DOLAR 33,0701 0.74%
EURO 36,0655 0.61%
ALTIN 2.562,440,52
BITCOIN 19136330,88%
İzmir
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
TÜİK Enflasyon rakamlarını açıkladı: Memur Maaş Zammı Oranı netleşti

TÜİK Enflasyon rakamlarını açıkladı: Memur Maaş Zammı Oranı netleşti

TÜİK'in Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da netleşti. Memur ve emekli aylıklarına yapılacak zam hakkındaki kanun teklifi ise bugün mecliste görüşülecek.

ABONE OL
5 Temmuz 2023 11:00
TÜİK Enflasyon rakamlarını açıkladı: Memur Maaş Zammı Oranı netleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon oranının açıklanmasının ardından memur maaşı ve emekli aylıklarına refah payı dışında yapılacak zam oranı da belli oldu.

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili kanun teklifi ise bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelecek.

memur maaş zammı

MEMUR MAAŞ ZAMMI ORANI NE OLDU?

TÜİK enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, memur ve memur emeklileri sözleşme zammı ve enflasyon farkıyla yüzde 17.77, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 19.77 zamma hak kazandı.

Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklilerin gözü, hükümetten gelecek zam haberine çevrildi. Memur maaş zammı oranları, 6 aylık enflasyona ek olarak refah payı ile belirlenecek.

Toplu sözleşmeye göre memurlar yılın ilk 6 ayı için yüzde 8 memur maaş zammı almıştı. Memur ve memur emeklileri bu zammı aşan oranda enflasyon için fark almaya hak kazanıyor.

Memurlara bu yılın ikinci 6 ayı için, yüzde 6 zam ve enflasyon farkı verilecek. Memurlar yüzde 6’lık sözleşme zammına ek olarak yüzde 11,77’lik enflasyon farkı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri yüzde 17,77’lik zamma hak kazandı.

EMEKLİLERİN ZAMMI NE KADAR?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir enflasyon oranında zam alıyor. 6 aylık enflasyon yüzde 19,77 olarak gerçekleşti. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 19,77 zam alacak.

Memur ve emeklilerin kesin zam oranı refah payı eklenmesinin ardından belli olacak.

MEMURA ZAM TEKLİFİ BUGÜN MECLİS’E GELİYOR

Memur ve emeklilerin maaş zamlarına ilşikin kanun teklifi bugün Meclis’e sunulacak. Memur ve memur emeklilerine sözleşme ve enflasyon farkına ek olarak refah payı verilecek. Memur maaş zammı oranlarına dair teklifle en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükseltilecek.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına da refah payı eklenecek. Emeklilere kademeli artış bekleniyor.

YILIN BAŞINDA YÜZDE 30 ZAM YAPILMIŞTI

Yılın başında memur ve memur emeklilerine yüzde 8 toplu sözleşme zammı, 8.48 puan enflasyon farkı ve 13.52 puan da refah payı olmak üzere toplam yüzde 30 zam yapılmıştı.

Eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı da 14.6 puan refah payıyla birlikte yine yüzde 30 olmuştu.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Alkol ve sigara için ÖTV zammı: Yüzde 14,82 artacak!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP