DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1940234-0,39%
İzmir
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Kredi kartı taksitlerine karşı yeni adımlar mı geliyor? Bakan Şimşek ne söyledi?

Kredi kartı taksitlerine karşı yeni adımlar mı geliyor? Bakan Şimşek ne söyledi?

Gazeteci Erdal Sağlam'ın açıklamalarına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in faizin artmasına rağmen tüketimin kısılamamasından dolayı dertli olduğunu söyledi.

ABONE OL
26 Aralık 2023 10:45
Kredi kartı taksitlerine karşı yeni adımlar mı geliyor? Bakan Şimşek ne söyledi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazeteci Erdal Sağlam’ın açıklamalarına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in faizin artmasına rağmen tüketimin kısılamamasından dolayı dertli olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek’in kredi kartına taksit uygulamasıyla ilgili sözlerine değinerek bu konuda atılacak adımların neler olabileceğine dair görüşlerini dile getirdi.

Gazeteci Sağlam, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in son dönemde sarf ettiği sözleri köşesine taşıdı.

Konut kiralarında yüzde 25 sınırının da kaldırılabileceğini söylediği ileri sürülmüştü

‘Kredi kartına taksit’ uygulamasının yalnızca Türkiye’de geçerli olduğuna dikkati çeken Şimşek’in ayrıca konut kiralarında yüzde 25 sınırının da kaldırılabileceğini söylediği ileri sürülmüştü.

Gazeteci Sağlam, kira sınırına dair haberlerin direkt olarak bakanlık değil, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yalanlandığını belirterek “Bu yöntem bize toplantıda Şimşek’in bu sözleri etmiş olabileceğini gösteriyor. Şimşek bu gerçeği, yine sadece bir saptama yapmak için mi söyledi, yoksa ‘piyasa ekonomisinde bu tür kısıtın yer almadığını’ bildiği için, bilinçli olarak mı kullandı. Şahsen bilinçli olarak söylediğini düşünüyorum” görüşünü dile getirdi.

Akabinde “Peki, Şimşek ilkesel olarak karşı olduğu kredi kartına taksit uygulamasını da, kiradaki yüzde 25 sınırını da kaldırabilir mi?” sorusunu yönelten Sağlam, şunları kaydetti:

“Kaldırmak istese bile kaldıramaz. Hele ki seçimlere bu kadar az zaman kalmışken söylediklerini hayata geçirme imkanının olmadığını kesinlikle söyleyebilirim.

Seçimden sonra ne olur?

Peki seçimden sonra ne olur? Bence kira sınırını eğer 2024 sonlarına doğru enflasyon, Merkez Bankası’nın beklediği gibi, yüzde 40’ın altına indirilebilirse belki 2025 den itibaren kaldırabilir. Kredi kartına taksiti tümüyle kaldırmasının, seçimden sonra da, bence imkanı yok. Ancak seçimden sonra belli mallarda taksit sınırlarını azaltabilir, tüketimi bu yolla kısmaya çalışabilir.

Belli ki, Bakan Şimşek faizi bu kadar artırmasına rağmen tüketimin kısılamamasından dertli. Ancak burası Türkiye ve son 3 yıllık fatura çok ağır, bunları hatırlaması gerekiyor.

”Cumhurbaşkanı’nı ikna etmesi, tahminimizden çok zor olacak”

Enflasyonu da sadece dar gelirlinin üzerine basarak indirme yoluna giderse, işi iyice zorlaşır. Bu bize bir şey daha gösteriyor; seçimden sonra beklenen, yapısal tedbirleri içeren, kapsamlı bir programa Cumhurbaşkanı’nı ikna etmesi, tahminimizden çok zor olacak.”

Kaynak:Duvar

Önerilen haber: Yeni asgari ücret bu hafta belli olacak: İşte masadaki rakamlar

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP