DOLAR 28,9891 0.24%
EURO 31,2843 0.04%
ALTIN 1.890,340,20
BITCOIN 12520240,17%
İzmir
10°

HAFİF YAĞMUR

Klonlanan cepler kapanacak!

Klonlanan cepler kapanacak!

Yapılan yeni düzenlemeyle, bir yıl kullanılmadığı için kapanan cep telefonları, eski hat takıldığında yeniden kullanıma açılabilecek.

ABONE OL
15 Ekim 2023 14:45
Klonlanan cepler kapanacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cep telefonlarının seri numaraları, bu düzenleme ile koruma altına alınmış olacak, bu da klonlama yapılan telefonların kullanımını engelleyecek. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’nin son sayısında yayımlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ” ile IMEI numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme yapıldığını söyledi.

Bu değişikliğin devlet, sektör ve vatandaş açısından değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Turnacı, düzenleme ile devletin kayıt dışılığı önlemeyi hedeflediğini ve böylece vergi kaybının önüne geçmeyi amaçladığını belirtti.

Kayıtsız telefon ticaretine son!

Turnacı, ayrıca piyasada kayıtsız telefonların ticaretinin önüne geçileceğini dile getirdi. Düzenlemenin vatandaşları koruma amacı taşıdığını da vurgulayarak, sözlerine şunları ekledi: “Vatandaşlar için faydalı bir düzenleme yapıldı. Vatandaşların kullanmadıkları cep telefonlarının seri numaraları kopyalanarak kayıt dışı telefonlarda kullanılıyordu. Telefonunuzu uzun süre kullanmadığınız zaman bunu fark edemiyorsunuz ve kullanmak istediğinizde açtırmak için birçok işlem yaptırmanız gerekiyor.”

Kemal Turnacı, yeni düzenlemeye göre telefon bir yıl kullanılmayınca kapandığını ancak eski hat takıldığında tekrar kullanılmaya başlanabildiğini belirterek, “Böylece seri numarasının kopyalanmasının önüne geçilmiş oluyor. Yani düzenlemeyle vatandaşın telefonlarının seri numarası koruma altına alınmış oldu” dedi.

klon

Klonlamayı engellemek mümkün hale gelecek

Turnacı, seri numarası klonlanan bir telefonun tekrar açıldığında, kopyalama yapılan telefonun da kapanacağını açıkladı. Vatandaşların seri numarası kopyalamasını önlemek için, telefonun belirli sürelerde sinyal alması gerektiğini de ifade eden Turnacı bu şekilde klonlamayı engellemenin mümkün olacağını ifade etti.

Ayrıca, klonlanmış cihazların kullanılmaması gerektiğini ve bu durumun suç teşkil ettiğini belirtti. Turnacı, Türkiye’de 3 milyondan fazla klonlanmış cihazın bulunduğunu tahmin ettiklerini de belirtti ve bu düzenleme ile bu tür klonlamaların engelleneceğini vurguladı.

Önerilen haber: Pınar Karşıyaka yine kayıp

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP