Ardahan Valiliği tarafından yapılan açıklamada, son günlerde kent genelinde şap hastalığının artış gösterdiği ve özellikle büyükbaş hayvanlarda ağır seyrettiği belirtildi.
Hastalığın yayılmasını engellemek için çeşitli önlemler alındığı ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Tarım ve Orman il ile ilçe müdürlüklerine gelen ihbarların titizlikle değerlendirilmesi, alınan numunelerin hızlı bir şekilde Şap Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmesi sağlanmıştır. İlimiz merkeze bağlı 37, Göle’de 38, Hanak’ta 20, Damal’da 4 olmak üzere toplamda 99 köye karantina işlemi uygulanmıştır. Ayrıca hayvan sağlığı ekiplerimizin sağlık tarama faaliyetleri devam etmektedir.”
Açıklamada ayrıca 500 litre dezenfektan dağıtımının yapıldığı ve hayvan hareketlerini kontrol altında tutmak amacıyla Ardahan Canlı Hayvan Pazarı’nın geçici olarak kapatıldığı belirtildi. (T24)
GÜNDEM
27 Temmuz 2024DÜNYA
27 Temmuz 2024GÜNDEM
27 Temmuz 2024EKONOMİ
27 Temmuz 2024EKONOMİ
27 Temmuz 2024EGE
27 Temmuz 2024GÜNDEM
27 Temmuz 2024