargı sürecinin başlatılması adli makamların takdirinde olacak.

Bu süreç, yeni yasama döneminde milletvekili seçilemeyen siyasi liderlerin dosyalarının incelenmesi ve gerekli adli işlemlerin yapılması amacıyla başlatılan bir süreçtir. Adalet sistemi içerisindeki adli süreçlerin bağımsız bir şekilde işlemesi önemlidir ve sonuçlar adli makamlar tarafından belirlenecektir.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP