DOLAR 33,0577 0.7%
EURO 36,0383 0.53%
ALTIN 2.560,680,45
BITCOIN 19129011,28%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Mahmut Özgener: İş birliği alanları konusunda yol gösterici olmayı görev biliyoruz

Mahmut Özgener: İş birliği alanları konusunda yol gösterici olmayı görev biliyoruz

İzmir Ticaret Odası, son 15 günde, Hindistan'dan Belçika'ya, Makedonya'dan Guatemala'ya kadar 7 farklı ülkeden temsilcileri ağırladı.

ABONE OL
17 Ekim 2023 09:37
Mahmut Özgener: İş birliği alanları konusunda yol gösterici olmayı görev biliyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Görüşmelerde önümüzdeki dönem için yaratılacak iş fırsatları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İzmir’in ticari ve ekonomik yapısı ile yatırım olanaklarına ilişkin güncel ve detaylı bilgileri Odamızı ziyaret eden heyetlerle paylaşarak mevcut iş birliği alanları konusunda yol gösterici olmayı görev biliyoruz” dedi.

İzmir’in, küresel ölçekte tanıtımının sağlanması, üyelerin uluslararası pazarlardaki bağlantılarının artırılması ve ortak iş birliği alanlarının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren İzmir Ticaret Odası, son 15 günde 7 farklı ülkeden temsilcileri konuk etti.

Hindistan’dan Belçika’ya, Makedonya’dan Guatemala’ya kadar uzanan görüşmelerde önümüzdeki dönem için yaratılacak iş fırsatları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

YABANCI MİSYONLARLA İLİŞKİLERİMİZ KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

İzmir’in sahip olduğu potansiyelin dünya çapında doğru ve etkin tanıtımını öncelikli faaliyetleri arasında gördüklerini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İzmir, tarihi bir liman kenti olarak köklü ticari geçmişi, çok sektörlü esnek üretim alt yapısı, lojistik olanakları, elverişli iklim şartları ve doğal güzellikleriyle dünyada her alanda öne çıkacak zengin bir potansiyel taşıyor.  Bu anlamda, Odamızı ziyaret eden yabancı misyonlara kentimizin dünyada bilinirliğinin artması açısından özel önem veriyoruz.

İzmir’in ticari ve ekonomik yapısı ile yatırım olanaklarına ilişkin güncel ve detaylı bilgileri Odamızı ziyaret eden heyetlerle paylaşarak mevcut iş birliği alanları konusunda yol gösterici olmayı görev biliyoruz” dedi.

‘İŞ BİRLİKLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Sektörlerimizin ve firmalarımızın dünyanın farklı pazarlarında tanınmasının; yatırım ve ticaretin gelişmesinde önemli olduğunu ifade eden Özgener, “Ülke tanıtım toplantıları ve ikili iş görüşmeleri gibi networking etkinlikleriyle üyelerimizi masa başından erişemeyecekleri ticari partnerlerle İzmir’de buluşturarak ihracatımızın gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Odamızı ziyaret eden yabancı heyetlere üyelerimiz ile gerçekleştirilecek ikili iş görüşmeleri etkinliklerini artırmayı öneriyoruz. Bu kapsamda farklı ülkelerle iş birliklerimizi güçlendirmeye ve etkinliklerimizi artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HİNDİSTAN İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPILMASI KARARLAŞTIRILDI

Yabancı heyet ziyaretlerinin ilk 28 Eylül’de Hindistan Başkonsolosu Mijito Vinito’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Hindistan ile iş birliklerinin ve ülkeler arası iletişimin arttırılması için, İZTO üyeleri ile ikili görüşmelerin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Başkonsolos Mijito Vinito, Türkiye’ye Hindistan’dan daha fazla yatırım yapılması amacıyla yatırımcı şirketlerin Türkiye’de gerçekleştirilen fuarlara davet edilmesinin iş birliklerini güçlendireceğini belirtti. Ayrıca Hindistan Ülke Tanıtım Toplantısı’nın yapılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu.

HOLLANDA İLE YAPILACAK İŞ BİRLİKLERİ KONUŞULDU

Ardından, Hollanda Büyükelçisi Joep Wijnands 4 Ekim’de İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’i ziyaret etti. Ziyarette, iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek iş birlikleri değerlendirildi.

BELÇİKA İLE 45 İŞ GÖRÜŞMESİ YAPILDI

4 Ekim’de ise Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Ataşesi M. Stefano Missir di Lusignano, Brüksel Bölgesi Ticaret Ateşe Koordinatörü Müge Kaçar ve İhracat Bölümü Sorumlusu Carole Mone’nun İZTO’yu ziyareti kapsamında, B2B ikili iş görüşmeleri organizasyonu düzenlendi. Organizasyonda 45 adet ikili iş görüşmesi yapıldı.

KUZEY MAKEDONYA’DAKİ İŞ FIRSATLARI ANLATILDI

5 Ekim’de İZTO ve EBSO iş birliğiyle Kuzey Makedonya Ülke Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Johan Manasijevski katıldı. İzmirli iş insanlarına Kuzey Makedonya’daki iş fırsatları anlatıldı.

GUATEMALA’NIN EKONOMİK VE TİCARİ HAYATI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Guatemala Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jairo David Estrada Barrios ve Ticaret Müşaviri Stephanie Garcia Hernandez de Elbay, 10 Ekim’de İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler ile toplantı yaptı. Toplantıda, Ticaret Müşaviri Stephanie Garcia Hernandez de Elbay Guatemala ekonomik ve ticari hayatına ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucunda önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesi için İZTO üyelerini kapsayan tanıtım ve networking etkinlikleri ve B2B’lerin yapılmasının faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

KARADAĞ TANITIM TOPLANTISI YAPILACAK

Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratoviç’in 11 Ekim’de İZTO’ya yaptığı ziyarette, iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek iş birlikleri değerlendirildi. Ziyarette, potansiyel yatırım sektörlerinin değerlendirilmesi amacıyla Karadağ Ülke Tanıtım Toplantısı’nın İZTO’da yapılması kararlaştırıldı.

KIRGIZ CUMHURİYETİ’NE İEÜ ANLATILDI

Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sydykova ve Muavin Konsolosu Abdyrakhman Mamasaitov 12 Ekim’de İZTO’yu ziyaret etti. Ziyarette, İZTO ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) hakkında bilgiler aktarıldı; ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.(DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP