DOLAR 33,0134 0.57%
EURO 36,0034 0.42%
ALTIN 2.562,140,51
BITCOIN 19064041,21%
İzmir
36°

AÇIK

üst menü altı
Koronada vakalarda artış var! Bakan Koca'dan uyarı

Koronada vakalarda artış var! Bakan Koca'dan uyarı

ABONE OL
17 Mayıs 2023 19:27
Koronada vakalarda artış var! Bakan Koca'dan uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Koca, Omicron varyantına bağlı vakaların artış gösterdiğini belirterek, "50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz" dedi. Koca, ayrıca "Gözü dönmüş katil zanlısı, Dr. Ekrem’in bir hastasının oğlu ve elimizdeki bilgilerden hastasının ölümünden doktoru sorumlu tuttuğu anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı mesajı yayımladı. Bakan Koca, mesajında Konya Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ekrem Karakaya’nın görev başında katledilmesini ve artışa geçen corona virüsü vakalarına değindi.

“MEMLEKETİMİZİN NADİDE BİR EVLADI CANİCE HAYATTAN KOPARILDI”

Bakan Koca, mesajında şunları belirtti:

* “Aziz vatandaşlarım, Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yarın Kurban Bayramı. Bayrama buruk giriyoruz.

* Çarşamba günü Konya Şehir Hastanesinde işlenen cinayet derin üzüntülere yol açtı. Memleketimizin nadide bir evladı, kalp doktoru Ekrem Karakaya, canice hayattan koparıldı. Dün cenaze törenine katılmak üzere memleketi Kayseri'deydim. Tanıyan herkes onun milletine yürekten bağlı, mütevazı ve kendini hastalarına adamış, örnek bir hekim olduğuna şahitlik ediyor.

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR NOKTA VAR”

* Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Gözü dönmüş katil zanlısı, Dr. Ekrem'in bir hastasının oğlu ve elimizdeki bilgilerden hastasının ölümünden doktoru sorumlu tuttuğu anlaşılıyor.

* Aziz vatandaşlarım, ucu cinayete varabilen bu gibi tutumlar tamamen yanlış; olaydaki haliyle, insanlık dışıdır. Hekim, ancak tıbbın gereğini ve elinden geleni yapabilir, sonuç kimsenin mutlak iradesi altında değildir.

* Sağlıkta şiddet sorunuyla mücadelemiz uzun bir süredir devam ediyor. 12 Mayısta çıkan Sağlıkta Şiddet Yasası, bu suçları affı olmayacak yere koydu. Teröre karşı verdiğimiz sınavı, hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Devlet iradesi, bütün gücüyle yanımızdadır.

“VAKALAR BİZDE DE ARTIŞ GÖSTERİYOR”

* Kıymetli vatandaşlarım, Covid yeniden gündeme gelmeye başladı. Omicron varyantına bağlı vakalar, başka ülkelerde olduğu gibi bizde de artış gösteriyor. Sorunu alt etmekte tecrübe sahibiyiz.

* Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının etkisi azalmaktadır. Bu süre dolmuşsa, yeniden aşı olunması önem arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz önemi siz de verin.

“HATIRLATMA DOZU AŞILARINI OLMALARINI ISRARLA ÖNERİYORUZ”

* 50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir. Maskeyi zaruri kılan durumları hepimiz biliyoruz.

“BİR TEK, CAN KAYBIDIR Kİ O, TELAFİ EDİLEMEZ”

* Bugünlerde sıkıntılarımız, üzüntülerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek sıkıntıları aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez.

* Sağlıkta, çözülemeyecek sorunumuz yok. Çareleri ya uygulamaya konuldu veya konulmak üzeredir. Sağlık sistemimiz ve sağlık çalışanlarımız, salgından bu yana ağır şartlarda yıprandı; bunu siz de takdir edersiniz. Arkadaşlarımız için yapılan iyileştirmeler, 15 Ağustosta herkesçe gözle görülür hale gelecek. Sizler için de üstümüze düşeni hızla yapıyoruz.

* Önemli işlerin başında karar, devamında ısrar, neticesinde memnuniyet ve huzur vardır. Bu neticeye birlikte çok yaklaşmış bulunuyoruz.

* Bu inanç ve düşüncelerle, Kurban Bayramınızı kutluyorum. Her birinize, saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP