DOLAR 31,1230 0.26%
EURO 33,7710 0.42%
ALTIN 2.033,140,04
BITCOIN 1585511-0,36%
İzmir
15°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Mahkemeden flaş Çeşme Projesi kararı: İptal edildi

Mahkemeden flaş Çeşme Projesi kararı: İptal edildi

İzmir'deki Çeşme Projesi kapsamında nitelikli doğal koruma statüsüne sahip 8 bin hektarlık alanı yapılaşmaya imkan veren işlem, İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

ABONE OL
6 Şubat 2024 10:25
Mahkemeden flaş Çeşme Projesi kararı: İptal edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’deki Çeşme Projesi kapsamında nitelikli doğal koruma statüsüne sahip 8 bin hektarlık alanı yapılaşmaya imkan veren işlem, İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve çevre örgütlerinin de dahil olduğu birçok kuruluşun dava açtığı Çeşme Projesi’nde, yapılan basın toplantısında durum değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda konuşan İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, Çeşme Yarımadası’nda yer alan ve çoğunlukla orman ve doğal sit alanı niteliğinde olan devletin mülkiyetinde bulunan 16 bin 140 hektarlık alanın turizm bölgesi ilan edilmesine karşı çıktıklarını belirtti.

çeşme

Yılmaz, bu alandaki doğal sit alanlarının koruma statüsünün düşürülerek yapılaşmaya açılmasının doğal yaşamı ve ekosistemi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

MAHKEME DOĞAL SİT ALANLARININ YAPILAŞMASI HAKKINDA KARAR VERDİ

Mahkemenin, nitelikli doğal sit alanlarının yapılaşmaya imkan veren işleminin iptal edilmesi kararı, çevre örgütleri ve ilgili kuruluşlar tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Bu kararın, doğal alanların korunması ve halkın yaşam alanlarının sermayenin saldırısından korunması adına önemli bir adım olduğu ifade edildi.

İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz’ın okuduğu açıklama şu şekilde:

Çeşme Yarımadası’nda çoğunlukla orman ve doğal sit alanı niteliğindeki 16 bin 140 hektar büyüklüğünde, deniz alanı ile birlikte adaları ve 42 kilometre kıyıyı kapsayan, devletin hüküm ve tasarrufunda olup kamuya ait devasa bir alan turizm bölgesi ilan edilmiştir.

Bu alanların mülkiyetinin özel kişilere devri ile buralarda mega yat limanları, alışveriş merkezleri, oteller ve turizm tesisleri yapılması ve bu alanların tamamen halka kapatılarak imtiyazlı kişilerin kullanımına tahsis edilmesi yönündeki turizm bölgesi ilanı işlemine karşı kurumlarımızca açılan davalarda yargılama devam etmekte olup, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun işlemi hukuka aykırı bulan kararı yönünde yargılamaların sonuçlanması beklenmektedir.

SALDIRI ŞİMDİLİK DURDURULMUŞTUR

Çeşme Turizm Bölgesi sınırları içinde kalan, insanların tahribatından uzak kalmış nadir bir ekosisteme sahip Alaçatı-Zeytineli arasında kalan kıyı kesimi, buradaki üç adet ada ve kıyının gerisinde kalan 8 bin hektar büyüklüğündeki nitelikli doğal sit alanı vasfındaki koruma alanının koruma statüsü, Çevre Bakanlığı tarafından düşürülerek alan mega yat limanları ve her türlü yapılaşmalara açık hale getirilmiştir.

Amaç, nadir türlerin yaşadığı el değmemiş koruma alanını, turizm görüntüsü altında sermayenin tükenmez hırslarına feda etmektir. Kurumlarımız, dernekler ve bir kısım yurttaşlar tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava neticesinde mahkemece nitelikli doğal sit alanlarını turizm yapılaşma ve kullanımına imkan veren sürdürülebilir alanlara dönüştüren işlem, hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

Çabalarımız sonucu halkımızın yaşam alanlarına sermayenin saldırısı şimdilik durdurulmuştur. Kentimizin yaşam alanlarının korunması konusundaki çabalarımız bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir.

İlginizi çekebilir: 6 Şubat depremi unutulmadı: Büyük acıya sessiz yürüyüş ile anma

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP