DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15893961,79%
İzmir
16°

KAPALI

üst menü altı
Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kaldırılıyor mu? İşte o iddia…

Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kaldırılıyor mu? İşte o iddia…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada, Haziran 2022'de uygulanmaya başlayan, kiralarda yüzde 25 zam sınırının uzatılmayacağını açıkladığı belirtildi.

ABONE OL
25 Aralık 2023 10:51
Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kaldırılıyor mu? İşte o iddia…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada, Haziran 2022’de uygulanmaya başlayan, kiralarda yüzde 25 zam sınırının uzatılmayacağını açıkladığı belirtildi.

Bakan Şimşek’in basına kapalı düzenlediği toplantıda yüzde 25’lik kira zammı sınırını kaldıracağını söylediği iddia edildi.

Yazıda yere alan ifadeler:

“Bugün sizlerle; Sayın Şimşek‘in üç gün önce basına kapalı olarak iş ve finans dünyası temsilcileri ile yaptığı yemekli toplantıda, kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlardan çıkarttığım önemli konuları paylaşmak istiyorum (Paylaşacağım notlar, toplantıda yer alan üç arkadaşımdan aldığım bilgilerdir)

– Sayın Cumhurbaşkanımızın uyguladığımız programa tam desteği var. İster inanın ister inanmayın. Zaten ben seçim sonrasına yönelik beklentilerinizi de anlamlandıramıyorum. Seçim sonrası da bu program aynı şekilde sürecektir, sabır ve kararlılıkla bunu uygulayacağız.

YÜZDE 25 ZAM SINIRI UZAMAYACAK

– Konut kiralamalarında kira artış oranını %25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te bitecek olan düzenlemeye, önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak.

– Bir kişinin birinci evine farklı, ikinci evine farklı vergi ve evin değerine göre farklı vergi gibi uygulamaları planlıyoruz.

– Firmaların yatırım projeleri için alacakları teknoloji/strateji puanı dikkate alınarak; toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk Lira’sı olan yatırım projelerine, aracı bankalar kanalıyla Yatırım Taahhütlü Avans Kredi (YTAK) tahsis edilecek vade azami 10 yıl olacak.

– Fiyatlama ve geleceğe yönelik beklentilerimizi geçmiş enflasyona değil, beklenen enflasyona göre yapacağız.

– Rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.

– Bankacılar burada, hepsi iyi insanlar, ancak onlara kural koymazsak memleketin hayrını düşünmezler bildiklerini okurlar, ne yapalım hayatın gerçeği bunlar.”

Başta, İstanbul olmak üzere büyükşehirlerdeki kira enflasyonuna hükümet, çözüm olarak 8 Haziran 2022’de ‘yüzde 25’ zam sınırı koymuştu. Bu sınır ev sahiplerinin tepkisini toplarken, kiracılarla ev sahipleri arasındaki tartışmaları da beraberinde getirdi

Kaynak: Sözcü

Önerilen haber: Ekşi Sözlük milli güvenlik gerekçesiyle kapatıldı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP