DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21548911,82%
İzmir
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Korktuğumuz başımıza mı geliyor? ATM’ye giden eli boş döndü

Korktuğumuz başımıza mı geliyor? ATM’ye giden eli boş döndü

Merkez Bankası'nın nakit avans çekimine sınır getirme kararının detayları nihayet açıklandı. Artık nakit avans çekimlerinde belirli bir sınırlama uygulanacak. Bu karar, finansal düzenlemelerin bir parçası olarak alındı ve detaylar kamuoyuna duyuruldu.

ABONE OL
18 Mayıs 2023 16:49
Korktuğumuz başımıza mı geliyor? ATM’ye giden eli boş döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası, kredi kartlarından yapılan nakit avans kullanımının artması üzerine düzenlemeler yaptı ve bu düzenlemelerle ilgili ayrıntıları duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre, nakit avans, kredili mevduat hesapları ve kartlarla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyecek. Yani, 15 bin TL’ye kadar olan nakit avans harcamaları uygulamadan muaf tutulacak.

TALEP YÜKSELİNCE DÜZENLEMEYE GİDİLDİ

Ancak, bu 15 bin TL’lik istisna için kart limitinin 50 bin TL’nin üzerinde olması gerekecek. Yani, kart limiti 50 bin TL’nin altında olan kredi kartları bu istisnadan yararlanamayacak.

Bu düzenleme, nakit avans kullanımının talebinin yükselmesi üzerine yapıldı. Önceki düzenlemelerde, kişisel kredi kartlarından belirli bir limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimleri menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi tutulmuştu.

Aynı şekilde kuyum harcamaları da benzer şekilde düzenlenmişti. Her iki durumda da, yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirilmişti.

Kredi kartlarından nakit avans ya da taksitli nakit avans kullanımı, aylık bazda yüzde 1,36 faizle en düşük maliyetli borçlanma yöntemi olduğu için talebin yoğun olduğu bir kanal haline gelmişti.

Sosyal medyada birçok kullanıcı, nakit avans çekme işlemini gerçekleştiremediklerini ifade eden paylaşımlarda bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP