DOLAR 32,1850 0.16%
EURO 35,0226 0.13%
ALTIN 2.426,00-0,13
BITCOIN 2182918-1,40%
İzmir
23°

AÇIK

üst menü altı
Kızılay’ın ilk kadın başkanı Fatma Meriç Yılmaz kimdir?

Kızılay’ın ilk kadın başkanı Fatma Meriç Yılmaz kimdir?

ABONE OL
9 Temmuz 2023 17:22
Kızılay’ın ilk kadın başkanı Fatma Meriç Yılmaz kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş depremleri sonrası AHBAP Derneğine çadır satışıyla gündeme gelen Türk Kızılay Derneği, yeni başkanını seçti. Kerem Kınık’ın istifasının ardından yapılan Genel Kurul’da tek aday olan Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, 155 yıllık tarihinde Kızılay’ın ilk kadın başkanı oldu.

Türk Kızılay Derneği Olağanüstü Genel Kurul toplantısı sona erdi. Profesör Doktor Fatma Meriç Yılmaz, oybirliği ile genel başkan seçildi.

Kızılay’ın Etimesgut yerleşkesinde yapılan Genel Kurulda, 535 delege oy kullandı. Oyların tamamını alan Yılmaz, 155 yıllık Kızılay’ın ilk kadın başkanı oldu. 

2015’ten bu yana Türk Kızılay Derneği yönetim kurulu üyesi olan Yılmaz, eski Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın istifasının ardından yönetim kurulu başkanlığını vekaleten yürütüyordu.

Fatma Meriç Yılmaz

İlginizi çekebilir: Yunanistan’dan İzmir’e Aziz Vukolos Kilisesi tepkisi

FATMA MERİÇ YILMAZ KİMDİR?

1975 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. Aynı hastanede başasistan olarak görev yaptı. 2008 yılında doçentlik unvanı alan Yılmaz, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik Şef Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim dalına doçent olarak atanan Yılmaz, aynı üniversitede profesör unvanını aldı.

2012-2015 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim ve İdari Sorumluluğu ile Laboratuvar Koordinatörlüğü görevini yürüttü.

2015-2016 yılları arasında Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği; 2016-2017 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Yılmaz, halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıbbi Biyokimya ABD. da Öğretim Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Kliniğinde Eğitim Görevlisi olarak çalışıyor. Yılmaz’ın ayrıca, TÜBİTAK BİDEP Danışma Kurulu Üyeliği, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Laboratuvar Bilim Kurulu Üyeliği ve IFCC C-NPU komisyonunda asil üyeliği bulunuyor. 2015 yılından bu yana Türk Kızılay Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmekte, ve halen Kızılay Kadın Koordinasyon Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Evli ve üç çocuk annesidir.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP