DOLAR 31,1232 0.26%
EURO 33,8062 0.51%
ALTIN 2.035,260,15
BITCOIN 1590948-0,05%
İzmir
15°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
MB Başkan Yardımcısı Akçay,  ‘oksimoron’ ifadesiyle sosyal medyada TT oldu

MB Başkan Yardımcısı Akçay, ‘oksimoron’ ifadesiyle sosyal medyada TT oldu

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, Merkez Bankası'nda yaşanan bağların yeniden inşa edildiğini ve enflasyon hedeflemesine ilişkin eleştirilere cevap verdi. Akçay'ın "oksimoron" ifadesi sosyal medyada gündem oldu.

ABONE OL
8 Şubat 2024 18:38
MB Başkan Yardımcısı Akçay,  ‘oksimoron’ ifadesiyle sosyal medyada TT oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, Merkez Bankası’nda yaşanan bağların yeniden inşa edildiğini ve enflasyon hedeflemesine ilişkin eleştirilere cevap verdi. Akçay’ın “oksimoron” ifadesi sosyal medyada gündem oldu.

Akçay, enflasyon tahminlerine ilişkin yapılan eleştirilere yanıt verirken, “Enflasyonun yüzde 36 tahmini iddialı ama iddiasız hedef koyan bir merkez bankası oksimorondur” şeklinde konuştu.

oksimoron

Ayrıca, Akçay’ın açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

“Şu anda çalıştığımız sistemde, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ile mevduat faizi arasındaki bağ kopmuş durumdaydı. Politika faizi ile enflasyon arasındaki bağ da kopmuştu. Biz bunları yedi aydır tekrar ihdas ediyoruz. Veriler birikmeye devam edecek. Bu biriken veriler ve modelleme çalışmaları sonucunda 36’dan 38’e yükselme ihtiyacı duyabiliriz.

Ancak, bu modelleme süreci oldukça zor ve hatta imkânsıza yakındır. Enflasyon hedefini değiştirmek yerine, bu hedefe ulaşmayı sağlayacak önlemleri hayata geçirmek daha anlamlıdır. Bu normalleşme süreci, biriken verilerle bağların yeniden kurulması ve modelleme çalışmaları için uygun bir ortam sağlayacaktır. 36 hedefi iddialı olsa da, iddiasız hedef koyan bir Merkez Bankası oksimorondur. İddialı ama erişilebilir bir hedef, enflasyon beklentilerini aşağı çekmede ve düzeltmede iddiasız ve ulaşılabilir bir hedeften daha iyidir. Dolayısıyla, yaptığımız işin doğruluğuna son derece inanıyoruz.”

İlginizi çekebilir: Döviz yatırımcısı enflasyon raporunu bekliyor: Dolar-Euro’da rekor yükseliş

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP