DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21539432,00%
İzmir
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Kılıçdaroğlu’ndan grup toplantısında depremzede yardımı, Yeni Şafak, Türk İş ve asgari ücret çıkışı!

Kılıçdaroğlu’ndan grup toplantısında depremzede yardımı, Yeni Şafak, Türk İş ve asgari ücret çıkışı!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
20 Haziran 2023 14:24
Kılıçdaroğlu’ndan grup toplantısında depremzede yardımı, Yeni Şafak, Türk İş ve asgari ücret çıkışı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret, depremzedeler için açılan yardım paralarının bir kısmının nerede olduğu ve bir gazetenin kendisinin seçilmemesi için nasıl 3 milyon TL harcadığı gibi konular üzerinde duran CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sert konuştu.

NEREDE BU PARALAR?

Kılıçdaroğlu, deprem yardımları hakkında, “Açık çağrıda bulunuyorum Meclis gündemine de getirin. Nerede bu paralar? Kim takipçisi olacak? Biz olacağız biz. Bu paralar yıl sonuna kadar depremzedelerin faturalarını karşılar. Taahhüt edilen paranın toplanması ödemeyenlerin kamuoyuna açıklanması ve gerekenin de yapılmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

Asgari ücretin açıklanmasının ardından ilk değerlendirmeleri de yapan CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu, TÜRK-İş Başkanı’nın açıklanan rakama sessiz kalmasını sert bir dille eleştirdi.

BUNUN HUKUKTAKİ ADI SARI SENDİKACILIKTIR

Kılıçdaroğlu, “Beni şaşırtan Türk-İş başkanının buna hiç itiraz etmemesi. Makul diyor. Aynı Türk-İş’in yaptığı başka bir açıklama var; Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 13 bin 430 TL. Siz buna itiraz etmeyeceksiniz! Bu doğru değil. İşçinin hakkını ve hukukunu korumak sendikanın görevidir. Sendika iradesini Saray’a ipotek etmişse, sendika olmaktan çıkar. Hukuktaki adı ‘Sarı sendikalık’tır” ifadelerini kullandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları:

Bir deprem felaketi yaşadık. Hala yaralın sarılmadığını biliyoruz. O insanların bu ülkede huzur içinde yaşaması için hepimize düşen görevler var.

Hemen bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıktı. O bölgedeki evi yıkılan insanlarımızın doğalgaz ve elektrik borçlarının silinmesi yönünde. Elbette olması gereken bir kararname.

Aradan 5 aya aşkın bir süre geçti. Evi yıkılmayan ama kısmen oturulabilir durumda olan pek çok depremzedeye fatura gelmeye başladı.

O büyük tramvayı yaşayan insanlara en azından katkı moral vermek istedik. En azından yıl sonuna kadar faturaları bizler ödeyebiliriz.

Depremden hemen sonra bir kampanya açıldı. Türkiye tek yürek kampanyası. Herkes karınca kararınca katkı vermeye çalıştı. 115 milyar 146 milyon 528 bin lira. Biz bu parayı ödeyeceğiz dediler. Ben de bir aylığımı ödeyeceğim dedim. Ve ertesi hafta yatırdık.

74 MİLYAR LİRANIN 41 MİLYARI YATIRILMIYOR, KİM BU PARAYI ÖDEMEYEN?

Değerli arkadaşlarım 74 milyar lirası yatırılıyor. 41 milyarı yatırılmıyor. Kim bu parayı ödemeyen? Ben ödemeseydim havuz medyası aylarca yayın yapardı.

Açık çağrıda bulunuyorum Meclis gündemine de getirin. Nerede bu paralar? Kim takipçisi olacak? Biz olacağız biz.

NEREDE BU PARALAR?

Bu paralar yıl sonuna kadar depremzedelerin faturalarını karşılar. Taahhüt edilen paranın toplanması ödemeyenlerin kamuoyuna açıklanması ve gerekenin de yapılmasını istiyoruz.

Bir başka acı olay. Medya dediğimiz organ toplumun sesidir. Tatvan’da bir gazeteci Sinan Aygül. Bu gazeteci arkadaşımız bölgedeki bütün yolsuzluklarını haber yapan bir gazeteci. Vay sen nasıl böyle bir haber yaparsın diye belediye başkanının korumaları tarafından adeta linç ediliyor.

Kendisini aradım geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Onun attığı bir Tweet şöyle ”Şahsıma yönelik gerçekleşen alçaklığın sebeplerinden biri de geçen hafta yaptığım haberidir. Hadsiz bir haraminin rant çetelerine peşkeş çekmeye çalıştığı ihale bugün iptal edildi. Bugüne kadar susturamadınız. Bugünden sonra susturabilmek ve çalışmak bile haddinize değil. Biz susmayacağız siz haramiler geri adım atacaksınız.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir vatandaşının milletvekili olmak isterse yasalar var. Seçime girer vatandaş oy verirse seçilir ve Meclis’e girer.

CAN ATALAY KAZANDI AMA YEMİN EDEMİYOR; ANAYASA’YA AYKIRI

600 vekilden birisi Can Atalay seçimi kazandı mazbatasını aldı ama yemin edemiyor. Anayasaya aykırı. Meclis Başkanı’na çağrı yaptım. Eğer tutuklu bir milletvekili seçildiği halde meclise girip yemin edemiyorsa sorunlu sensin. Sayın Numan Kurtulmuş asıl sorumlu sensin.

BİR GAZETE NASIL OLUR DA 3 MİLYON TL’YE YAKIN REKLAM VERİR?

Farklı gazeteler var… Bir gazete nasıl olur da 3 milyon TL’ye yakın reklam verir, Kılıçdaroğlu reklam vermesin diye… (Yeni Şafak gazetesi kast ediliyor) Hangi gerekçeyle? Hangi etik değerle? Lehime yazı yazmayabilirsin ama objektif olmak zorundasın.

BENİM SEÇİLMEMEM İÇİN HARCIYOR, BAKANA ÇAĞRI; AHLAKLIYSAN O 3 MİLYON TL’Yİ NASIL BULDU, İNCELEYECEKSİN

Facebook hesaplarından 3 milyon TL’ye yakın parayı benim seçilmemem için harcıyor. Hazine ve Maliye Bakanı’na çağrı yapıyorum, ahlâklıysan o 3 milyon TL’yi nasıl buldu, inceleyeceksin. Bir gazete böyle bir şey yapabilir mi? Yenişafak Gazetesi’nin ne mal olduğunu da tüm Türkiye’nin bilmesini isterim. Bu kadar ahlâksızlık olur mu?!

İstanbul önemli bir merkezdir. Erdoğan hala İstanbul’un rantının peşinde. Oylarını 2002’deki rakamlara indirdik. Biz İstanbul’a ihanet ettik diyen kendileri. İhanete doymamış olacak ki ihanete devam etmek istiyor.

Şimdi İstanbul’a kâbus gibi çözen beşli çeteyi çökertmeye, ahlâkı egemen sağlamaya çalışıyoruz.

BENİ ŞAŞIRTAN TÜRK İŞ BAŞKANININ İTİRAZ ETMEMESİ

(Yeni asgari ücret) Beni şaşırtan Türk-İş başkanının buna hiç itiraz etmemesi. Makul diyor. Aynı Türk-İş’in yaptığı başka bir açıklama var; Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 13 bin 430 TL.

HUKUKTAKİ ADI SARI SENDİKACILIKTIR

Siz buna itiraz etmeyeceksiniz! Bu doğru değil. İşçinin hakkını ve hukukunu korumak sendikanın görevidir. Sendika iradesini Saray’a ipotek etmişse, sendika olmaktan çıkar. Hukuktaki adı ‘Sarı sendikalık’tır.

Türkiye’nin gerçek anlamda bir beka sorunu vardır. Devleti yöneten kişi mal varlığı dolayısıyla kendisine yönelik eleştirilere tek cümle dahi kuramıyorsa o kişi teslim alınmış demektir.

Gazi Mustafa Kemal’in iki temel ilkesi vardır; siyasi bağımsızlık ve savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa siyasi bağımsızlığınızı koruyamazsınız diyor. Demek ki ekonomik bağımsızlık bu kadar değerli. Kapı kapı dolaşıyor, Türkiye’yi tefecilere teslim etmişseniz bir beka sorunu var demektir.

Her ay ödenen faiz 2 milyar 202 milyon 770 bin dolar. Her gün ödenen faiz 73 milyon dolar. Beka sorunu budur. 85 milyonu uluslararası tefecilere çalışır hale getirdiniz. Para bulmak için olmadık taklalar attınız, gidip birilerine yakardınız. Türkiye’nin iradesini satmak… Bu beka sorunudur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP